Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Po přečtení Space Trashers komiks vyhoďte do popelnice na papír - AKTUALIZOVÁNO

04.11.2013, autor: Drakeus

Vesmírní popeláři Space Trashers jsou českým příspěvkem do stojatých vod českého komiksu. Dle autorů Space Trashers nejsou sofistikovanou kritikou společnosti, ale krví nasáklou, absurdně akční groteskou. Čtěte recenze od Drakeuse a Joakimátora. Recenze půvoně vyšla 12.4.2013 a byla aktualizována 4.11.2013.


Nikdy, ani ve svých nejdivočejších snech, jsem si nepředstavoval, že by mi někdy na stole mohl přistát 250ti stránkový český komiks. A bum prásk, je to tady. Podle obalu a názvu nějaký popelářsko-vesmírný sci-fičko. Tak nadzvedněme víko, ať mrknem, co nám popelnice nabídne.

Děj nás zavede do druhé poloviny 21. století. Země, tak jak ji známe, už neexistuje, utápí se ve válkách, lidé jsou rozkastovaní podle kategorií. A hlavně všude je plno bordelu. Špína, odpadky, mrtvoly, prostě všechno co lidem zavazí, to je přesně artikl pro Space Garbage Agency (SGA). Honosný název, ale jde jednoduše o popeláře, kteří lifrují odpadky do vesmíru. Vše podle hesla: "Bojujme za čistější Zemi". Ovšem žádný ekologický kecy nebo eko agitku tady nečekejte.

Stejně jako v této době, tak i v budoucnosti roku 2086 není zaměstnání popeláře nikterak lukrativní a musíte pro ně mít určité předpoklady. Ztroskotanci, pomatenci, násilníci a jiní uchyláci jsou tou správnou volbou.

V budoucnosti také musíte počítat s tím, že lidi jsou pořád stejní hulváti jako teď. Hmm…, no možná i větší. Takže pokud makáte pro biologickou laboratoř, která právě vyvinula zombiácký virus, měnící lidi a zvířata v krvelačné bestie, mějte se na pozoru. A zvlášť, pokud máte navíc zálibu převlékat se do ženských šatů a uspokojovat osamělé duše. Mohl by vás totiž někdo chytit za koule a donutit vás ukrást krapítek toho viru. Není nic jednoduššího než hrábnout do koše pro nějakou tu mrtvou krysu, jenže hádejte co? Bio odpad je v kontejneru kosmické lodi SGA. Bohužel zájemců o virus je víc a tak bude na kosmické lodi, která laboratorní biologický odpad odváží, poměrně dusno. No, a že to smrdí průšvihem, tak to si můžete být taky jistí.

Space Trashers napsali Max Bubakoff s Adamem „Butch“ Kubíkem a nakreslila Martina Tomalová. Bubakoff a Kubík vsadili na drsný styl, řekl bych Ennisovského střihu. To znamená, hodně drsní drsňáci a hodně sprostá mluva. Jenže, co funguje u Ennise, případně Tarantina, nefunguje tady. Jejich sprosťárny mají styl, mají důvod a jsou zábavné. Sprosťárny Bubakoffa a Kubíka jsou trochu samoúčelné. Možná k navození drsné atmosféry, ale tady se to evidentně moc nedaří. Nepomáhají ani vložené anglické hlášky typu: „číčo easy“ nebo „…a máme na výběr? Lets roll!“ a podobně. Já vím, v angličtině to zní o dost víc cool, ale někdy je míň vlastně víc. I když, díky vám, chlapi, jsem si obohatil slovník o jedno dvě nová slovíčka.

Příběhově jde o docela zajímavou, i když trochu jednoduchou, kombinaci zombie horrorů a vetřelcovsky temného vesmíru. Nečekejte žádné složité dějové zvraty, od začátku do konce je všechno jasné jako facka. Prostě vemte si Vetřelce 2 a přisypejte něco zombiků. Začátek do zhruba poloviny komiksu sice vůbec neodsejpá, děj se táhne a rozmělňuje velkým množstvím postav. Nemají valný význam pro děj a jen prohlubují počáteční zmatení. Nicméně, jak se děj přesune do vesmíru na vesmírnou loď, začíná atmosféra houstnout a začínají i akční pasáže. Docela vítaná změna po rozpačitém začátku.

Kresba Martiny Tomalové příběhu zpočátku moc nepomáhá, obličeje mi strašně splývaly, možná je to způsobeno i absencí hlavního hrdiny. Myslím tím jednoho, kterého prostě poznáte v jakékoliv pozici. Tady máme defakto celou posádku, čili nějakých 10 lidí plus záporáci, zombiáci a to se prostě utáhnout nedá. Nicméně po nezbytné čistce mezi postavami a nástupem zombiáckých bestií, se kresba začíná jevit o poznání příjemněji. Mezi zbývajícími postavami se začnete líp orientovat, už dokonce skoro poznáte kdo je kdo. V akčních scénách přijde na mrzačení, trhání končetin, ustřelený hlavy a vystřelený oční bulvy. Daří se také navodit jakýsi klaustrofobický pocit, který k vesmírným sci-fi prostě patří. Trochu zamrzí absence většího prokreslení pozadí za postavami, většinou je to odbyto pouze černou barvou, maximálně uvnitř kosmické lodě jedna, dvě trubky na zdi. A při vší té černotě nevyniknou postavy, obličeje apod.

Ještě jednu věc bych vytkl a podle mě docela zásadní. A tou je totální zmatenost při četbě. Vůbec jsem nevěděl jak číst bubliny s textem, bylo to spíš takový střílení naslepo. Jestli bublina, kterou jsem si vybral, navazuje na tu předchozí. Bublin s textem bylo v určitých místech docela dost a přišlo mi, jakoby je nebylo kam dát a tak se prostě naházely bez ladu a skladu. Škoda.

Nicméně musím ocenit snahu a nadšení tvůrců. Je jasné, že jde o kousek, který nemá větší ambice než pobavit, podobně jako béčkové horrory a akční filmy, jejichž odkazy můžete v komiksu taky najít. Hlavně ke konci, kde se pořád něco děje, stoupá křivka zábavnosti strmě vzhůru. Navíc smekám před někým, kdo je schopný vytvořit 250ti stránkový komiks. Bohužel, na mé gusto se to všechno zaseklo někde na půli cesty, možná to chtělo trochu zeštíhlit počty hlavních hrdinů a tím i příběh.

Hodnocení komiksu: 50 %

Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o komiksu:

Titul: Space Trashers
Scénář: Max Bubakoff
Adam "Butch" Kubík
Kresba: Martina Tomalová
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2012
Vydavatel: Netopejr
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


horory
18.05.2016 Tisíc masek: Jebačka a vražděníčko v českém hororu - 40 %
13.04.2015 Čeští Zombíci žerou i dřevo ze stromů! - 60 %
08.04.2013 Živí mrtví 7: Smrt odešla na dovolenou - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!