Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!

04.01.2007, autor: Ivo Fencl

Příběhy téhle optimistické zvířátkovské čtveřice byly prapůvodně tvořeny měsíc co měsíc pro časopis Mateřídouška už od roku 1967. Zde ale šlo ještě o vyloženě obrázkový seriál, zatímco knihy, ty již tvůrci doplnili souvislými texty. A zatímco se zmíněné komiksy ze zadních, ale i vnitřních stránek Mateřídoušky dočkaly dodnes jen jediného knižního výboru, knižní pentalogii tu teď máme sympaticky pohromadě ve Velké knize kocoura Vavřince.
. Souborné vydání pěti knížek výtvarnice Věry Faltové, spisovatelky Dagmar Lhotové a prozaika Z. K. Slabého shrnuje tyto tituly: Kocour Vavřinec a jeho přátelé (1969), Kocour Vavřinec a jeho přátelé na cestách (1971), Kocour Vavřinec, detektiv sportovec (1972), Kocour Vavřinec na vodě i ve vzduchu (1977) a Olympiáda Kocoura Vavřince (1980). Styl Věry Faltové se ale během onoho dvacetiletí měnil. Přesto nelze říci, že by „přistoupila ke čtvrté plus páté části s novým pojetím“. Ne, to se tu jenom spíš odrazil CELKOVÝ posun stylu její tvorby, což byl trend doložitelný snadno například i na seriálech o pejsku Barbánkovi z časopisu Ohníček. Ale teď už k Vavřincovým přátelům.

Příběhy téhle optimistické čtveřice (kocourek Vavřinec, kozel Spytihněv, prasátko Mojmír a pejsek-dáma Otylka) byly prapůvodně tvořeny měsíc co měsíc pro jiný časopis, totiž Mateřídoušku, a to už od roku 1967. Zde ale šlo ještě o vyloženě obrázkový seriál, zatímco knihy, ty již tvůrci doplnili souvislými texty. A zatímco se zmíněné komiksy ze zadních, ale i vnitřních stránek (to zpočátku) Mateřídoušek (1967-1977) dočkaly dodnes jen jediného knižního výboru (57 pokračování bylo vydáno roku 2001 ve svazku Kocour Vavřinec a jeho přátelé), knižní pentalogii tu teď máme sympaticky pohromadě v souborném vydání Velká kniha kocoura Vavřince z nakladatelství BB Art.

. Zajímavým tématem může být srovnání s postavičkami Čtyřlístku, které se přímo nabízí. Ovšem. Až na záměnu kozla za zajíce jsou tito hrdinové týmiž zvířaty, ale… Byl to až pan Němeček, kdo roku 1969 napodobil… Nebo snad NEnapodobil? Kdo ví. „Nesledovala jsem Čtyřlístek pravidelně a jeho seriály spíš pomíjela. Nikdy jsem ale nepochopila, proč Jaroslav Němeček pro své příběhy zvolil tak podobnou skupinu zvířátek. Přece ji z Mateřídoušek musel znát,“ sdělila mi loni Dagmar Lhotová. Pan Slabý dodal: „Na plagiáty se nežárlí. K plagiátům může člověk cítit pouze útrpnost. A ostatně, já ani Čtyřlístek moc nesledoval. Mou doménou byla Mateřídouška, časopis skutečně na úrovni, i když, pravda, kreslené seriály bývaly tabu. Ale právě naše Mateřídouška vždycky nějaký otiskla. Ani to nám posléze nestačilo. Vábilo nás vymyslet si zbrusu nový příběh, který by vydržel… třeba i po léta. Chtěli jsme, aby si ho děti zamilovaly, a tak jsme se posadili - s Dagmar Lhotovou a Věrou Faltovou (kterou jsme si zvolili, protože se nám zdála pro takový úkol předurčena) a uvažovali, probírali eventuality, zamítali i opět navrhovali, až se před námi objevila dotyčná čtveřice zvířátek: rozmazlená psí holka Otylka, snílek-básník Mojmír, nerudný kozel Spytihněv a bystrý a aktivní kocour Vavřinec. Ale taky třeba malá mstivá myš Julie nebo psí postrach Hubert. A nedá se už říci, kdo co vymyslel.“

Tak je to tedy. A dodávám jen, že o příbězích shrnutých ve Velké knize kocoura Vavřince existují dnes i diplomové práce, jejichž autoři správně postřehli a stručně mapují i celou onu vývojovou linii od Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru až… Až právě po Věru Faltovou a její šikovné scenáristy.

Prameny: www.czlit.cz, www.bbart.cz
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Velká kniha kocoura Vavřince
Série: Kocour Vavřinec
Scénář: Dagmar Lhotová
Zdeněk Kamil Slabý
Kresba: Věra Faltová
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 280
Formát: 233 x 225
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
03.03.2004 PECHARŮV A PIŠTĚKŮV PRVNÍ ANEB ODŠKODNĚNÍ ZA ODSUN KOMIKSU


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!