.
V následujícím políčku je v detailu Milou – což implikuje, že je on tím, kdo má převzít iniciativu a postavit se k vzniklému problému. Také se tak stane a o dvě políčka dále na lva skutečně zaútočí a de facto ho přemůže. Povšimněme si, že se Tintinovi spolulovci „vytratili“ během celé zápletky. Konec lovu, kdy se znovu dostávají „na scénu“ domorodci, je hromadným a neúspěšným útokem na lva, který domorodce rozhání (obr. č. 25). Ti strachem před lvem utíkají. Z kontextu vyplývá (není zobrazeno, ale zapadá do kontinua), že jeden domorodec doběhl k Tintinovi (obr. č. 26). Již v políčku říká: „Missié blanc, toi y en a sauver nous! Li seigneur lion li devenue enragé.“ (Bílý pane, ty nás zachráníš. Velký pán lev se rozzuřil) Tintin odpovídá: „Ça va: nous arrivons…“ (Jasně, to zvládneme…!)
. Černý lovec se k Tintinovi obrací jako k autoritě, která má být schopna vyřešit vzniklou situaci. Je zde explicitně řečeno, že je autoritou právě díky své barvě pleti, lovec se na něj obrací jako na „missié blanc“. Choreografie scény a konstrukce dialogů připomíná dialog mezi žákem a učitelem, kdy si dítě běží pro radu či pomoc k učiteli či učitelce. Slovní spojení „seigneur lion“ odkazuje na přírodnost černochů. Tato konstrukce v sobě nese význam, který odkazuje černochy mezi „ostatní“ zvířata. Lev je jejich pánem, jako je pánem celé džungle.
Situace má kromě rozměru zbabělosti i rozměr nekompetentnosti. Domorodci nejsou schopni řešit ani situace jim „přirozené“. Teoreticky by lov měl být doménou místních, spojený s otázkou existence. Domorodci ale selhávají i ve svých doménách. Tintin jako reprezentant kolonizujícího zde není pouze prospěšný, je zde přímo nepostradatelný. Lov se končí morálním vítězstvím psa nad lvem, který vzhledem k předchozímu konfliktu z něj má respekt. V pozadí políčka jsou vidět části pěti hlav, schovávajících se za kopcem. Pes je v pozici triumfujícího, bezejmenní domorodci jsou stále plni strachu, i bez přímého ohrožení. Stereotypní kolektivizující zobrazování černošství je zesíleno tím, že neznáme ani jedno jméno účastníka lovu.
Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).
Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).