Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 2 - TAM, KAM JEDE INDIÁN...

30.01.2002, autor: Zarkoff

Jediná stopa, která "Třináctce" zůstala v rukou po útěku před Mangustou na konci prvního dílu, je fotografie Kim Rowlandové se vzkazem jistému Jakovi. Bude jej čekat "Tam, kam jede indián". Náš hrdina se proto vydá po stopě kapitána Rowlanda, která jej dovede na americkou vojenskou základnu Hualpar Base. Po několika nedorozuměních (rozuměj střetech s vojenskou policií) se mu představí sám generál Ben Carrington a sdělí mu, že kapitán Steve Rowland je on sám. Je tato nová totožnost záhadného hrdiny pravá nebo jde znovu o falešnou stopu?
"Třináctka" prodělal podle Carringtona speciální výcvik v rámci jednotky SPADS (= Diverzní jednotka pro speciálně nasazené). To vysvětluje jeho schopnost přežít i v těch nejkritičtějších komiksových situacích. Generál Carrington se pohybuje v doprovodu osobní stráže, což není nikdo jiný než poručík Jonesová, velmi schopná a také speciálně vycvičená dívka tmavé pleti.
"Třináctka" navštíví svou rodinu, sídlo Rowlandů v Southburgu. Svému osudu nikdo neunikne, a tak i tam se náš hrdina zaplete do několika rvaček a je dokonce obviněn z vraždy vlastního otce Jeremyho Rowlanda. Předtím se mu však podaří objevit, kde byla pořízena již zmíněná fotografie Kim Rowlandové (jeho ženy?) a s Carringtonovou pomocí se ji vydá hledat do okolí Kelownee Lake na severovýchodě Spojených států.
Ve srubu u jezera na něj skutečně čeká Kim Rowlandová; říká mu však "Jaku", tvrdí, že její manžel Steve Rowland je mrtev, a dokonce mu ukáže číslo "XVII", které má vytetováno nad levou klíční kostí. Více se už od mladé ženy nedozví, protože ta zmizí a náš hrdina je zatčen; byla to opravdu Kim Rowlandová nebo jen volavka, která "Třináctku" vlákala do pasti? Na odpovědi si čtenáři budou muset ještě chvíli počkat, protože na konci druhého dílu je "Třináctka" odsouzen na doživotí do věznice se zvýšenou ostrahou.

.

Scénář Jeana Van Hammeho je dokonale propracován tak, že se čtenář ani chvíli nenudí. Stránky plné akce, rvaček, střelby a krkolomných úniků jsou pečlivě dávkovány a odděleny klidnějšími sekvencemi, ve kterých se hrdina věnuje zdánlivě poklidnému pátrání nebo si buduje vztahy s přáteli i nepřáteli. V této epizodě již nelze tak jednoznačně říci, kdo je přítelem "Třináctky" a kdo jeho nepřítelem. Kapitán Carrington, Rowlandovi v Southburgu i plukovník Amos, který se tu nakrátko objeví, nejsou vymezeni jen vzhledem k našemu hrdinovi, ale sledují i své vlastní cíle.
Kresba Williama Vanceho je stále tak průzračná a efektivní (bez efektů) jako v první epizodě. Komiksové stránky jsou standardně členěny do tří stripů s proměnlivým počtem obrázků. Bylo pro mě požitkem setkat se s tolika různými, odlišně typizovanými postavami, s tolika fyziognomiemi, s tolika odlišnými lidskými typy. Bylo pro mě požitkem mít v rukou a číst zajímavý a dokonale vyvedený komiks, dokonale odvedenou profesionální práci. Uvítal jsem, že nakladatelství Barlow vydává sérii "XIII" v poměrně velkém formátu. Jen tak může zcela vyniknout kvalita kresby. Cena (Kč 99,-) je na tak kvalitní album více než slušná.

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII - 02: Tam, kam jede indián
Série: XIII (CZ)
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Překlad: Zdeněk Dlouhý
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2000
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Barlow
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Originál: XIII 02 - La, ou va l´indien
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!