Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

PREACHER: ALAMO - 80 %

03.03.2012, autor: Peter Garand

Alamo je malá misie ve státě Texas, kde se r. 1836 hrstka odvážných postavila přesile a jména jako Davy Crockett, Jim Bowie nebo William B. Travis se navěky zapsala do historie. Alamo je místem, kde se zrodila legenda. A jedna tam i skončí.
Jesse a Tulip čeká rozhodující souboj, kdy stanou tváří v tvář celému Grálu (nebo alespoň tomu, co z něj zbylo), v čele se samotným Herr Starrem, který už dávno odhodil stranou veškeré plány na záchranu lidstva i na apokalypsu samotnou, a nahradil je daleko prozaičtější misí: Jesse Custer musí zhebnout! A to pokud možno co nejbrutálnější a nejpomalejší smrtí. Co jiného taky udělat člověku, jehož vinou vám uřízli ucho, snědli nohu, oslepili vás na jedno oko, zohyzdili hlavu tak, že nabyla podoby velkého gigantického žaludu a navíc vás připravili o vaše nádobíčko?

Jesse si to při té příležitosti vyříká i s Cassidym, irčáckým upírem, kterého považoval za svého nejlepšího a jediného přítele, dokud mu zmiňovaný krvesaj nezfetoval holku a nezačal si z ní dělat vlastní matraci, a to se zkrátka nedělá.

Ale to všechno bledne v porovnání s Jesseho úkolem číslo jedna, ke kterému směřoval už od samého počátku - najít a nakopat půlky velké Alfy a Omegy, pána andělů, paprsku jitřní hvězdy. Zkráceně řečeno: rozbít držku samotnému Pánu Bohu.

Ale i přesto, že má reverend Custer na svojí straně božský hlas samotného Genesis a drsnou holku, která to umí s bouchačkou líp než John Wayne (nevyjímaje psa co nosí cigára až do postele), tentokrát tuší, že je to i pro ně dost velké sousto. A tak se obrací s prosbou o pomoc k někomu, koho by svým spojencem mohl nazývat ze všech nejmíň. Nezastavitelnému, nesmrtelnému Svatému zabijákovi.

Alamo je dílem, kde Freudovsky řečeno, si to rozdá každý s každým a Preacherovská sága dospěje ke svému dlouho očekávanému klimaxu. Nečekejte velká překvapení nebo příběhové zvraty. Čeká vás už jen cílová rovinka, kterou na jeden nádech prosprintujete až do samého závěru, a končí tak, jak by měl končit každý správný western. Uzavře se i osud Prdelmana, sympatického teenagera s obličejem znetvořeným do podoby geronťácké řitě, dříve nýmanda, později rockové hvězdy, a následně opět nýmanda, jehož vliv na hlavní dějovou linii je popravdě dost mizivý, ale i přesto si vysloužil své hrdé místo v našich srdcích, a je docela škoda, že se nedočkal nějakého vlastního spinoffu.

Tak. Tady někde končila původní recenze. Problém je, že i po dočtení ve mně hlodal neodbytný pocit, že některé postavy si zasloužily propracovanější konec, že závěrečný souboj měl být epičtější, a že ne všichni zdaleka dostali to, co si zasloužili. Zkrátka, že to mohlo být lepší. Projděte si všechny předešlé díly Preachera, a řekněte, čím trumfnete Siho, maníka, který vám sloupne ksicht z hlavy a přitluče vám ho deseticentimetrovými hřebíky zpátky a ještě ke všemu naruby? Čím trumfnete Boba a Freddyho, sexuální vyšetřovatele, kteří ojedou všechno, co se hýbe, nebo Ježíše de Sade, který omrdal veškeré tvorstvo planety? Čím trumfnete Odina Quincannona, bezcitného korporátního zmrda, který si libuje ve styku s pannou vlastnoručně uplácanou ze syrového masa? Ničím. A právě v tom je ta potíž. Teď mi popravdě řekněte, jestli jste také po tom všem nečekali fenomenální, bombastický megakulervoucí závěr. A zatím jste se dočkali jenom nepříliš epického pěstního souboje s krví opilým Irčanem. Ano, vím, že pro Jesseho je to velké drama. Ale pro mě ne. Není to hlavní důvod jeho cesty, a skutečnost, že nakonec osobně neplivne Bohu do ksichtu, pro mě byla velkým zklamáním. Sorry.

Alamo je devátým bookem série, a upřímně myslím, že kdyby knih byla sotva polovina, byl by příběh lepší a koncentrovanější, a rozhodně by tolik nevázla jeho gradace. Na druhou stranu bych kecal, kdybych vám řekl, že jsem si ty mnohdy bezvýznamné bizarní storky, které se v Preacherově univerzu odehrávají, neužil. Vzato kolem a kolem - je to prostě starej dobrej Ennis, ukecanej až hanba, ale i tak stojí za to.

Série Preacher není o pomstě nebo sexuálních zvrácenostech, a už vůbec ne o Bohu. Je o víře.

O víře v pravou lásku, o víře v přítele, a o tom, jak je někdy setsakra těžký si tohle všechno udržet. Protože patřit mezi klaďasy není nikdy jednoduchý.

Pro ty z vás, kterým je líto, že kazatelův příběh končí, mám jeden vzkaz od vydavatele: Nebuďte smutní. Třebaže je Alamo oficiálně posledním dílem celé série, můžete se těšit ještě na drobný přídavek v podobě souborného vydání sešitovek Saint of Killers 1-4, The Story of You-Know-Who, The Good Old Boys a Blood and Whiskey, které vyjde v září.
Autor:


Autor článku: Peter Garand

Související články:


BB art: Knihy komiksů
27.06.2012 Punisher Max: Otrokáři – 70 %
11.06.2012 Habibi - 100 %
24.03.2012 DMZ (vol.3) – VEŘEJNÉ PRÁCE - 80 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!