Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LUCKY LUKE 6 - CIRKUS WESTERN

21.02.2007, autor: Zarkoff

Proč chodit do cirkusu, když tu máme internet, videohry a multikina! Cirkusový zvěřinec s jeho těsnými klecemi nahradilo pravé africké turistické safari. Kam se ale poděli principálové se svou Vysokou Jezdeckou Školou, krasojezdkyně, vrhači nožů, žongléři a provazochodci? Existují ještě vůbec? Jejich ponuré zbytky se dnes potulují na stránkách alba Lucky Luke 6 - Cirkus Western kdesi mezi indiánskou rezervací a Fort Coyote. Cirkus tohoto jména trpí neblahou vášní principála Erasma Mulligana k alkoholu a je nucen uchýlit se na Západ, aby unikl drtivé konkurenci největšího cirkusu té doby Phinease T. Barnuma.
Recenzi alba Lucky Luke 5 – Jesse James čtěte zde.
. Cirkus je věčný … anebo ne?
Ještě před takovými padesáti lety (to už jsem byl na světě) mělo slovo „cirkus“ pro děti a mládež příchuť romantiky, tajemství a vzrušení. Odvážné výkony na létajících hrazdách a vystoupení divé zvěře vzbuzovaly pocit nebezpečí, při vystoupení klaunů jsme padali smíchy, cirkusový šraml hrával falešně a pach pilin se mísil s pachem potu. Jenže: Kam se dnes hrabou cirkusoví gymnasté na soudobé sportovní gymnasty a mistry světa v aerobiku! Kam se hrabou cirkusoví šašci na soudobé politiky! Kam se krotitelé lvů, slonů a tygrů hrabou na televizní zprávy! Ostatně proč chodit do cirkusu, když tu máme internet, videohry a multikina! Cirkusový zvěřinec s jeho těsnými klecemi nahradilo pravé africké turistické safari. Kam se ale poděli principálové se svou Vysokou Jezdeckou Školou, krasojezdkyně, vrhači nožů, žongléři a provazochodci? Existují ještě vůbec? Jejich ponuré zbytky se dnes potulují na stránkách komiksového alba Cirkus Western kdesi mezi indiánskou rezervací a Fort Coyote. Cirkus tohoto jména trpí neblahou vášní principála Erasma Mulligana k alkoholu a je nucen se uchýlit na Západ, aby unikl drtivé konkurenci největšího cirkusu té doby Phinease T. Barnuma (ve kterém svého času vystupoval mimo jiné i Buffalo Bill).

Cirkus nebo rodeo, toť jest, oč tu běží
A právě s tímto cirkusem se setká náš oblíbený hrdina Lucky Luke, který zrovna pospíchá do Fort Coyote na výroční rodeo. To ještě netuší, že vše, co se ve Fort Coyote děje, má pod palcem veskrze odpudivý, tlustý a bohatý Corduroy Zilch s nápadným diamantovým zubem (jednička nahoře uprostřed). Ten již řadu let pořádá ve zmíněné osadě tradiční rodeo, cirkus považuje za nekalou konkurenci a dělá vše, aby jeho vystoupení znemožnil. Neváhá do svých služeb angažovat obávaného zabijáka Joe Chřestýše; toho ale na oplátku znemožní Lucky Luke a jeho přátelé z Cirkusu Western, kteří v nezapomenutelné sekvenci gagů zužitkují nervovou labilitu tohoto obstarožního pistolníka. Aby to nebylo tak jednoduché, vpadnou občas do děje i krvelační indiáni. Vše se ovšem nakonec v dobré obrátí (jak by ne!). Za přispění impresária Julese Maliny z Paříže se Cirkus Western a Zichovo výroční rodeo spojí a vytvoří „Zilch & Mulligan Western Show“. Jsou to přece Američané a vědí, že kompromis bývá výhodný pro obě strany.

Staří známí
Na stránkách alba se objeví i několik známých tváří (ne, nejsou to bratranci Daltonové!). Je to především Modrá kavalerie, neboli tzv. „Modrokabátníci“, kteří se proslavili především v klasických filmových westernech a kteří vytáhli Lucky Luka z bryndy už v albu Dalton City. Tito stateční vojáci přikvačí včas na pomoc na str. 11 a trapně se opozdí na str. 38. Další známou tváří je Lulu Karabina spolu se třemi tanečnicemi, které se sem přesunuly rovněž ze zmíněného alba Dalton City. Také geniální a věrný kůň Jolly Jumper se zde překonává: vrcholem je jeho cirkusové číslo, ostatně skvěle zpodobené na obálce alba.

Elixír dobré nálady
. Jak je u této série zvykem, děj prostupují gejzíry gagů; na každé stránce můžeme objevit nejméně dva. Lehce karikující styl Morrisových kreseb je přehledný, příjemný na pohled a nic neubírá na kvalitě Goscinnyho scénáře. Máte-li náladu pod psa, sáhněte po Cirkusu Western, přečtěte si pár stránek, vychutnejte si slovní i kresebný humor autorů a uvidíte, jak se váš pohled na toto slzavé údolí rozjasní! Za povšimnutí také stojí nejednoznačné charaktery některých protagonistů: sympatický principál Mulligan je nenapravitelný alkoholik, odporný Zilch je vposledku ochotný přistoupit na kompromis a bezohledný zabiják Joe Chřestýš je neurotik a zbabělec.

Příběh Cirkus Western měl předpremiéru na přelomu let 1969-70 v číslech 520 až 541 časopisu „Pilote“. V albu jej poprvé vydalo nakladatelství Dargaud v lednu 1971 jako 36. epizodu série Lucky Luke.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Lucky Luke 06 - Cirkus Western
Série: Lucky Luke
Scénář: René Goscinny
Kresba: Maurice de Bevere (Morris)
Překlad: Edda Němcová
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!