Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?

12.02.2007, autor: Yan

Je tu comics. A hlavní hrdina v něm má superhrdinský oblek, ale není superhrdinou z říší Marvelu, DC či jiných! Comics bývá pravidelně čtenáři podáván pouze o několika políčkách, ale o čistokrevný strip se také nejedná. A konečně, hlavní hrdina je kocour, ale v žádném případě to není Garfield. O koho se tedy jedná? Je to Mourrison!
Není to Garfield, ani Tom bez Jerryho a ani žádná jiná známá provařená kóča, ale česká inteligentní odpověď na kočky již zmíněné. Dvornímu „ábíčkovému“ kreslíři Lukášovi Fibrichovi již od roku 2002 vycházejí originální a úsměvné „skoro-stripy“ na stránkách legendárního a nesmrtelného časopisu pro mladé, tedy ABC. Toho ABC, které již za bolševika přinášelo řadu kvalitní domácí comicsové tvorby, byť třeba leckdy ideologicky upravené a cenzurované. Autor náležící k mladší generaci tak navazuje na slavná jména.

. Jelikož je však přeci jen nová doba, zkusili v redakci oživit své stránky comicsem v podobě stripu. Tedy několik na sebe navazujících (povětšinou má strip stejnou podobu – nejčastěji tedy tři políčka) obrázků s vtipnou pointou. U nás nejvíce známe samozřejmě Garfielda, ale do této skupiny patří například také suchý a drsný Red Meat. Podívejme se blíže, proč se nedají Mourrisonova dobrodružství považovat za klasické stripy. Především proto, že si nezachovávají ono pravidelné rozestavení polí, někdy se dočkáme klasického tříobrázkového stripu, někdy má ale příběh celé tři stránky. Comics takto rozsahově různorodý nelze považovat za klasický strip. Což samozřejmě ve čtení vůbec nevadí a ani to nemůžeme Mourrisonovi vyčítat!

. Některé příběhy nejsou zakončeny klasickou vtipnou pointou, autor si vystačí s hláškováním, kdy si hraje se slovy, dvojsmysly či synonymy. Právě tyto hlášky jsou suverénně tou nejvyšší Mourrisonovou devízou. Ale těch je víc. Posuďte. Úsměvnost. Nebudete se smíchy v křečích chytat za břicho, ale čtení ve vás nejednou vyvolá příjemné pousmání. Důvodem jsou především hrátky se slovy. Různé slovní hříčky, fórky a veršíky jsou promyšlené a nápadité. Navíc aktuální. Autor se snaží řešit věci, které bude mladé čtenářstvo zajímat, trefuje se tak například do Superstar, internetu a chatování nebo adrenalinových sportů jako snowboard či skateboard. A samozřejmě se v knížce občas mihne ten nejzákladnější problém dospívající mládeže; vztahy mezi kocoury a kočkami, tedy vlastně chlapci a děvčaty. Celkově se jedná o příjemný inteligentní humor. Na druhou stranu Mourisson dokáže být i nenápadně poučný, objevujeme jeho výchovnost. Skrytá kritika uspěchané moderní doby, vztahů mezi lidmi, ale také zaobírání se ekologickými problémy. Dalším, velmi důležitým kladem je nenásilnost, ta se projevuje jednoduše. Ač se může hlavní hrdina po vzoru superhrdinů v maskovaném kostýmu vznášet, nesvádí souboje s padouchy, ani nic neničí. Proplouvá životem, za asistence obtloustlého kocouřího přítele Tukieho, jediné, co se snaží maximálně řešit, je kočičí přítelkyně Cléa.

. To vše za doprovodu jednoduché a příjemné kresby Lukáše Fibicha. Dynamicky a lehce načrtnuté postavy se silnější obrysovou linkou v kombinaci s jednoduchým vybarvením dokonale k Mourrisonovi sedí. Fibich vystudoval kreslenou animaci na FAMU, dále televizní grafiku na VŠUP. S ABC spolupracuje pravidelně od roku 1990. Ilustroval několik kreslených filmů či jazykových učebnic (např. Spass mit Mir). Z comicsů mu na stránkách časopisu ABC vyšlo Ocelové město či Zlatý povětroň v roce 1993.

Při četbě mě jen mírně překvapil jeden fórek, který opravdu jakoby vypadl z výše zmíněného Red Meatu. Ten, když se objeví potkan pojmenovaný po neblaze proslulém khmérském řezníkovi Pol Potovi. Jakkoliv jsou tu všechny hlášky a různé slovní vychytávky příjemné a milé, tak tato (kdy ono jméno zde znamená Polární Potkan) je opravdu hodně drsná a vybočuje z kontextu.

Souborná kniha Mourrison (se skvělým podtitulem Hrdina bez bázně a… honey?) je pohodové čtení, které lze doporučit jak mládeži, tak i těm odrostlejším a dospělejším. Jedná se o určitě příjemné, sympaticky inteligentní uklidnění po četbě všech těch Lobů, Constantinů a ostatních.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Mourrison
Scénář: Lukáš Fibrich
Kresba: Lukáš Fibrich
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 144
Formát: 215 x 150
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!
03.03.2004 PECHARŮV A PIŠTĚKŮV PRVNÍ ANEB ODŠKODNĚNÍ ZA ODSUN KOMIKSU


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!