Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

C´ÉTAIT LA GUERRE DES TRANCHÉES ANEB DOKONALÁ UČEBNICE DĚJEPISU

22.05.2007, autor: Sakyk

To, že válka je svinstvo, ví asi každý. Jak až VELKÝ svinstvo, to si uvědomíme až při četbě šokujícího komiksu J. Tardiho C´était la guerre des tranchées. Vznikl v roce 1993 a okamžitě zaujal odbornou kritiku i čtenáře, kteří z něj často byli úplně vyjevení. Už po několika stránkách začíná být zcela jasné proč.
O jiném Tardiho komiksu, Adele Blanc-Sec, čtěte zde.
. Je libo čerstvý mozeček nebo porcované stehýnko? Aha, pán je gurmán a dává přednost střívkům a žaludku. Jenže pozor! Nejsme na exkurzi v nějaké zaplivané masně v sousedství, nýbrž v zákopech první světové války.

Šílenství zákopů
Zákopová válka se ve větším rozsahu objevila poprvé v letech 1914 až 1918, souvisí se zavedením kulometu a je pro ni charakteristická nehybnost fronty. Její hrůzy jsou zřejmě nejtěžším utrpením, kterým voják může být během boje vystaven. A Tardi ukazuje tuhle válku přesně takovou, jaká skutečně byla. Válku zbavenou veškerého patosu a hrdinství. Válku, ve které trpěli a umírali obyčejní, nevinní lidé po statisících. Válku bez ideálů a idejí, válku všech proti všem a za nikoho. Vojáci na obou znepřátelených stranách se stali pouhými tupými nástroji velmocenské, dobyvačné politiky svých vlád. Tardimu však nejde o politiku, nehodnotí příčiny vzniku války ani neospravedlňuje jednotlivé znepřátelené tábory. Nedívá se na válku z dálky, mentorským pohledem učebnic dějepisu, nýbrž zblízka, prostřednictvím osudů řadových vojáků. Těch v první světové padlo největší množství ze všech vojenských konfliktů, co jich kdy na naší planetě bylo.

. V sedmi rozmáchlých povídkách autor zachycuje nejdůležitější epizody z průběhu celé války. Hlavními postavami jsou téměř anonymní osoby narozené v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Do bojů je nežene přesvědčení jako o čtvrtstoletí později, a o to fádnější a zároveň paradoxnější jsou jejich smutné osudy. Ať už jsou vyprávěny v první osobě nebo nezávislým pozorovatelem, vždy končí zbytečnou, drastickou, nespravedlivou smrtí. Je jedno, jedná-li se o Francouze či Němce, pro Tardiho jsou si všichni rovni, jsou to prostě všechno „jen“ normální lidé.

A smrt tehdy ve spojení masového nasazení vojáků a premiéry spousty prostředků hromadného ničení (jako chemické zbraně, letadla či tanky) byla enormně krutá a krvavá. Na lidských zdrojích se nešetřilo, průmysl přetavený ve válečný chrlil jednu nábojnici za druhou a zákopy zapříčinily strnulý stav fronty na dlouhé měsíce. Jakékoliv pokusy o průlomy kosily nelítostné kulomety, což Tardi nemilosrdně zachycuje svou realistickou kresbou. Pro knihu jsou typické veliké panely, do kterých je možné natěsnat široké záběry zákopů, zátarasů, ostnatého drátu… Vše plné mrtvol, umírajících a trpících nevýslovnou bolestí, roztrhaných těl, zoufalců v posledním tažení, postřelených a těžce raněných, kteří si nepřejí nic jiného než (svůj) brzký konec…

.

C´était la guerre des tranchées je opravdu šokující kniha. Syrovou, nic neschovávající kresbou, hloubkou, silou i absurditou jednotlivých příběhů, především však dokumentárním realismem čišícím z každé stránky. Počty mrtvých, raněných, zmrzačených, následky výbuchu granátu, zasažení yperitem, postřelení puškou, osudy opuštěných vdov, plačících kamarádů nejsou žádnou fikcí. Opírají se o suchá fakta z oněch strašných čtyř let ve druhém desetiletí minulého století. Tardi onu dobu dokázal zachytit a vystihnout bravurně (což Francouzi, kterých ve válce padly statisíce, dokázali ocenit).

Historii člověk nezmění – může se pouze pokusit ji co nejvíce objektivně zachytit a (nebo) varovat budoucí generace. Tardi to obojí dokázal dokonale.

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: C'était la guerre des tranchées
Scénář: Jacques Tardi
Kresba: Jacques Tardi
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1993
Počet stran: 128
Formát: A4
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!