Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN A ETNOCENTRISMUS (10) – LOV LVA

26.04.2007, autor: Mig

Zobrazování černochů ve spojitosti se strachem je ústředním tématem i během lovu lva, který se odehrává na stranách 22 až 24 v barevné verzi a 45 až 51 v černobílé verzi. Tintin je pozván na lov, kterého se účastní přibližně s dvanácti domorodci. Během lovu Tintina napadne lev, poráží ho na zem, přemáhá ho a odnáší ho v tlamě směrem „pryč“.
Strach domorodců ze lva
V následujícím políčku je v detailu Milou – což implikuje, že je on tím, kdo má převzít iniciativu a postavit se k vzniklému problému. Také se tak stane a o dvě políčka dále na lva skutečně zaútočí a de facto ho přemůže. Povšimněme si, že se Tintinovi spolulovci „vytratili“ během celé zápletky. Konec lovu, kdy se znovu dostávají „na scénu“ domorodci, je hromadným a neúspěšným útokem na lva, který domorodce rozhání (obr. č. 25). Ti strachem před lvem utíkají. Z kontextu vyplývá (není zobrazeno, ale zapadá do kontinua), že jeden domorodec doběhl k Tintinovi (obr. č. 26). Již v políčku říká: „Missié blanc, toi y en a sauver nous! Li seigneur lion li devenue enragé.“ (Bílý pane, ty nás zachráníš. Velký pán lev se rozzuřil) Tintin odpovídá: „Ça va: nous arrivons…“ (Jasně, to zvládneme…!)

Lov na lva – Tintin jako autoritaČerný lovec se k Tintinovi obrací jako k autoritě, která má být schopna vyřešit vzniklou situaci. Je zde explicitně řečeno, že je autoritou právě díky své barvě pleti, lovec se na něj obrací jako na „missié blanc“. Choreografie scény a konstrukce dialogů připomíná dialog mezi žákem a učitelem, kdy si dítě běží pro radu či pomoc k učiteli či učitelce. Slovní spojení „seigneur lion“ odkazuje na přírodnost černochů. Tato konstrukce v sobě nese význam, který odkazuje černochy mezi „ostatní“ zvířata. Lev je jejich pánem, jako je pánem celé džungle.

Situace má kromě rozměru zbabělosti i rozměr nekompetentnosti. Domorodci nejsou schopni řešit ani situace jim „přirozené“. Teoreticky by lov měl být doménou místních, spojený s otázkou existence. Domorodci ale selhávají i ve svých doménách. Tintin jako reprezentant kolonizujícího zde není pouze prospěšný, je zde přímo nepostradatelný. Lov se končí morálním vítězstvím psa nad lvem, který vzhledem k předchozímu konfliktu z něj má respekt. V pozadí políčka jsou vidět části pěti hlav, schovávajících se za kopcem. Pes je v pozici triumfujícího, bezejmenní domorodci jsou stále plni strachu, i bez přímého ohrožení. Stereotypní kolektivizující zobrazování černošství je zesíleno tím, že neznáme ani jedno jméno účastníka lovu.

Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o sérii

Série: Tintin
Země vydání: Belgie
  Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!