Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GARFIELD 22 – ZVEDÁ BRADU (A INTELEKT)

11.02.2008, autor: Dan Černý

Recenzenti už z toho byli unavený, tak to dali mně. Jsem nějakej Vláďa z Kotelic a chlapi furt říkali v hospodě, že dneska je to všude samej komiks a že je to moderní a pak v televizi říkali, že jako čím dál tím víc intelektuálů čte komiksy a jelikož se považuju za intelektuála, protože vedu místní knihovnu, tak jsem si řek, že bych ten komiks měl zkusit, abych jako byl ten inteligent, a tak jsem se rozjel do města do Litoměřic, navštívil tam knihkupectví a hned se ptám po tom komiksu, načež mě prodavačka (taková hezká mladá se čtyřkama) odkázala do nějakýho regálu, kde toho byla fůra a já si nemoh vybrat, takže jsem se zeptal, co se tak nějak nejvíc prodává, a ona odpověděla, že prej tenhle Garfield, a tak jsem si ho koupil, valil oči na to, že ten tenkej sešit stojí kilo, ale hned mi bylo jasný, že za intelekt se platí.
Garfield 22 – Bradami vzhůru, obálka.Hned jak jsem se vrátil do hospody, otevřu to a koukám – ono je to černobílý, ale pak mě zase hned napadlo, že vlastně to se teď bere jako znak inteligentního čtiva a za takovou černobílou se leckdy platí víc, než za barvu, jen aby to mělo imidž publikace pro náročný. Pochválil jsem si bystrý úsudek a začetl jsem se.

Netušil jsem, že taková intelektuální bomba může být až takhle vtipná. Příběhy línýho kocoura mě fakt vzaly, protože mi to trochu připomínalo mě, vlastně pokud to vezmu do jádra věci, je to jakési podobenství, moderní bajka, dalo by se tedy s mírnou nadsázkou autora Jima Davise označit za novodobého La Fontaina či Ezopa. Ale pak mi František, co seděl vedle a pil řezaný a čet u toho noviny, říkal, že to není žádnej objev, že Garfield je celebrita, že už je to 22. sešit, co u nás vyšel. Proto to asi dali napsat mně, protože se už na tom vystřídali všichni recenzenti a už nevědí co o tom napsat, neboť by se neustále opakovali, že se jedná o kvalitní zábavu z vydavatelství a nakladatelství Crew (našel jsem si ve slovníku, jak se to vyslovuje – kru:) vydávanou už léta, která se dobře čte. Abych prý nebyl za idiota, až se na to budu příště ptát prodavačky, ale za idiota jsem byl stejně, neboť jsem tam sice správně krákal, ale ona tomu nerozuměla a když jsem jí řek´, jak se to píše, tak ona, že prej tomu říkaj kref, to jen tak na okraj, abyste se náhodou taky někde nezesměšnili jako já.

Garfield 22 – Bradami vzhůru, ukázka.

Garfield 22 – Bradami vzhůru, ukázka.

I ten překladatel Filip Škába to dělá dobře, ale co si pamatoval můj bratranec, tak prej když vydával nějakej Semic Slovart kdysi dávno ještě sešitovýho Garfielda (barevnýho, takže asi nebyl moc pro intelektuály), ve kterým bylo několik úplně stejnejch stripů jako teď (to jsem vám zapomněl říct, on v tom sešitě není celej dlouhej příběh, ale fůra krátkejch komiksovejch fórků většinou o třech okýnkách a těm se říká stripy a jednak to říkal Evžen Váchů a taky jsem si to našel na internetu, protože jsem ho před rokem vyškemral pro knihovnu u starosty), tak že tenkrát překlad těch stripů byl lepší a byly tam lepší hlody. Třeba prej jak Jon říká, že mozek je taky jenom sval a dává řečnickou otázku Garfieldovi: „Víš, jak se udržuju v duševní kondici? “ a Garfield na to: „Zvedáš činky hlavou? “, tak v tom starým barevným sešitu bylo „Víš jak si ho udržuju v kondici? (ten mozek, pozn. red.)“ a Garfield odpovídá „Rašplí na dřevo? “. Celkově mu zkrátka tehdejší překlad přišel lepší, jenže já si myslím, že ten překladatel to taky nemá snadný překládat takovou fůru komiksu, protože těch stripů je kopec a vychází někdy od roku 1979 a v tomhle sešitě už jsou kousky z roku 1991 a trochu z roku 1992 a když si to člověk spočítá, to je dejme tomu dvanáct let, každej rok 365 stripů, čili ten pán musel přeložit asi tak 4380 stripů, do čehož jsem nepočítal přechodný roky, protože s tou kalkulačkou zas tak moc dobře neumím.

Garfield 22 – Bradami vzhůru, ukázka.

Pak se mi tam hrozně líbily ty citoslovce, jak jsou pěkně přeložený a hlavně graficky udělaný, že to prostě vypadá, jako by Jim Davis byl Čech a kreslil to všechno hlavně pro česky mluvící lidi, což je samozřejmě hovadina, ale on to ten grafik tak pěkně udělal, že kdybych nebyl intelektuál, tak bych tomu snad i věřil. Aspoň na internetu o tom, že Jim Davis to dělal pro Čechy, teda nic není. Pak ještě tvrdil vrchní, že tenhle 22. sešit je o něco lepší, než předchozí, že je tam víc dobrejch gagů a že asi měl ten autor zrovna nějak dobrou náladu nebo co, že mu to tak šlo.

Garfield 22 – Bradami vzhůru, ukázka.

No každopádně mě ten komiks mile překvapil a určitě toho pro naší kotelickou knihovnu objednám víc, aby naši Koteličané byli vzdělanější a intelektuálnější a nebavili se v hospodě furt jenom o tom fotbale, co ho pořád dávaj na tom čété čtyři sport, jak to tam teď vrchní Macan zaved, že prej je to digitální nebo co.
Autor:


Autor článku: Dan Černý

Detaily o komiksu:

Titul: 22 - Garfield bradami vzhůru
Série: Garfield "Crew"
Scénář: Jim Davis
Kresba: Jim Davis
Překlad: Filip Škába
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 64
Formát: A4
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Garfield
18.02.2013 Garfield se prožral k ironii a sarkasmu - Aktualizováno
17.10.2007 GARFIELD 21 - KILO KE KILU, STRIP KE STRIPU
16.03.2007 GARFIELD 20 - MLUVÍ S PLNOU PUSOU


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!