Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Goon: Budete trpět smíchy – 90 %

25.01.2013, autor: Gethie

Říkají mu Goon, což v angličtině znamená mlátička či hlupák. Nevíme, kde se vzal, ani proč dělá to, co dělá. Ale i jedinec po lobotomii rychle pochopí, že by neměl křížit plány Goonova šéfa Labrazia, protože Goona i jeho okatého kámoše Frankyho je lepší mít na své straně.
Každému je to jasné. Tedy každému člověku. Zombie a jiná monstra mají přece jen trochu delší vedení. A díky tomu je Goon skvělou komiksovou jízdou na horské dráze absurdity a násilí. Na konci se čtenář jen překvapeně rozhlédne, kde se to najednou ocitl.

Do České republiky Goonovi pomohlo nakladatelství Comics Centrum, které čtenářům není třeba představovat. Vždyť právě jeho produkce pravidelně tuzemským komiksákům připomíná, že mezi superhrdinským komiksem a kreslenými deníčky existuje celá řada žánrových chuťovek. Goon je bezpochyby jednou z nich. Tento zombie horror si vysloužil řadu ocenění, mezi kterými je kromě žánrových uznání zastoupena i prestižní Eisnerova cena.

Za tenhle podivně zvrácený svět obydlený bytostmi, které by z každého panoptika udělaly zlatý důl, nese zodpovědnost Eric Powell. Ten sice patří do stájí nejznámějším amerických nakladatelství, ale svůj největší hit Goon začal vydávat ještě v malém nakladatelství Avatar Press. Protože nebyl spokojen s kvalitou, založil si vlastní nakladatelství Albatross Exploding Funny Books, kde vydal další čtyři knihy a jeden speciál Goona, aby následně zamířil do Dark Horse, který o Goonovu sérii hodně stál.

A právě tato historie komplikuje orientaci v jednotlivých dílech Goona. Bohužel Comics Centrum v českém vydání explicitně nezmiňuje, o kterou část produkce Goona se vlastně jedná. Teprve překladatel Martin Trojan z nakladatelství Comics Centrum ukončil tápání v tmách. „Kniha, jež u nás vyšla, obsahuje sešity, které Powell vydal sám," odpověděl s tím, že jsou oproti originálu obarvené. Od druhé knihy bude Comics Centrum vydávat Goona psaného a kresleného přímo pro Dark Horse.

Potud vše v pořádku, ale pořádná logická past na čtenáře čeká v rámci záhadné poznámky pod čarou. Ta odkazuje na úvodní sešity Goona (Goon vol. 0: Drsný kšefty), které vyšly ještě v Avatar Pressu. V češtině však tento díl zatím neexistuje. „Kniha Goon 0: Drsné kšefty vychází i v USA jako kniha 0 a obsahuje první Goonovy příběhy vydané v Avatar Press. Je to nutný doplněk do série, ale v Dark Horse nám doporučili, abychom tuto knihu vydali až po vydání nejméně tří dílů. Většina odkazů na minulé události se znovu objevuje v druhé knize, takže ke zmatení čtenářů nedojde," vysvětluje Martin Trojan.

S odkazy souvisí další nešvar komiksu, který se však objevuje i u řady dalších českých vydání zahraničních dílek. U poznámek pod čarou se mnohdy nedozvíme autora vysvětlivky. Dle vyjádření Martina Trojana jsou v Goonovi tyto poznámky jeho dílem spolu s Václavem Dortem z Comics Centra. Čtenář by jistě ocenil, kdyby autorství poznámek pod čarou bylo označeno.

Prožitky čtenáře však drsňáka Goona nemohou zajímat. Ten má svých problémů dost. Společně se svým parťákem Frankym žije v záhadném postapokalyptickém městě. Tedy v dobách před sepsáním Goonových prvních příběhů to bylo město jistě předapokalyptické. Jenže pak přišel ten beze jména, páter monster, který se svou armádou mrtvých obsadil celé město až po Lonely Street. Pak už území patří Labraziovi a jeho věrným. Záhadný Goonův šéf je tak jedinou silou, která ještě drží partu nemrtvých na uzdě. Jenže páter monster nelení a kuje plány proti našim hrdinům. Tak by se dala popsat základní osa celého Goonova osudu.

Jenže Eric Powell je v celém komiksu na informace skoupý a o hlavních aktérech se v první české knize příliš nedozvíme. Namísto souvislého příběhu o boji Labrazia a spol. s páterem monster a jeho zombíky nám kniha předkládá pět povídek a jedno chutné intro v podobě Goonovy konfrontace s rybími příšerkami. Prozradíme, že její konec potěší všechny milovníky rybích pokrmů, ale nic moc o Goonovi neprozradí. Ostatně jako všech pět povídek. Ať už se týkají Goonova dobrodružství v baráku plném duchů, jejichž psychologický profil by už zaživa vydal na několik odborných knížek, nebo stále hladového pojídače nemrtvého masa. Slíbená hlavní linka očekávaného střetu Goona s páterem monster se jen tu a tam vynořuje, aby znovu zmizela v tmách.

První kniha tak spíše slouží jako nástin základních postav. Tak povedených, že si k nim rychle vytvoříte emocionální pouto. Jenže vás celou dobu bude štvát, že o jejich motivacích a minulosti prakticky nevíte vůbec nic. Goon pak v tomto ohledu trochu připomíná absurdní drama, neboť se nezbavíte dojmu, že jste byli do příběhu vrženi bez mapy a buzoly, která by vám pomohla se směrem narace.

Nakonec tato roztříštěnost narace není jediným postmoderním rysem komiksu. Dalším je bláznivý mix nesouvisejících stylů. Všechny povídky totiž nabízí specifický mix vidláckých hororových klišé zasazených do atmosféry Ameriky 30. let minulého století promíchaných s popkulturními odkazy na Caprův film Život je krásný i některé skeče Monty Pythons. „Vzniká tak naprosto ohromující celek. Jste z toho zmatení? Tak si představte Někdo to rád horké s masožravými zombie,“ píše v předmluvě William Stout, vedoucí výpravy filmu Návrat oživlých mrtvol.

Vše umocňuje i výtvarné zpracování, které se nebojí omezeného barevného spektra, jež podtrhuje postapokalyptickou vizi městských ruin obsazených zombíky, stejně jako ducha pokoutně „prohibičních“ 30. let. Monstra a zombie jsou kresleni se skutečnou láskou a nechybí jim nápaditost, která s nadšením překračuje hranice vkusu. Ovšem ještě více pobaví i potěší zařazení „reklamních stránek“ například na Soupravu pro lobotomii Billy, případně vstupy krátkých skečů a „upoutávky na příští program“.

William Stout říká, že ve světě Erica Powella a Goona se může stát cokoliv. A také se to stane. Pokud toto pravidlo přijmete a přestanete se řídit logickou potřebou kauzálních zákonitostí, stane se z četby tohoto komiksu maximální potěšení. Už nikdy nebudete chtít opustit tento ponurý svět dlouhonohých žen, mlčenlivých mužů a ponurých zombie.
Autor:


Autor článku: Gethie

Související články:


horory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
04.11.2013 Po přečtení Space Trashers komiks vyhoďte do popelnice na papír - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!