Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN A ETNOCENTRISMUS (9) – ZOBRAZOVÁNÍ STRACHU

19.04.2007, autor: Mig

První příklad se záchranným kruhem mimo jiné ukázal, že zobrazování černochů jako nositelů strachu je v Tintinovi v Kongu použito k jejich stereotypizaci. V tomto zobrazování Hergé pokračuje. Příklady s pomocníkem Coco a lovem lvů tuto tezi mimo jiné dále dokumentují a rozvíjejí.
. Tintinův pomocník Coco dostane za úkol hlídat automobil, zatímco Tintin tráví čas lovem. Tintin se vrátí, ale nenalezne ani auto ani Coca. Když zavolá jeho jméno, rozhrne se křoví, ve kterém se Coco objeví a říká: „C'est vous? Missie Tintin?“ (To vy, pán Tintin?) V barevné verzi je obsah bubliny podobný, ale Coco Tintinovi už tyká: „C'est toi, missié Tintin?… Moi peux venir?“ (To ty, pane Tintine? Já smět přijít?) Tintin Cocovi tyká v obou verzích, Coco Tintinovi vyká v předválečné verzi (obr. č. 22), tyká v poválečné (obr. č. 21). Touto změnou Hergé zmenšil rozdíl ve statusu mezi oběma aktéry. Jednostranné vykání je vyjádřením podřízenosti a nižšího statusu, které je explicitně znázorněno v jazyku.

Situace pokračuje o políčko dále, kdy brečící Coco mluví k Tintinovi. „Hi! Hi... Ça y en a missie blanc venir et battre pitit noir... Alors, Coco li avoir peur et cache li... Et missie blanc parti avec Teuf-Teuf.“ (Fňuk... Přišel bílý pán, aby natloukl (nebo možná také „a natloukl“) černouškovi (Cocovi), Coco měl strach a schoval se a bílý pán odjel s tím puf-puf.) Milou glosuje: „Avoir peur! Sache Coco qu'avec nous il ne faut jamais avoir peur.“ (Měl jsi strach? Coco, s námi nemusíš mít nikdy strach.)

. Barevná verze (obr. č. 24) je významově stejná až na popsání slova auto v Cocově jazyku „teuf-teuf“, což evokuje zvuk motoru, je nahrazeno „tomobile“, což je alespoň zkomolenina slova „automobile“. Situace ve starší verzi zkoumaného políčka (obr. č. 23) je produktem představy, že domorodí obyvatelé afrického kontinentu neznalí jakékoliv moderní techniky nejsou schopni pojmenovat cokoliv, co je z nového světa. Tato představa je absurdní, protože v celém albu všichni černoši mluví jazykem kolonizujících – tedy francouzsky. Jak lze ono „teuf-teuf“ číst: Afričané jsou schopni se přiblížit dobré znalosti kolonizátora (ale nikdy dosáhnout perfektního ovládání větné skladby – o přízvuku nemluvě), ale nejsou schopni pojmenovat jakoukoliv věc, v tomto případě auto z nového světa. Hledají proto zástupné vyjádření za pomocí citoslovce. Logika však velí opačně, protože jsou to právě pojmy pro nové předměty, které si jazyky vypůjčují od příchozího. Příkladem může být i český jazyk. Čeština do sebe implementuje mnoho slov z informačních technologií, které jsou původem z angličtiny, např. „monitor“. Taková soustavná implementace slov může překrystalizovat v pidžin a časem i v kreolštinu. Volba pojmu „tomobil“ je neutrálnější, avšak stále se drží stereotypního vyjadřování typu „massa-bob“.

Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o sérii

Série: Tintin
Země vydání: Belgie
  Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!