Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

THORGAL 1 – LA MAGICIENNE TRAHIE

29.05.2007, autor: Sakyk

Thorgal je nejpopulárnější evropská fantasy série. Proto je docela zajímavé (a bohužel i smutné zároveň), že se u nás nechytila – i když se uskutečnily hned tři docela ambiciózní pokusy. Jenže ten první zahubila obrovská komiksová recese v první polovině devadesátých let (Dítě z hvězd), druhý se ztratil loboidní Modré Crwi a třetí se utopil v záplavě průměrných frankofonních sérií z BB Artu v letech 2002 až 2003. My jsme se Thorgalovi několikrát obšírně věnovali, jenže ještě nikdy jsme podrobně nezabrousili na úplný začátek. Jak to tedy tehdy bylo?
. Album La magicienne trahie vyšlo v lednu 1980 v nakladatelství Lombard a obsahuje dva příběhy: La magicienne trahie (Oklamaná čarodějka) a Presque le paradis (Téměř ráj). Ten první se premiérově objevil v časopise Journal de Tintin č. 106 v roce 1977 a je zároveň počátkem celé ságy. Na třiceti stranách (v časopise rozdělených do pěti kapitol po šesti stranách) popisuje nejprve Thorgalovo vysvobození tajemnou Slive. Stačilo málo a hlavní hrdina se utopil v pomalu, avšak jistě stoupajícím přílivu – krutý vládce severních Vikingů Gandalf-le-Fou (Gandalf Šílený) ho připoutal ke skalisku na pobřeží za to, že si dovolil vyjádřit své city k jeho dceři Aaricii. Za to musí hrdý bojovník slíbit Slive celoroční službu.

. Ztepilá rusovláska je hnána jedinou vidinou – nenávistí vůči… Gandalfovi, který se s ní kdysi neúspěšně pokusil oženit a proto ji pak deset let věznil ve svém hradu. Thorgal pro ni tedy musí získat kouzelné Freyerovy prsteny a to se mu v nepříliš nápaditě pojatém souboji s trpasličími strážci nakonec podaří. Pomsta oklamané čarodějky může začít, ovšem i ta probíhá poněkud rozpačitě, zmateně… Což je hlavní zápor celého příběhu. Nápady sice scénář Jeana Van Hamma jen překypuje (banda divokých Baaldů, Thorgal převlečený za vetchého starce, shledání s Aaricií, démonický ledový drakkar atd.), ovšem pohromadě příliš nedrží a nedokáže ani patřičně udržet čtenářovu pozornost.

Je to ráj, hurá, jedeme!
To šestnáctistránková historka Presque le paradis (Téměř ráj; doplněno do alba, aby získalo standardních 46 stran komiksu) je jiný šálek kávy. Z ní dýchá ta pravá atmosféra tolik typická pro další alba, tady Van Hamme předvádí invenční, napínavý, trpělivě stavěný příběh s nečekaným až šokujícím rozuzlením. Stačí mu k tomu čtyři postavy, jedna kočka a pro něj charakteristické rozsáhlé jeskynní systémy. I když je Téměř ráj v podstatě jen uzavřenou časovou hříčkou bez přímého pokračování, nabízí potenciál, který oba autoři v následujících dílech plně rozvinou.

. Tři roky, která oba příběhy dělí, jsou docela vidět na Rosinského kresbě. Zatímco v Čarodějce je ještě poměrně jednoduchá a vychází z Giraudovy školy šedesátých let (Blueberry), v Ráji už jasně rozeznáváme znaky, charakterizující starého známého Rosinského (precizně absolutní realismus, prokreslené obličeje nebo pravidelné rozdělení panelů).

I když si tím původně asi nikdo nebyl úplně jistý (o čemž svědčí právě kratší rozsah příběhu La magicienne trahie a nutné vyplnění stejnojmenného prvního alba příběhem Presque le paradis), Thorgal čtenáře zaujal a mohla se rozjet tvorba dalších regulérních alb.

Příště: Thorgal 2 – L´ile des Mers gelées
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Thorgal 01 - La magicienne trahie
Série: Thorgal
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Gregorz Rosiński
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 1980
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Lombard
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


Thorgal a jeho parta
22.11.2007 LEGENDY POLSKIE ANEB KOMIKSEM ZA NÁRODA SLÁVOU A HRANICE
05.11.2007 THORGAL 30 – MOI, JOLAN ANEB JEN TAK DÁLE!
30.10.2007 THORGAL 29 – LE SACRIFICE ANEB PAPAPÁ, TATÍNKU!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!