Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

BUCK DANNY, TO JSOU MAJSTRŠTYKY AVIATIKY

01.04.2008, autor: Sakyk

I Frantíci mají svoje stíhací eso. Jmenuje se Buck Danny, svádí úchvatné vzdušné souboje se všemi nepřáteli práva a demokracie a byť není rodilý žabožrout, celé generace francouzských čtenářů si ho zamilovaly. Blonďatý pilot patřící do frankofonního (komiksového) kulturního dědictví v desítkách svých dobrodružství bojoval v Indočíně, proti teroristům i drogové mafii, prováděl složité špionážní úkoly za studené války a střetl se s nejmazanějšími a také nejsvůdnějšími protivníky. Je však jasné, že si vždy poradil…
Koho zajímá letectví, zvláště to válečné, musí tuhle sérii zbožňovat. Je doslova napěchována všemi představitelnými stroji, které se kdy v moderní éře aeronautiky objevily. A ještě navíc s podrobnými vysvětlivkami pod čarou. Samozřejmostí je dokonalá, realistická kresba, atmosféru dokresluje používání řady slangových a odborných výrazů – tak jak je to ve v armádních vzdušných silách běžné. Čtenář se rázem ocitá na bojové linii, v průběhu let častokráte tak, jak se jednotlivé konflikty přesouvaly z místa na místo. Že tím občas trpí příběh, který je jaksi odsunut do pozadí? Žádný problém – létací orgie, výstřely z protiletadlových kanónů, laserem naváděné rakety či letadlové lodě to bohatě vynahradí.

Vítejte na Dannyho premiérovém letu
Victor Hubinon a Jean-Michel CharlierPoprvé se Buck Danny, dokonalý prototyp pozitivního hrdiny a ideálního velitele, čtenářům představil 2. ledna 1947 v časopise Spirou. Zásluhu na tom měl Belgičan Georges Troisfontaines, šéf tiskové agentury World Press, který přesvědčil tehdy ještě prakticky neznámého kreslíře Victora Hubinona rozjet seriál, jehož hlavním hrdinou bude americký stíhací pilot. Jeho jméno vzniklo inspirací v názvech amerického sci-fi komiksu Buck Rogers a animovaného seriálu Bugs Bunny a zároveň odkazovalo na slavnou adventuru Terry and the Pirates od Miltona Caniffa, jehož styl Hubinona (1924-1979) velice ovlivnil. Protože s úvodními stránkami nebyl Troisfontaines příliš spokojen, zavolal na pomoc scenáristu Jean-Michel Charliera, který začal položil důraz především na realističnost. Že se mu to povedlo (i když získávat potřebné přesné údaje tehdy nebylo nic jednoduchého), dosvědčují několikanásobné problémy se státními úřady, které ve věrném zobrazování nejmodernějších zbraní pochopitelně viděly ohrožení národní bezpečnosti. Od té chvíle série nabrala stoupající úroveň.
Charlier (narozen 30. října 1924 v Lutychu) se časem zařadil mezi největší belgické komiksové scenáristy historie. Napsal stovky příběhů a o tom, že letadla mu byla oblíbeným tématem, svědčí jeho další dítka Dan Cooper a Chevaliers du ciel (Rytíři nebes). A že mu nebyly cizí ani ostatní dobrodružné žánry, to nejlépe potvrzují takové klasiky jako westernový Blueberry (s Giraudem) nebo pirátský Barbe-Rouge (Rudovous, opět s Hubinonem).

Obálky vybraných alb série Buck Danny

Tady my se mrknem na Dannyho mise
První dva díly Bucka Dannyho byly v podstatě historickými rekonstrukcemi událostí druhé světové války: Les Japs attaquent popisuje boj v Korálovém moři a Les mysteres de Midway bitvu u Midway. Ve trojce La revanche des fils du ciel jsou už dějinné události využívány pouze jako pozadí k fiktivním dobrodružstvím hlavního hrdiny. Charlier zde k němu navíc připojuje nové postavy, vždy věrné přátele Sonny Tucksona a Jerry Tumblera.
Buck Danny, ukázka Hubinonovy kresbyPočátkem padesátých let se objevil další vážný problém, tentokráte politický. Charlier nechal Dannyho zasahovat ve válce v Koreji, což albům Ciel de Corée a Avions sans pilotes přineslo ve Francii zákaz. Ponaučení? Charlier už v sérii nebude nikdy ve válečných střetech jmenovat konkrétní státy a raději vymýšlí nového, silného protivníka, který by nahradil komunistické vůdce. Stává se jím tajemná Lady X, bojující v řadách pašeráků drog a blíže neupřesněných špiónů. Předobrazem se pro ni stala Hanna Reitsch, pilotka Luftwaffe z dob druhé světové války.
Za války ve Vietnamu posílá Charlier bojovat své hrdiny v tzv. tygří trilogii (díly 26-28) do země zvané Viet-Tan a šikovně se tak vyhýbá všem problémům. Úspěch tohoto konceptu vyústil v řadu alb, v nichž Buck Danny zasahuje ve válečných konfliktech v řadě fiktivních zemí, které však svými názvy připomínají konkrétní státy – především v Jižní Americe a jihovýchodní Asii.
Buck Danny, ukázka Bergesovy kresbyV roce 1979 Hubinon zemřel a jeho místo zaujal Francis Bergese (narozen 12. července v Crestu), který byl sice v komiksu zcela neznámý, ale měl za sebou řadu praktických zkušeností (především jako novinář a redaktor řady časopisů věnujících se letectví). Čeští čtenáři se s ním mohli setkat prostřednictvím série Biggles, kterou vymyslel v roce 1990. Všechna čtyři alba (tedy tzv. atomová trilogie Mission Apocalypse, Les pilotes de l´enfer a Le feu de ciel plus špionážní thriller Les agresseurs), která s Charlierem stvořili, jsou považována za nejlepší v celém Bucku Dannym.
V roce 1989, během psaní scénáře 45. alba Les oiseaux noirs, však Charlier zemřel a tento díl se k fanouškům série dostal v nedokončené podobě až roku 1998 v rámci jednoho z knižních souborných kompletů. Po krátkém intermezzu s Jacquesem de Douhetem (Les secrets de la Mer noire) tedy pokračuje Bergese v celé tvorbě Bucka Dannyho až do současnosti sám. Na trhu se právě objevilo 52. pokračování s názvem Porté disparu.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o sérii

Série:
Související články:


Klasiky frankofonního komiksu
15.04.2008 BLUEBERRY, TO JSOU PIŠTOLNÍCI KABRNÍCI
08.04.2008 CHEVALIER ARDENT, TO JE HISTORIE RYSTUPIJE
25.03.2008 BLAKE ET MORTIMER, TO JE IMPÉRIUM MYSTERIUM


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!