Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GARFIELD 21 - KILO KE KILU, STRIP KE STRIPU

17.10.2007, autor: Dan Černý

Z jednadvacátého sešitu sebraných dobrodružství zrzavého kocoura Garfielda, která se většinou odehrávají mezi lednicí, televizí a pelechem, je cítit, že tenhle veterán komiksových stripů v sešitu Kilo ke kilu právě vystoupil ze svých nejlepších let. A není divu! Zkuste si celých čtrnáct let vymýšlet den co den nové a originální frky. Je vůbec div, že to Davisovi vydrželo tak dlouho.
. Sešit mapuje první polovinu roku 1991 a přestože se od dob jeho prvních „proužků“ svět razantně změnil, Garfield zůstává pořád téměř stejný. Pravda, postavil se na zadní a zvětšily se mu oči, ale jinak řeší stále stejné problémy a co dřív někomu mohlo přijít neokoukané a břitké, je po tolika letech stereotypní a ubíjející.

Jo, pár vtípků, nad nimiž dostane váš koutek tik, se najde, ale těch je už poskrovnu a neustále stejné pointy ve stylu přehánění Garfieldovy lenosti nebo žravosti po těch letech unaví. Tak třeba: Garfield se směje roztomilému malému pudlíkovi, který ho pak pořádně zmlátí, John jde nakupovat a táhne za sebou metry popsaného papíru, což Garfield glosuje, že měl pár návrhů, Garfield rozdělí čárou dům na Jonovu a na svoji část tak, že Jon zůstane v malém kroužku. Já nevím, ale tenhle styl těžící z neskutečně ošoupaného a miliardkrát použitého vtipu z extrémů je trochu pod úroveň Garfieldovy pověsti.

.

A tím se dostáváme ke kořenu! Po přečtení Kila ke kilu mě napadlo, že v podvědomí davů je Garfield vtipnější, než ve skutečnosti je. Ano, na počátku kariéry perlil, vtipný byl každý třetí strip, ale nyní? Fakt dobrých kousků je tu jako vakovlků v Austrálii. Pamatuji na časy, kdy jsem třeba ve třetím sešitu Garfield v nadživotní velikosti narazil na vtip, u nějž jsem se dusil smíchy! Byť byl třeba jeden nebo dva na celou knihu, i tak to bylo pořád zatraceně hodně! A díky tomu mi přečtení všech stran zabralo daleko víc času, než teď.

.

Kromě již zmíněných point, kde se něco přežene a má to být vtipné, jsou tu pak stripy, které dokonce vůbec žádnou pointu a stejně tak humor nemají! Jak jinak mám totiž chápat např. Garfieldovo přemítání o tom, že musí jen tak nečinně ležet? No tak jo, celej strip proleží, řekne, že je to kočičí přirozenost, a co jako? Stejně takový pocit beznaděje mám z toho, že Jon vlastně jde odnikud nikam. Zřejmě nemá práci a jeho jediná činnost je nudění se s Garfieldem, kterému se na rozdíl od něj snaží čelit různými nesmyslnými kratochvílemi. Fóry na nudu zkrátka jednou vyčpět musely. A Garfield čím dál tím víc místo zábavy nabízí právě onu nudu.

.

Není to nedostatkem talentu jeho autora Jima Davise, je to jen přirozený vývoj a při tempu jeden strip denně nutně logický. Vymyslet pokaždé alespoň částečně zábavnou pointu není legrace, notabene když na vás tlačí vydavatel. To se pak spokojíte s ledasčíms. A čtenář chtě nechtě taky. Legenda o nepřekonatelné vtipnosti Garfielda totiž dávno předčila skutečnost.

.

Právě legenda, občas přiživená nějakým lehce nadprůměrným fórem, přežívá dodnes a skvěle udržuje merchandising na plných obrátkách. Bohužel, některé legendy by měly umřít na vrcholu slávy, stejně jako John Lennon. Jinak to totiž dopadne jako s Asterixem: Dlouho nikdo nechtěl věřit, že série pomalu upadá, až musel přijít díl Nebe mu padá na hlavu. Jak současný Garfield, tak i ten z roku 1991 však zatím v takovém extrému není.

.

Optimismus na závěr: Je jich tam málo, ale stále se najdou nějaké ty lepší srandastrípky, slušný překlad Filipa Škáby a lettering zohledňující i citoslovce.
Autor:


Autor článku: Dan Černý

Detaily o komiksu:

Titul: 21 - Garfield: Kilo ke kilu
Série: Garfield "Crew"
Scénář: Jim Davis
Kresba: Jim Davis
Překlad: Filip Škába
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 64
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Garfield
18.02.2013 Garfield se prožral k ironii a sarkasmu - Aktualizováno
11.02.2008 GARFIELD 22 – ZVEDÁ BRADU (A INTELEKT)
16.03.2007 GARFIELD 20 - MLUVÍ S PLNOU PUSOU


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!