Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ULTIMATE SPIDER-MAN A SPOL. 1 (1) - 80 %

18.04.2012, autor: Matthew Matt

Classic versus Ultimate. Nekonečná debata fanoušků Spider-Mana, která inkarnace je tou lepší, tou věrnější. Právě teď přichází na český trh nový dvouměsíčník, série Ultimate Spider-Man a spol., který umožní tuzemskému čtenáři udělat si obrázek sám.
Ale pokud jste náhodou o Ultimate Spider-Manovi nikdy neslyšeli, zkusím vás zhruba uvést do situace: Marvel, přestože si narozdíl od DC držel po většinu doby jakous takous kontinuitu, má stejně na svědomí tu zdařilejší, tu méně zdařilé pokusy o restart, reset… zkrátka o hození dosavadní historie do záchodu a pořádné spláchnutí. Ptáte se proč? Důvody jsou dva - ten oficiální (jehož zuřivým propagátorem je Joe Quesada, mimo jinými) je ten, že mladé dítě, chtíc se do komiksů začíst, nemůže se v nich vyznat, protože oněch předchozích pět set a více sešitů znemožňují orientovat se v bachraté a těžkopádné kontinuitě. Samozřejmě, že všechny příběhy na sebe naprosto bezesvě navazují a ani ten nejgeniálnější čtenář se pak v pozdějších číslech nemůže orientovat bez znalosti čísel předchozích (kdo v předchozí větě vytušil ironii, má bod). Právě díky této logice jsme se my, fanoušci Spider-Mana dočkali resetu číslování řady Amazing Spider-Man v roce 1998 a zrovna tak i nedávné smlouvy s Mefistem a "vymazání manželství" (mo(u)dří už vědí, vy ostatní vědět ani nechtějte).

Druhým, cyničtějším, Marvelem nikdy oficiálně nesděleným, ale odvoditelným důvodem, je fakt, že udržovat kontinuitu v chodu stojí peníze. Vymýšlet stále nové příběhy, uvádět nové scénáristy do situace (a udržovat tedy po ruce archiv všech starších čísel kvůli rešerším), snažit se neopakovat a vyvíjet postavu, aby byli uchváceni i starší a zkušenější čtenáři, kteří poznají, že "tohle už tu kdysi bylo a lépe provedené"… Inu, daleko jednodušší je přece udělat si čas od času restart a všechno hezky zopakovat - vždyť cesta už je vydlážděna.

Možná úplně nejlepším řešením by bylo držet celé komiksové univerzum v jakési perpetuální smyčce, kde jsou všechny události čistě epizodního charakteru a nemají žádný vliv na stav v čísle předtím či potom (tedy jakási obdoba situace televizních Simpsonů). Ale to už trochu odbočuji.

Pokračování v dalším článku. Abych to zkrátil: Ultimate Spider-Man je jedním z těch zdařilejších pokusů o restart. Sice stejně rozdělil příznivce tohoto červenomodrého stěnoskoka víceméně na dva tábory, ale narozdíl od výše zmíněných průšvihů je na něm poznat slušná scénáristická práce a snaha podívat se na Spider-Mana z trochu jiného úhlu. Průšvihy myslím primárně reset či smlouvu s ďáblem, snažící se zlikvidovat manželství hlavního hrdiny, takže především příběhy One More Day a ultradlouhý Brand New Day patří mezi ty nechutnější epizody v historii Spider-Mana. A návrat tety May s odůvodněním "posledních několik let se geneticky upravená herečka vydávala za tvého rodinného příslušníka a ty, ani tvůj pavoučí smysl, jste nic nepoznali" a následné zabití Mary Jane na konci minulého století, tam rovněž patří.

Dost velkou zásluhu na tom mají hlavně dva faktory: dvojce tvůrců Brian Bendis a Mike Bagley, ke kterým se dostanu za chvíli a fakt, že Ultimate vychází paralelně s hlavním titulem, takže vás do ničeho nenutí (můžete si vybrat, jakou kontinuitu chcete, případně obě).

Bendis se v Ultimate opravdu předvedl - chopil se nevděčné práce převyprávění Spideyho příběhů s chutí a umem a přestože se nedá říct, že by známé příběhy Spider-Mana vyloženě vylepšil, alespoň je zkusil osvěžit a vytvořil jakýsi zajímavý alternativní vesmír.

Poznat je to hned na začátku - zatímco v klasické kontinuitě zabírá hrdinovo "zrození" bratru sedmnáct stránek, v Ultimate vesmíru je expozice trochu větší. A tak první číslo (dvojnásobné, čtyřicetistránkové) končí zhruba ve chvíli, kdy náš hrdina poprvé objeví své schopnosti. A tak víme, že nás ještě čeká nějaká obdoba wrestlingové kariéry, nějaká obdoba smrti strýčka Bena a nějaká obdoba "s velkou mocí musí přijít i velká zodpovědnost". Oproti klasické kontinuitě je to velký skok (tam bylo všechno toto víceméně odsunuto do pozadí a víc se v tom všem pitvat začali až pozdější autoři), co víc - skok k lepšímu. Strýček Ben je zde reálná osoba, sami ho zažijeme a zjistíme, proč Peterovi tolik chybí, proč se s jeho smrtí nikdy nevyrovnal. Proč jej vždy potřeboval - pro jeho zkušenosti a morální kompas, pro jeho nadhled a perspektivu, pro schopnost vidět les a nejen samotné stromy… V tom Bendisovi tleskám, věřte mi, až jeho smrt přijde (což bude v příštím sešitku, nejpozději v tom dalším), budete to s Peterem cítit.
Autor:


Autor článku: Matthew Matt

Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %
18.06.2012 Ultimate Spiderman 2 - 70 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!