Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

SPIDER-MAN – DOKUD HVĚZDY NEZHASNOU

02.01.2007, autor:

....budu tě milovat, Mary Jane. Tak tohle je ústřední dějová linie nové pavoučí love story. Neděste se však, dnes již známá dvojka Stracyznski – Spider-Man z toho dokáže vytěžit mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Můžete se tedy těšit na akční jízdu plnou nebezpečných protivníků, tajemného pátrání po kořenech vlastní podstaty a existence, okořeněnou i špetkou mytologie. To vše za účelem slepení jednoho rozbitého vztahu a oživení zapomenuté lásky. Po Návratu a Odhalení, a s trochou nadsázky lze říci s pravidelností řady, vydala Crew třetího Straczynského Spider-Mana – Dokud hvězdy nezhasnou.
. Příběh je rozdělen na dvě části, orámované už v úvodu zmiňovaným hlavním motivem. V té první odjíždí Petr s tetou May do Hollywoodu. Cíl má zpočátku jediný, nalepit nové záplaty na rozpadající se vztah s MJ. Když se mu však do cesty připlete Dr. Octopus a jeho technicky vyspělejší klon (původně tiskový mluvčí se (s)klony ke světovládě), problémy se na Spideyho začnou vršit geometrickou řadou. Spousta nevinných životů je v ohrožení, neunikne ani tetička a MJ. Ta mu navíc již nechce dát padesátou osmou šanci na příměří a zdatně přebírá po tetě May žezlo nejnesympatičtější kladné hrdinky. Je toho prostě víc, než kdyby vám spadl na hlavu celý barák, což se koneckonců i stane. Nezbývá mu tedy nic jiného než čekat, tyhle věci je prostě někdy lepší nechat být, ony se občas vyřeší i samy. Pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání na to, až MJ vlastně zjistí, kdo je a co chce a nechce, slouží Spider-Manovi další nebezpečný protivník. Když prozradím, že je to vosa, bude to znít směšně. Co zmůže vosa proti člověku, nedej bože superhrdinovi? Když ale Petr zjistí, že přichází z v minulém díle narušené astrální roviny, že půjde spíše o souboj vosa vs. pavouk, tedy dva, v rovině pro změnu biologické úhlavní nepřátele, začne jít do tuhého. S pomocí svých zvířecích instinktů a lživé mediální kampaně raní Petra na těle i na duši. Je to paradoxně Spider-Man, který se musí vydat s pomocí tajemného Ezekiela až k samotné podstatě svého původu, aby se vypořádal s...., aby přežil.

. Straczynski je vynikající vypravěč se spoustou fantazie. Příběh drží pohromadě, akci střídají humorné pasáže utahující si často z hollywoodských reálií a povrchnosti mediálního světa. Faktem je, že se občas sám zaplétá do vypravěčského stereotypu dnešních hollywoodských akčních filmů. Některé vložky, humorné i vážné, střídající akci působí trochu jakoby vycucané z prstu nebo dokonce jako pěst na oko, bez souvislosti. Myslím tím kupříkladu onu mytologickou špetku skrývající na druhou stranu jedno překvapující zjištění o Spider-Manovi, které vám opravdu, ale opravdu neprozradím! V budoucnu je tedy rozhodně se na co těšit, jelikož současný soubor knih Amazing Spider-Man tvoří v USA tyto svazky: Coming Home (česky vyšlo jako Návrat), Revelations (Odhalení), Until The Stars Turn Cold (Dokud hvězdy nezhasnou), The Life & Death of Spiders (větší část této knihy je u nás obsažena v předcházejícím titulu), Unintended Consequences (spolu s dokončením předcházejícího dílu vyjde česky v jedné knize v roce 2007), Happy Birthday, The Book of Ezekiel, Sins Past, Skin Deep a New Avengers. Kresba Johna Romity jr. je prostě image-like, překlad Jiřího Pavlovského tradičně výborný. Stejně tak grafická úprava studia Tejnických. Co se trochu nepovedlo, je coloring, snad v přílišné snaze o stínování vypadají obličeje jako zapatlané porcelánové figurky.

Spidey je zkrátka kvalitní mainstreamový komiks. Nic víc, ale ani míň. A má největší potenciál oslovit širší okruh čtenářů, kteří by o komiks jinak nezavadili.

P. S. : No, stejně mi to nedá. Víte o tom, že první, původní, Spider-Man byl černoch?
Autor:


Autor článku:

Detaily o komiksu:

Titul: Amazing Spider-Man 03 - Dokud hvězdy nezhasnou
Série: Amazing Spider-Man
Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Scott Hanna
John Romita jr.
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 140
Formát: 170 x 253
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %
18.06.2012 Ultimate Spiderman 2 - 70 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!