Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

THORGAL 28 – KRISS DE VALNOR

16.04.2007, autor: Sakyk

O tom, že je Thorgal klasikou evropského (nejen fantasy) komiksu, není třeba nikoho přesvědčovat. Více jak dvacet let poklidné existence slavné série poněkud narušilo oznámení scénáristy Jeana Van Hammeho, že s psaním komiksů končí. Týká se to i Thorgala, kterého počínaje třicátým dílem předává Yvesovi Sentému (Blake a Mortimer, Hrabě Skarbek). Jak takové (pozvolné) loučení vypadá a zda-li se nakonec Van Hamme přeci jen bude loučit se ctí, naznačuje již dvacáté osmé album s názvem Kriss de Valnor.
Zde čtěte recenzi předcházejícího alba Barbare.
. Krásná, avšak úskočná a dravá Kriss je dlouhodobě velkým Thorgalovým nepřítelem. Poprvé se objevila v devátém albu Archers (Lukostřelci), kde s hlavním hrdinou spojila síly v lukostřeleckém turnaji. Ovšem už od samého začátku je jasné, že toto nepřátelství je vyvolané především neopětovanou Thorgalovou náklonností vůči ní. Přichází vyvrcholení tohoto nenaplněného vztahu, beze zbytku a jakékoliv nadměrné pompéznosti tragické…

Když dvě chtějí jednoho
Zatímco se Thorgalovi, který je po vítězství na říšském turnaji podle otráven a zanechán na pustém ostrově, podaří na malé loďce uprchnout, jeho žena Aaricia se marně o totéž pokouší v císařském zajetí. Jelikož je však ve svém počínání umíněná a neoblomná, je i se svými dětmi za trest poslána na jeden rok nucených prací do stříbrných dolů. V místech ne nepodobných peklu na zemi potkává Kriss, stojící jako strážkyně otroků na tamním společenském žebříčku o poznání výše. . Van Hamme rozjíždí slušně provedenou hru dvou šelmiček na jednom dvorku: Kriss dává Aaricii nepokrytě najevo svou závist a zároveň ji ponižuje připomínáním doby, kdy s Thorgalem žila díky jeho ztrátě paměti (Thorgal 19 - Forteresse invisible). Vikingská princezna si to samozřejmě nenechá líbit a údery vrací i přes šokující odhalení Krissina syna zplozeného Thorgalem.
Obě dvě ale nakonec spojí síly, s pomocí Jolanových magických schopností uprchnou a závěrečná scéna souboje s pronásledovateli nakonec dodává osobnosti Kriss de Valnor překvapivě hrdinský a také omilosrdňující rozměr.

. Tento díl Thorgala ovšem – i přes několik výborných a silných momentů – jako celek úrovní nevybočuje ze standardu posledních alb. Příběh je uzavřený, nepříliš komplikovaný, především akční. Ani Rosinského precizní, dalo by se říci dokonalá komiksová kresba nemůže ničím překvapit – snad jen občasným zřetelným odbýváním (jak bylo typické především v jeho jiné sérii Complainte des landes perdues).

Je to zkrátka solidní, napínavá zábava, která se přečte jedním dechem a částečně otevřený konec láká k dílu dalšímu. Tedy přesně to, co se od dobrého komiksu očekává. A dokonce ani nevadí, že v hlavní roli jako už poněkolikáté není Thorgal, nýbrž zoufale zamilovaná, a tudíž nenávidící Kriss…
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Thorgal 28 - Kriss de Valnor
Série: Thorgal
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Gregorz Rosiński
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 2004
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Lombard
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


Thorgal a jeho parta
22.11.2007 LEGENDY POLSKIE ANEB KOMIKSEM ZA NÁRODA SLÁVOU A HRANICE
05.11.2007 THORGAL 30 – MOI, JOLAN ANEB JEN TAK DÁLE!
30.10.2007 THORGAL 29 – LE SACRIFICE ANEB PAPAPÁ, TATÍNKU!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!