Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VELKOLEPÝ SPIDER-MAN, ČÍSLA 1-4

10.12.2007, autor: Yan

Oblíbený pavoučí stěnolezec a mlátič padouchů se již po několikáté pokouší uchytit na pultech českých trafik. Naše comicsem stále málo tknutá zemička se mu sice vytrvale již celé desetiletí brání, ale je možné, že pro něj přichází ten pravý čas. Konstelace hvězd a především popularita po filmové trilogii jsou mu více než nakloněny.
Samozřejmě, že to s tak profláknutým superhrdinou, jako je Spider-Man, u nás není úplně tragické. Docela se uchytil na stránkách Comicsových legend, kde jsme měli možnost rochňat se v dějepisu této oblíbené postavy, nebo třeba ve Straczynského knihách Návrat, Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou, a pak jsou tu ještě McFarlanovy Masky.

Den blbec, ukázka z čísla 2 Žihadlo Scorpiona.Ale samostatné, sešitové série na pokračování – říká vám to něco? Už v roce 1994 tady sice byl Semic a pak Unicorn (se svým hodně příšerným zpracováním série), nadějně vypadala na konci tisíciletí velmi slušná práce profíků z Crwe, ale pár pokračování v calibráckých časopisech Comics se ukázalo být labutí písní. Všechny pokusy měly společné komerční neúspěch a i přes více či méně větší vydavatelské nadšení nakonec přetržení pavučin a ukončení existence.

Během svých dobrodružství musí Peter Parker vydržet drtivý tlak nabušených protivníků, což ale není nic proti tomu, co musí zvládnout jeho vydavatel v tuzemsku. Stejně se však vždy najdou odvážlivci, kteří se pokusí Spideyho v samostatné sérii reikarnovat. Zdá se ovšem, že aktuálně nejnovější pokus společnosti Egmont – sešitovka Velkolepý Spider-Man – má všechny předpoklady i parametry, aby se to konečně podařilo!!

Důvodů, proč nastala vhodná doba, je několik. Egmont je ve vydávání comicsů na našem trhu již zběhlý a například takového Asterixe prodává s velkým úspěchem. Comicsy se u nás přeci jen víceméně dostaly do širšího podvědomí. Ruku v ruce s tím se Spider-Man objevil na plátnech českých kin a slavil úspěch.

Frankie, ukázka z čísla 4 Šokující taktika.Zásadním důvodem optimismu je však koncepce této série. Cílovou skupinou časopisu totiž nejsou klasičtí komiksoví fanoušci či generace odkojená články ve Score a v Crwi – v minulosti se přece několikrát prokázalo, že finančně by se to těžko vyplatilo. Cílové zaměření je věkově hodně jinde: děti a mládež od dvanácti let. Znamená to sice, že pavoučí fajnšmekři tentokráte přichází zkrátka, že chybí renomovaná autorská jména, zapomeňte na propracované Straczynského příběhy, nečekejte osobitou kresbu Todda McFarlana. Můžete si však být jisti, že tentokráte se Spider-Man bude prodávat. Potvrzují to konec konců i slova Petra Novotného, editora Egmontu: „Spider-Man je bezpochyby kultovní postava. Takový časopis, který přebíráme z britského originálu Spectacular Spider-Man, na našem trhu chyběl. Ostatně už na prvních prodejích je vidět hlad dětských čtenářů po komiksech se Spider-Manem. Věříme proto, že si najde na našem trhu pevné místo.

Koncepce je tedy hodně podobná dětským magazínům jako Mickey Mouse a Kačer Donald, včetně přibalené hračky (pavoučí vodní pistole zdarma, pavoučí diskometač, či pavoučí pinball!). Jeho podstatnou část tvoří doprovodné stránky narvané omalovánkami, hádankami, rébusy, doplňovačkami, čtenářskými dopisy a kresbami, testy znalostí z daného čísla. Samozřejmostí je spousta fotek z filmů a profily jednotlivých postav. Přidejte si nějakou tu vtipnou rubriku, velký barevný plakát a máte jasno, jestli tenhle časák vezmete pro sebe či pro mladšího bráchu.

Mladším z nás nezbývá než časopis opravdu doporučit, i když comicsu je zde opravdu pomálu – je mu věnováno pouhých dvanáct stran. Příběhy jsou navíc značně polopatické, velmi jednoduché, aby je pochopilo i to nejmenší děcko. Scénáristé Ferg Handley (sešity č. 1 a č. 3), Jim Alexander (sešity č. 2 a č. 4) rozhodně neměli příležitost se nějak vytáhnout.

O to víc série sází, samozřejmě jak jinak, na kresbu v podání pánů Simona Williamse, Johna Royla a Jona Howarda. Typický mainstream nijak výrazně neurazí, navíc když se na stránkách objeví známí záporní sígři jako Scorpion a Electra a svou návštěvou sérii poctí také atlantský král Sub-Mariner.

Co říct závěrem? Pro mladší sourozence hltající pavoučího stěnolezce více než vhodné. Pro nás ostatní raději výše zmíněné comicbooky.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksech:

Titul: Velkolepý Spider-Man 01 - Drtící Kingpin
Série: Velkolepý Spider-Man
Scénář: Ferg Handley
Kresba: Simon Williams
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 36
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie

Titul: Velkolepý Spider-Man 02 - Žihadlo Scorpiona!
Série: Velkolepý Spider-Man
Scénář: Jim Alexander
Kresba: John Royle
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 36
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie

Titul: Velkolepý Spider-Man 03 - Hrůza z hlubin
Série: Velkolepý Spider-Man
Scénář: Ferg Handley
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 36
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie

Titul: Velkolepý Spider-Man 04 - Šokující taktika
Série: Velkolepý Spider-Man
Scénář: Jim Alexander
Kresba: John Royle
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2007
Počet stran: 36
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!