Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

INSPIRACE KOMIKSOVÝMI PRINCIPY PRO POUŽITÍ V DIVADELNÍM PROSTORU (4) - DŮM O TISÍCI PATRECH II.

08.02.2005, autor: Jan Bažant

Barevnost projekcí byla potlačena, až na tu a tam objevivší se červený nebo žlutý akcent, aby pak byl podtržen kontrast Modré oblohy, když princezna uniká v Modrém Kolibříku z Mullerdómu. Nakonec celému charakteru díla nejvíce sluší barevnost monochromatická, podtrhující komiksové schéma celého příběhu. Potřebnou náladu dodalo každé konkrétní scéně barevné nasvícení.
.    Po stránce technické byla na počátku kresba rýsovacím perem, následně byl obrázek naskenován a pomocí nástroje "lokální kontrast", v programu Corel PhotoPaint 9, jsem vytáhl potřebné pasáže a kresba byla připravena k animaci. Tato metoda se osvědčila jako velice rychlá a dostatečně efektivní. Animace kreseb jsme prováděli prostřednictvím programu Flash MX, který se nejlépe hodí k podobné práci a v podstatě jako jediný zvládá její rozsah, s použitím výpočetní techniky, kterou jsme měli k dispozici.
 
   Protože jsme chtěli dosáhnout intenzivního pocitu tempa horečného snu, neboť zatím co vědomí Petra Broka pronásleduje Ohyswera Mullera Mullerdómem, jeho tělo bojuje o život v tyfovém baráku kdesi na frontě, musely být animace co nejživější. Zde mi byly inspirací filmy ve stejném stylu, jako Strach nad městem, který režíroval Francouz Henri Verneuile v roce 1975. V tomto "diskovizuelu" se sbíhají okénka s akcemi do celků, aby prolétla detailem do další scény. Hodně mne také ovlivnil styl japonské klasické školy animovaných manga filmů jako Animatrix (konkrétně povídka Světový rekord režie Takeshi Koike, 2003), Cowboy Bebop: Tengoku no tobira (r. Watanabe Shinichi, 2001), Ghost in the Shell (r. Mamoru Oshii 1995), nebo Akira (r. Katsuhiro Ôtomo, 1988).
.    Projekce byly koncipovány ne jako ilustrace dění na plátně, ale jako děj komiksu ožívající na jevišti. Velice se osvědčila metoda typická právě pro anime - rozpohybování jednoho statického obrázku pomocí nájezdů na detaily. Plně se podařilo tuto metodu využít právě ve West-Westeru. Animace ještě potřebovaly hodně práce, bohužel z časových důvodů je nebylo možné dokonale propracovat. Velice rád bych si znovu vyzkoušené postupy vybrousil na podobném představení, neboť jsem toho názoru, že možnosti tohoto způsobu práce s jevištním prostorem nejsou zdaleka vyčerpány.
 
.    V inscenaci Dům o tisíci patrech byla jako projekční plocha použita celá scéna plus projekční plátno zavěšené nad elevací hlediště, které bylo v závěru představení spuštěno. Na scéně se promítalo na čtyři paravány a stavebnici krychlí a schodů, ze kterých herci přestavovali jednotlivé scény.
 
   V současné době je již dostupná technika na takové úrovni že interaktivní projekce je prakticky uskutečnitelná.  Na každé představení bylo potřeba v divadle, které není zařízeno na podobné experimenty, vše znovu nainstalovat, a tak nesčetné problémy s kabely, počítači, a projektory dělaly z každé reprízy noční můru. Naštěstí se pokaždé podařilo problémy vyřešit a představení se odehrálo. Dům o tisíci patrech nezůstává jediným představením v této komiksové stylizaci. V divadle Archa se hraje představení Chat - příliš snadné známosti s použitím podobných prostředků. Další tohoto druhu je excelentní představení Kosmo velký boj (Minor 2004, režie Petr Vodička, výprava Hynek Dřízhal) používá živou projekci: komiksové kulisy postavené za scénou v loutkovém divadélku a snímané kamerou propojenou s projektorem.
Autor:


Autor článku: Jan Bažant

Související články:


theoriá
01.05.2014 Studia komiksu: Jak se čeští vědátoři vrtali v komiksech? - 50 %
23.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (3. POSTAVY PROMLOUVAJÍ)
16.01.2008 VELISLAVOVA OBRÁZKOVÁ BIBLE – PERLA ČESKÉHO „STŘEDOVĚKÉHO KOMIKSU“ (2. KREV A HRDINOVÉ)Prkna, která znamenají komiks
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.06.2013 Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %
11.02.2005 BRUNOLDOVO PANORÁMA (NABLÍZKO)


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!