Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN A ETNOCENTRISMUS (11) – ŠAMAN JAKO REPREZENTANT POSLEDNÍHO VZDORU

03.05.2007, autor: Mig

Má-li k zobrazovaným černochům Tintin paternalistický, ochraňující a dobromyslný vztah, jinak je tomu s jedinou zápornou postavou černé barvy pleti. Tou je v Tintinovi v Kongu šaman. Objeví se poprvé na straně 24 (v barevné verzi z roku 1946), krátce po lovu na lva. Jeho oblečení je odlišné od „stejnokroje“ ostatních domorodců, kteří nosí pouze zástěry. Šaman má kolem pasu leopardí kůži, za sebou modrý závoj, kouří dýmku evropského typu a na hlavě má hrnec.
. Hrnce se na hlavách nenosí. Hergé zobrazuje prakticky nejvyšší autoritu původní kultury ve velmi zesměšňujícím světle. Jde o karikaturu nejen autority kmene, ale i celého společenství. Onen špatně pochopený dress-code implikuje jediné: Černoši by rádi byli jako „my“ (respektive Belgičané, podle čtenáře) – Evropané, ale i když se snaží používat naše oblečení, aby se přiblížili vysněné civilizaci, selhávají. Dokumentuje to i zobrazení ženy, která vypadá, jako by očekávala tu nejtvrdší sibiřskou zimu (obr. č. 28).

Významné je, jak jsou oblečeny veškeré postavy v komiksu. Oblečení může být jak zdrojem ponížení, tak i vyjádřením vysokého statutu. Příkladem je sám Tintin, který nošením kulatého koloniálního klobouku dává najevo, že je součástí skupiny kolonizujících. Celkově jsou černoši zobrazováni, aby jejich obraz byl směšný, zobrazování šamana je toho pouze vyvrcholením. Například typizované zobrazování černošství spojené s tzv. „big lips“, znázornění rtů, které zabírají polovinu plochy hlavy, je klasickým příkladem karikaturizace černošství. Celkový dojem dotváří i fakt, že domorodci jsou až na výjimky bosi (např. náčelnice, ale jde opět o přehlídku nesprávného nošení obuvi), což odkazuje na jejich primitivnost. Boty lze přeneseně chápat jako indikátor „kulturnosti“.

První zobrazení šamana je doprovozeno monologem (obr. č. 27): „Ce petit Blanc li a pris trop d'autorité. Bientôt, li Noirs n'écouteront plis moi, leur sorcier. Il faut en finir avec li petit Blanc…“ (Ten malý běloch získal přílišnou autoritu. Černoši už nebudou poslouchat mne, svého čaroděje. S tím malým bělochem musíme zatočit.) Tintin de facto narušil rovnováhu místní kultury, zavedl nové pořádky a nastolil nový řád s novými hodnotami. Šaman ztrácí tradiční pozici, a tak se brání. Ale protože v příběhu je šaman ztělesněním primitivnosti a oné nepatřičné přírodnosti, je v roli záporné postavy.

. Aby čtenář nebyl zmaten, a věděl kdo je kladná a kdo záporná postava, je vše vysvětleno na straně 25 v rozhovoru šamana s jiným Tintinovým nepřítelem „černým pasažérem“ z lodi: „Et moi, le sorcier des Ba Baoro'm moi, tenir encore longtemps ce peuple ignorant et stupide sous domination de moi.“ (A já, čaroděj Ba Baorů, budu ještě dlouho držet tento nevědomý a hloupý lid pod svou nadvládou.)
Šamanovo držení lidí v zaostalosti (nebo držení tradičních hodnot) je zde prezentováno jako jeho zlá vůle.

Šaman je symbol primitivnosti africké kultury, přírodnosti, bezbožnosti a okultizmu, které je nutno vymýtit. Podaří-li se to, porazíme poslední kulturní vzdor. Nezapomínejme na to, že Hergé je z katolického prostředí a Le XXe Siecle byly vedeny katolickým opatem. Podaří-li se přelstít zlého šamana, který vrhá domorodce do zpátečnických poloh, stanou se vesničané svobodni.

Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o sérii

Série: Tintin
Země vydání: Belgie
  Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!