Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JEAN-DAVID MORVAN ANEB MULTITVŮRČÍ HOVADO

21.02.2008, autor: Manyak

Jeho nejznámější série z něj udělaly jednoho z nejvýraznějších francouzských scenáristů počátku nového tisíciletí. Jeho rejstřík čítá zálibu v mnohasetstránkových eposech, jež jsou dokonalou směskou klasické scifi, heroické fantasy, překvapujících hrdinů s úžasnými schopnostmi a žiletkovitého humoru. Jeho prestiž je tak vysoká, že byl povolán, aby se ujal dalšího osudu kultovní série Spirou a Fantasio. Jeden z prvních scenáristů tzv. generace BD-manga-komiks. Jean-David Morvan.
Jean-David Morvan, foto aneb to je on!Morvan se tady objevil 28. listopadu 1969, když musel zdravotnický personál roubíkem umlčet jeho novorozenecký řev v remešské porodnici. Ke komiskům přičuchnul (jako každý správný Frantík) už v dětství, ale tu správnou a pořádnou ránu přes rypák schytal až v komiksovém knihkupectví BDBulle patřícím manželce slavného Sokala. Bylo mu jedenáct let, přišel si tam pro pokračování puberťáckého Valeriana a odešel s Incalem, Thorgalem, Bastosem a Zakouskym, Innommables a magazínem Gomme – prostě se samými klasikami pro dospělé. A už to jelo! Ještě na střední škole začal spolupracovat s fanzinem Hors Gabarit a roku 1989 se ten šílenec vrhl na studium kreslení na bruselské škole svatého Lukáše. Ne že by byl zrovna nějaký nemehlo, ale hodně ho překvapilo, když se nakladatelství Zenda rozhodlo vydat jeho pokusný komiks Reflets perdus stvořený s bývalým spolužákem Sylvainem Savoiou na festivalu ve Villeneuve. Jenže na něm nenakreslil ani políčko.

Reflets perdus, obálka.Nomad, obálka.

Meteor a ostatní členové konvoje
Když ho pak vylili z Akademie krásných umění, francouzský trh zrovna začala úspěšně dobývat manga a on navštívil Japonsko, bylo definitivně rozhodnuto. Se slovy „na kreslení mě nejvíce baví okamžik, kdy už je hotovo,“ se na kreslení vykašlal a nabídl v roce 1994 nakladatelství Glénat sérii Nomad. Ta se stala jeho prvním opravdovým hitem, na čemž měli výrazný podíl i kreslířové Buchet a starý známý Savoia. Na téměř 700 stranách Morvan rozehrál futuristický příběh plný humanoidů, robotů, tajných služeb, myšlenkových průniků, akce a napětí, jako jeden z prvních ve Francii nahastrošený do dokonalého mangoidního hávu. Dva roky na to vypouští do světa totální nářez HK (kresba Trantkat), další epos na více jak 500 stranách.

Svou doposud největší pecku rozjel v roce 1998. Sci-fi fantasy o kolosálním konvoji kosmických lodí obývaných a řízených nepřeberným množstvím mimozemských ras, který se sune vesmírem při pátrání po obydlených či obyvatelných planetách, bohatství nebo prostě jenom kvůli zábavě. Hlavní hrdinkou je charismatická, pubertální, odvážná a emancipovaná dívčina s velkýma očima jménem Nävis. Ano, jedná se o dnes již desetidílnou Sillage, kreslenou opět Buchetem (česky Meteor, který se však tady moc nechytl, i když šest alb na frankofonní sérii je docela úspěch) doprovozenou řadou vedlejších sérií.

HK, obálka.Sillage, obálka.

To už dosáhl takové proslulosti, že mohl nasadit umělé dýchání svým starým, neúspěšným projektům jako špionážní sci-fi 7 secondes či baladě Zorn et Dirna. „Abyste mohli psát komiksové scénáře, musíte hodně číst a získat spoustu inspirace,“ říká a vzhledem k tomu, že jeho představivost nezná takřka mezí, trh zaplavil celou řadou více či méně povedených, ale komerčně vždy proklatě úspěšných sérií jako Troll (o genezi a významu téhle legrácky splácnuté s Joanem Sfarem jsme podrobně psali zde), Al´Togo, Fleau.world, násilnické Helldorado o stejnojmenném ostrově ze 17. století či vizionářská Reality show o světě budoucnosti, kde zůstala pouze dvě povolání: policajt nebo voják. Jeho pokus revitalizovat klasickou řadu Spirou a Fantasio sice nedopadl úplně nejlépe, přesto už stvořil tři díly a je v současné době považován za absolutní frankofonní scenáristickou špičku. Troufá si proto čím dál více: „Chci číst knihy, které neznám,“ prohlásil a pustil se do nové edice Ex-Libris, ve které do komiksové podoby převádí díla klasické literatury.

7 secondes, obálka.Helldorado, obálka.

Reality show, obálka.Spirou et Fantasio, obálka.

Vybraná komiksografie (série)

Reflets Perdus (1993)
Nomad (1994)
HK (1996)
Troll (1996)
Sillage (1998)
7 secondes (2000)
Zorn et Dirna (2001)
Al´Togo (2003)
Fleau.world (2003)
Reality show (2003)
Nävis (2004)
Spirou et Fantasio (2004)
Wolverine – Saudade (2006)
Helldorado (2006)
Autor:


Autor článku: Manyak

Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
20.09.2011 RENÉ GOSCINNY (3)
13.09.2011 RENÉ GOSCINNY (2)


    
Joakim


Recenze a blogpousty nebo reakce

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!