Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

TINTIN A ETNOCENTRISMUS (13) – KRÁLEM ŠALAMOUNEM A LÉKAŘEM

17.05.2007, autor: Mig

Tintin vystupuje také v roli „krále Šalamouna“, kdy řeší spor dvou domorodců, kteří se hádají o slaměný klobouk. Ten je však již zničený – má odchlíplou horní část, která má chránit majitele před sluníčkem. Hádku Tintin vyřeší tím, že klobouk rozpárá na dvě poloviny, které následně rozdělí mezi účastníky sporu. Tintin coby autorita zasáhl spravedlivě do vzniklého sporu, a byl schopen dosáhnout „spravedlnosti“.
. Společně odcházející spokojení bývalí odpůrci říkají na obr. č. 30: „Li Blanc trés juste! Li donne a chacun la moitié di chapeau! Ça y en a trés bon blanc.“ (Ten běloch je spravedlivý! Každému dal polovinu klobouku! Je to velmi dobrý běloch!) Onen šalamounský vstup reprezentanta západní civilizace je de facto aktem agrese vůči hodnotám a systému místní kultury. Tintin však dokazuje, že přišedší západní člověk a jeho kultura jsou lepší než domorodý systém, který generuje problémy (klobouk), ale není schopen je systémově řešit.Tintin lékařem
Oslavou výdobytků západní civilizace je i situace ze strany 27 (barevné verze). Tintin vstupuje do chýše, kde leží nemocný muž a vedle něj jeho žena a ještě jeden příbuzný. Žena naříká, že její manžel je obětí zlých duchů, že asi brzy zemře. Tintin se pasuje do role doktora, který si jde pacienta prohlédnout a zhodnotí, že se nejedná o nic závažného, že jde pouze o chřipku. Z výše uvedené situace je zřejmé, že místní systém léčby je zcela neefektivní, když není schopen léčit ani banální (pro Evropana) nemoci. . Tintin jako reprezentant západní civilizace přichází s obecným povědomím, které je dostačující pro lékařský akt. Tedy nikoliv formální vzdělání je Tintinovi nápomocno k léčení, ale jeho příslušnost k bílé Evropě – každý bílý Evropan má dostatečné znalosti na to, aby mohl vykonávat základní léčbu v nevzdělané a zaostalé Africe (obr. č. 31).

Tintin ordinuje chinin, což je z medicínského hlediska nesmysl, protože chinin je antimalarikum, nikoliv lék proti chřipce. Lze se však na věc podívat z druhé strany: možná, že to byla opravdu malárie, která je často smrtelná, a Tintin se rozhodl rodinu neznepokojovat, a označit chorobu za „pouhou chřipku“. Tento pohled je ještě zajímavější, protože Tintin nepřipouští informovanost pacienta a jeho příbuzných. Pravděpodobně proto, že je nepovažuje za dostatečně vyspělé, aby celou situaci pochopili. Celou „znalost“ problému si Tintin jako nositel vědění nechává pro sebe.

. Za odcházejícím Tintinem je klanějící se choť nemocného, která říká na obr. č. 32: „Li Blanc est bon!… Li grand Chef!!... Li gueri mon mari!! Mousie Blanc li Boula Matari!“ (Bílý člověk je dobrý! Velký náčelník! Uzdravil mého muže! Bílý pán Boula Matari!) Tato situace odkazuje na pozitivní stránku evropské přítomnosti v Africe. Evropané přinesli mnoho dobrého – například léky. Tintin je oslavován v té nejvyšší míře. Náklonnost a úcta je mu projevována klaněním. Zajímavé je také to, že je titulován „Boula Matari“ což je přezdívka velících Belgičanů, kteří vyžadovali po Konžanech velmi těžkou manuální práci. Je to tedy původně negativní pojem, ale v Hergého podání má Boula Matari pozitivní obsah.

Text je součástí diplomové práce Michala Uhla Tintin v Kongu – Etnocentrismus v obrazech, Masarykova Univerzita v Brně, 2007 (redakčně upraveno).
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o sérii

Série: Tintin
Země vydání: Belgie
  Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!