Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Po přečtení Space Trashers komiks vyhoďte do popelnice na papír - AKTUALIZOVÁNO

04.11.2013, autor: Drakeus, Já

Vesmírní popeláři Space Trashers jsou českým příspěvkem do stojatých vod českého komiksu. Dle autorů Space Trashers nejsou sofistikovanou kritikou společnosti, ale krví nasáklou, absurdně akční groteskou. Čtěte recenze od Drakeuse a Joakimátora. Recenze půvoně vyšla 12.4.2013 a byla aktualizována 4.11.2013.
Recenze od Drakeuse:

Nikdy, ani ve svých nejdivočejších snech, jsem si nepředstavoval, že by mi někdy na stole mohl přistát 250ti stránkový český komiks. A bum prásk, je to tady. Podle obalu a názvu nějaký popelářsko-vesmírný sci-fičko. Tak nadzvedněme víko, ať mrknem, co nám popelnice nabídne.

Děj nás zavede do druhé poloviny 21. století. Země, tak jak ji známe, už neexistuje, utápí se ve válkách, lidé jsou rozkastovaní podle kategorií. A hlavně všude je plno bordelu. Špína, odpadky, mrtvoly, prostě všechno co lidem zavazí, to je přesně artikl pro Space Garbage Agency (SGA). Honosný název, ale jde jednoduše o popeláře, kteří lifrují odpadky do vesmíru. Vše podle hesla: "Bojujme za čistější Zemi". Ovšem žádný ekologický kecy nebo eko agitku tady nečekejte.

Stejně jako v této době, tak i v budoucnosti roku 2086 není zaměstnání popeláře nikterak lukrativní a musíte pro ně mít určité předpoklady. Ztroskotanci, pomatenci, násilníci a jiní uchyláci jsou tou správnou volbou.

V budoucnosti také musíte počítat s tím, že lidi jsou pořád stejní hulváti jako teď. Hmm…, no možná i větší. Takže pokud makáte pro biologickou laboratoř, která právě vyvinula zombiácký virus, měnící lidi a zvířata v krvelačné bestie, mějte se na pozoru. A zvlášť, pokud máte navíc zálibu převlékat se do ženských šatů a uspokojovat osamělé duše. Mohl by vás totiž někdo chytit za koule a donutit vás ukrást krapítek toho viru. Není nic jednoduššího než hrábnout do koše pro nějakou tu mrtvou krysu, jenže hádejte co? Bio odpad je v kontejneru kosmické lodi SGA. Bohužel zájemců o virus je víc a tak bude na kosmické lodi, která laboratorní biologický odpad odváží, poměrně dusno. No, a že to smrdí průšvihem, tak to si můžete být taky jistí.

Space Trashers napsali Max Bubakoff s Adamem „Butch“ Kubíkem a nakreslila Martina Tomalová. Bubakoff a Kubík vsadili na drsný styl, řekl bych Ennisovského střihu. To znamená, hodně drsní drsňáci a hodně sprostá mluva. Jenže, co funguje u Ennise, případně Tarantina, nefunguje tady. Jejich sprosťárny mají styl, mají důvod a jsou zábavné. Sprosťárny Bubakoffa a Kubíka jsou trochu samoúčelné. Možná k navození drsné atmosféry, ale tady se to evidentně moc nedaří. Nepomáhají ani vložené anglické hlášky typu: „číčo easy“ nebo „…a máme na výběr? Lets roll!“ a podobně. Já vím, v angličtině to zní o dost víc cool, ale někdy je míň vlastně víc. I když, díky vám, chlapi, jsem si obohatil slovník o jedno dvě nová slovíčka.

Příběhově jde o docela zajímavou, i když trochu jednoduchou, kombinaci zombie horrorů a vetřelcovsky temného vesmíru. Nečekejte žádné složité dějové zvraty, od začátku do konce je všechno jasné jako facka. Prostě vemte si Vetřelce 2 a přisypejte něco zombiků. Začátek do zhruba poloviny komiksu sice vůbec neodsejpá, děj se táhne a rozmělňuje velkým množstvím postav. Nemají valný význam pro děj a jen prohlubují počáteční zmatení. Nicméně, jak se děj přesune do vesmíru na vesmírnou loď, začíná atmosféra houstnout a začínají i akční pasáže. Docela vítaná změna po rozpačitém začátku.

Kresba Martiny Tomalové příběhu zpočátku moc nepomáhá, obličeje mi strašně splývaly, možná je to způsobeno i absencí hlavního hrdiny. Myslím tím jednoho, kterého prostě poznáte v jakékoliv pozici. Tady máme defakto celou posádku, čili nějakých 10 lidí plus záporáci, zombiáci a to se prostě utáhnout nedá. Nicméně po nezbytné čistce mezi postavami a nástupem zombiáckých bestií, se kresba začíná jevit o poznání příjemněji. Mezi zbývajícími postavami se začnete líp orientovat, už dokonce skoro poznáte kdo je kdo. V akčních scénách přijde na mrzačení, trhání končetin, ustřelený hlavy a vystřelený oční bulvy. Daří se také navodit jakýsi klaustrofobický pocit, který k vesmírným sci-fi prostě patří. Trochu zamrzí absence většího prokreslení pozadí za postavami, většinou je to odbyto pouze černou barvou, maximálně uvnitř kosmické lodě jedna, dvě trubky na zdi. A při vší té černotě nevyniknou postavy, obličeje apod.

Ještě jednu věc bych vytkl a podle mě docela zásadní. A tou je totální zmatenost při četbě. Vůbec jsem nevěděl jak číst bubliny s textem, bylo to spíš takový střílení naslepo. Jestli bublina, kterou jsem si vybral, navazuje na tu předchozí. Bublin s textem bylo v určitých místech docela dost a přišlo mi, jakoby je nebylo kam dát a tak se prostě naházely bez ladu a skladu. Škoda.

Nicméně musím ocenit snahu a nadšení tvůrců. Je jasné, že jde o kousek, který nemá větší ambice než pobavit, podobně jako béčkové horrory a akční filmy, jejichž odkazy můžete v komiksu taky najít. Hlavně ke konci, kde se pořád něco děje, stoupá křivka zábavnosti strmě vzhůru. Navíc smekám před někým, kdo je schopný vytvořit 250ti stránkový komiks. Bohužel, na mé gusto se to všechno zaseklo někde na půli cesty, možná to chtělo trochu zeštíhlit počty hlavních hrdinů a tím i příběh.

Hodnocení komiksu: 50 %
Recenze od Joakimátora:Komiks jsem četl asi čtyřikrát, počtvrté nedočetl. A stále jsem to celé nestrávil a nepochopil. Chci to někdy dočíst a všechno pospojovat dohromady. Ale prostě autorům nestačím a klaním se před jejich znalostmi. Tento papírový výrobek je hutné čtivo pro dlouhé zimní večery. Má sice 248 stran avšak tipuju, že scénář mohl mít tak dvojnásobek.

Posuďte sami, co se mimojiné dozvíte:

Komiks začíná reklamou na jednu divizi Ježíše Krista, na kterou se můžete obrátit v případě životního ohrožení. Kniha je prošpikována částmi, které jsou hezčeji kresebně vystínované, ty slouží právě jako vtipné reklamní přestávky. Píšu reklamní a vskutku, lidé vypadají charismaticky. Druhý styl je ostře nestínovaný, avšak stále sympatický a lidský. Napočítal jsem 15 postav na dvou stranách, některé jsou vícekrát v záběru. Pak se střihem přesuneme do biologické laboratoře jedné známé MLM společnosti, kde jedna opička uteče z přepravního boxu a kousne jednoho strážce do ramene. Podobnost s příběhem o Spidermanovi je čistě náhodná, žádné megaschopnosti pokousaného šťastlivce se nekonají, ostatně na něho už v komiksu nikde nenarazíme. Nebo možná je to on ta postava na straně 68? Každopádně tady máme dalších 15 postav, další dvě strany.

Dočkáme se i reklamy přímo na Space Garbage Agency, což je název firmy, dnes by se asi spíše řeklo "úspěšný zavedený startup". V tomto start-upu najdeme tým lidí, kteří milovníkům superhrdinů připomenou Avengers nebo JLA, každému podle své preference. Hned v prvním panelu jsem vybuchl smíchy. Nápisy nás seznamují s tím, že "Země je nemocná. Plná špíny... smutku... a beznaděje," a mezi hnijícimi odpadky je odložený obraz Mony Lisy, nejslavnějšího obrazu Leonarda da Vinciho. Jsme na straně 9.

Komiks je celkově prošpikován ironií a mnoha skrytými dvojsmysly. Tvůrci využívají narážky na spoustu známých filmů, písní, vědeckých a jiných poznatků. Není v silách současného člověka znát všechno, avšak kdo sleduje nejnovější dění hodně podrobně, bude rozumět více věcem. Při četbě je třeba také určitý stupeň důvtipu. Například na straně 53 dole jedna postava říká: "Vodu... Morčí, nechtěl jsem poslouchat, ale... mýdlo... ty to zvládneš". Nejdřív jsem si říkal, že se tu mluví nějakým druhem slangu, ale později jsem si uvědomil, že se nacházíme v koupelně a postava říká dvě věty najednou.

Velmi výživné čtivo je na prvních stránkách také představení všech deseti hlavních hrdinů. Nejvtipnější profil podlé mého má hned první hrdina a pak android. Nezapomeňte při čtení profilů na obrázky, mohlo by vám uniknout, že skrývají další informace o hrdinech, například že Kofi Salako je gay. V komiksu však najdeme více postav, než je nám představeno v úvodních profilech. Vyznat se v takovém chaosu se velmi hrubě dá, při důkladnějším čtení vždy narazíte na něco nového.

Komiksem prosvítají náboženské motivy, politika (strana 26), hudba (následující strana). O dvě strany dál už přistáváme na letišti Hugo Chaveze. V další reklamní pauze na straně 34 se letmo dotkneme hned sedmi filmových trháků z Hollywoodu. Dojde i na homosexuální scény mládeži přístupné. Nádherný příklad ze života najdeme třeba na straně 44, kde se vybízí k upuštění od násilí a požadavek držet pohromadě.

Děj skáče z jednoho místa do druhého, takže s příběhem mám trošku potíž. Je to soubor několika klipovitých kapitol, skečů, které jsou možná úvodem do celé série.

Titul začíná velkolepě, pak následuje několik akčních sekvencí a je utnutý na překvapivém místě, čtenář bude chtít víc. Základní linkou akčního scénáře jsou motivy z filmových trháků scifi (např. Terminátor), hororu (Vetřelecú nebo nyní populárních zombie. Autoři se dle svých slov inspirovali klasickými zombie filmy (Romero, Fulci, Jackson) a také trashem (Troma, ranný Cronenberg, Bryan Yuzna).

Žasnu, kolik vědních oborů autoři do komiksu nacpali. Hemží se to tu cizími slovy z biologie (jazylka), scifi (implodovat), počítačových technologií (refrešovat data). Postavy mluví srbsky, japonsky, českoanglicky (sajbrperverzák), dokonce i českoněmeckoanglicky (maršrúta).

Všiml jsem si odkazu na komiksy o Tintinovi nebo Vráně. Radlant Future.

Komiks je prostě informačně velmi bohatý a není to způsobeno jen vysokým počtem hlavních hrdinů. Není divu, vzhledem k informační bohatosti komiksu, že všichni zmínění autoři jsou absolventi univerzit. Nejedná se však o intelektuálské křupanství brouků Pytlíků. Autoři se nám nechtějí předvést jako všeználci, kteří prahnout po uznání a pochvale. Stejně jako scénář, je i kresba dobře propracovaná, mnoho detailů zůstane člověku opomenuto. Čtenář sám si jich třeba ani nestačí všimnout, protože se chce rychle posouvat dopředu. Rozdílné oproti normálním zvyklostem je také pořadí bublin. Některé totiž musíme začít číst odspoda, to pokud je zobáček dole k ústům postavy dole.

Ohledně bublin se zmíním také o inovativním členění. Pokud chtěl scénárista vložit hodně textu do panelu, rozdělil jej do vícero obláčků, které pospojoval dohromady spojovacími "tunely". Celkový dojem ze čtení však není textová přehlcenost. Jedná se tu o informační přetlak, kondenzovaná stručnost dialogů a rychlé obrazové střihy dosahují obrovské hustoty. ZaV komiksu prakticky nenajdeme mnoho "vypravěčských" monologů. Vše se odehrává rozhovorem a dopustím se odvážného tvrzení, že definice dobrého komiksu spočívá v jakési neukecanosti nebo také v absenci nudných vysvětlujících panelů plných samotného textu.

Komiks se jmenuje Space Trashers neboli Vesmírní popeláři. Posádka však převází jakýsi náklad pokusných opic z laboratoře, které byly naočkovány virem, po kterém jde mafie. Nevíme kam a proč, žádné odpadky se nekonají. Další výtky jsou následující:

- Nerozluštil jsem, s jakým úkolem byl do týmu SGA přidělen Juan.

- Sam dostal jakýsi disk nebo disketu pro nestandardní situace. Proč jej nepoužil?

- V souvislosti s Juanem mi není jasné, co to je "cíčko".

- Nejasnost koalic. Máme tu Rusy proti Číňanům a pak Židy s Římany. Vědci z laboratoře, kteří vynalezli žádaný virus, jsou vydíráni Rusy. Vědci jdou za Židy, aby jim pomohli z průseru. Tato scéna je mimochodem krásná parodie na obchodní jednání. (spoiler) Vědci jim totiž přislíbí vir výměnou za to, že je ochrání před Rusy.

- Kdo byl odsouzen v "zrychleném" "soudním" přelíčení k restu smrti?

Komiks vlastně není ukončený, kapitoly nevyústí do nějakého společného finále, kde by najednou všechno dávalo smysl. Na webových stránkách ke komiksu se naštěstí píše, že se připravuje volné pokračovaní. Komiks však baví svým průběhem, svojí strukturou, náročností a propracovaností četby a mnoha myšlenkovými rovinami.

Komiks má svůj trailer a internetové stránky:

https://www.youtube.com/watch?v=4WcJrHtzKuo,

http://www.space-trashers.com

Hodnocení komiksu: 80 %

Autor:


Autor článku: Drakeus, Já

Detaily o komiksu:

Titul: Space Trashers
Scénář: Max Bubakoff
Adam "Butch" Kubík
Kresba: Martina Tomalová
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2012
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


horory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
17.12.2013 Komiks Space Trashers není až tak úplný nesmysl


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!