Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PECHARŮV A PIŠTĚKŮV PRVNÍ ANEB ODŠKODNĚNÍ ZA ODSUN KOMIKSU

03.03.2004, autor: Elves

V recenzi na Velkou knihu komiksů z časopisu Ohníček jsme před více než rokem vytkli BB Artu, že zveřejnil pouze druhou část vůbec prvního seriálu autorské dvojice Ivo Pechar – Theodor Pištěk. Po návštěvě v archívu Mladé fronty v záplavové zóně na jihu Prahy však můžeme tento prohřešek alespoň zčásti kompenzovat a nabídnout náhled první stránky komiksu 10.000 mil na vzdorujících strojích.
.
 
   Seriál se objevil v šerém dávnověku, přesněji řečeno v prvním čísle 22. ročníku, které vyšlo 1. září 1971 (Ohníček totiž kopíroval školní rok a vycházel od začátku září do konce srpna). Chybějící část děje nezapře charakteristický rys českých komisů této doby, to jest rozvláčnou expozici, a tak se vnucuje myšlenka, zda BB Art nechtěl dílu "chirurgickým zákrokem" prospět směrem ku čtivosti. V ději se totiž ocitáme dlouho před startem prvního rallye na světě, mířícího v létě 1907 z Pekingu do Paříže. Ústřední postava, nemajetný Brit Charles Goddard, si ze počátku přivydělává jako žokej, jezdec na stěně smrti a letec balónem, který se ale zřítí a dobrodruh jen zázrakem unikne. O balónech už kdysi byla řeč (viz Roztomilá obsese českého comicsu), ostatně i v tomto případě se zdá, že by mohlo jít o podvědomou šifru nastupující normalizace. Vždyť budoucnost nadlouho neskrývala nic jiného než úmorné a nekonečné probíjení nedozírnými pláněmi Asie a Ruska...
 
.
 
   Na druhý pohled je ale jasné, že BB Art měl pádný důvod zaváhat se zařazením první části (pokud ovšem není skutečnou příčinou neochota štípnout si dva tramvajové lístky za cestu do Lahovic). Jednostránkový komiks totiž vycházel s jednotřetinovým přechodem na protilehlé straně a uvést jej v této podobě na formátu VKK by bylo značně obtížné. Ve Velké knize se proto objevilo pouze 38 stran, respektive 19 pokračování z 23. ročníku. Prvních 24 stran tak bylo čtenářům upřeno, přestože jde o více než třetinu obrazové části. Seriál nakonec nevydržel na stránkách časopisu standardně do srpna, a již v polovině června 1973 uvolnil místo, aby mohlo začít vycházet opus magnum obou autorů, Profesor Dugan.
 
   Letmé listování starými čísly Ohníčku však nutí závěrem ještě vynést na světlo polozapomenutý fakt, že Ohniček byl nejkomiksovějším z dětských časopisů, a jeho stránky v letech 1970-75 zabíraly "kreslené seriály" z plné třetiny.
   Přes zjevnou nepřízeň komunistického režimu nelze opomíjet, že časopis aspoň v ukázkách naservíroval dětem i potenciálním tvůrcům pořádnou porci z kuchyně legend světového komiksu. Vedle zmíněného Flashe Gordona/Rexe Stara se objevovali Katzenjammer Kids (přeloženo jako Kočičárny Kida a Pida) Doca Winnera (1885-1956), Buster Brown od R. F. Outcaulta (1863-1928), Kocour Felix z pera Australana Pata Sullivana (1887-1933) a dokonce Malý Nemo v Slumberlandu Winsora McCaye (1869-1934).
   Inspirace byla zjevná - vedle z VKK známých komiksů připomeňme Seka a Zulu dvojice Neprakta-Švandrlík, Bivojova rytířská dobrodružství Evy Průškové, Timura a jeho partu Drahomíry Dvořákové a pikantně zakuklené zlehčování "sovětského člověka" z cyklu Šibalové, taškáři a darebové dvojice Tichý-Foltýn. Lidové postavičky Karebunga a Balakir dokázali ve stylizovaných kresbách s pravoslavnými kostelíky na dalekém obzoru napáchat tolik nesmyslů a přehmatů, až bylo jasné, že se "sloučilo štonibuď ploché" a že "tato noc nebude krátká".
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul: Velká kniha komiksů z časopisu Ohníček
Série: Velká kniha komiksů
Scénář: Ivo Pechar
Emanuel Raboy
Ludvík Souček
Kresba: Theodor Pištěk
Emanuel Raboy
Milan Ressel
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 318
Formát: 190 x 270
Vydavatel: BB/art
Odkaz: http://www.bbart.cz/komiks.asp?id=76
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!