Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

VARLÉN NO. 1. 2. 3. ANEB DENÍKY VŠEDNÍ ÚZKOSTI ANEB COMIKS NA HRANĚ EXISTENCE ANEB FOTOGRAFICKO-BUBLINOIDNÍ BALANCOVÁNÍ NA HRANĚ ORIGINALITY A TRAPNOSTI

14.11.2007, autor: Plk

Druhý ze dvou letošních komiksových počinů nakladatelství Divus a pokrevní bratříček Červeného Amadea. Zde už si Sigismund de Chals vystačí sám a je to o poznání „silnější“ káva. Pokud barokní superman dával čtenáři jistou naději na pochopení „toho, o co jde“, Varlén na souvislý děj záměrně rezignuje. Ono personifikované „nic“ je výletem (či snad úletem) do autorova světa plného šílených podivností a nepředvídaných spojitostí.
. Každý nakladatel se svůj titul snaží propagovat (o čemž komiksoví fanoušci vědí své:-). Na divusáckých stránkách se o Varlénovi dovíme toto: „Kolážový comiks „na hraně existence“, tento „deník všední úzkosti“ je pravou arcikuriositou pro nelíčené fajnšmekry, balancující na hraničních výspách komixu a koláže, poezie a blastemie, hříčky a tvůrčího konceptu, skrytého řádu a zjevného nesmyslu k samozřejmé originalitě obsahové a především formální.“ Říká vám to hodně, co? (Pozn. co znamená „blastemie“ se mi nepodařilo zjistit – snad se jedná o překlep blasfemie – urážení, zesměšňování, rouhání.)

. O originalitu tak vehementně proklamovanou vydavatelem sice není nouze, otázkou pro každého čtenáře však zůstává, zda je mu tato zárukou dobré zábavy. Stejně jako v případě Červeného Amadea i zde se totiž daleko více jedná o výtvor, který si autor takříkajíc dělá sám pro sebe (jak by ne, je to přeci deník). Varlén se nesnaží sdělovat konzistentní informace (s výjimkou jedné politické narážky a odkazu na Máchův Máj), tím míň se snaží, abyste ho pochopili – do konkrétností zabíhá jen minimálně. Osobně si myslím, že by se měl číst jako (dadaistická?) báseň. Člověk se vnoří do „děje“ a jeho působení v něm vyvolává určité pocity - v závislosti na individualitě každého jednotlivce. Samozřejmě se mnou nemusíte souhlasit, Varlén je totiž natolik individuální záležitost, že zatímco u někoho může vytvářet dojem trapné snahy o originalitu za každou cenu, jiný jej prohlásí za geniální dílo.

. Celý komiks (opět autorem označovaný jako comiks) je mozaikou výstřižků fotografií a ilustrací s popiskami v bublinách, pod obrázky nebo všude okolo, bez zjevného smyslu a s dějem omezujícím se maximálně na jednu stranu. Takovýmto kolážím se autor snaží dát svými texty nový rozměr. Z úst lidí, zvířat, soch či jiných vyfotografovaných nebo nakreslených protagonistů tak zaznívají výroky volené co možná nejnepředvídatelněji s cílem působit vtipně a originálně. V tom je ale právě Varlénův kámen úrazu.

V podstatě toho není mnoho, co se dá této směsici obrázků a písmenek vytknout – vpravdě je to vlastně jen jedna věc, a to ona neustále omílaná originalita. Místy je totiž tento kolážový komiks „tak originální“ až přestává být srozumitelný, pak ztrácí kontakt se čtenářem a dostavuje se už jenom nuda. Varlén je tedy opravdovou kuriozitou určenou převážně pro hledače vskutku alternativních a okrajových záležitostí.
Autor:


Autor článku: Plk

Detaily o komiksu:

Titul: Varlén No. 1.2.3. aneb Deníky všední úzkosti
Scénář: S. d. Ch.
Kresba: S. d. Ch.
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 76
Formát: 210 x 290
Vydavatel: Divus
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKYČesko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!