Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

FRANCOUZSKÝ MAGAZÍN PIF (ČÁST 2 - PIF BYL PŮVODEM KOMOUŠ)

09.04.2002, autor: Elves

I šťastlivcům důvěrně obeznámeným s minule zmíněným obdobím však nebyla zcela jasná prehistorie magazínu. O to větší je pak překvapení, že jeho dřevní fáze sahá až do druhé světové války, do prostředí francouzského odboje.
Mladí Francouzi si tehdy vydávali polopartyzánský časopis Vaillant (Hrdina), hojně José Cabrero Arnalopatřený komiksy. Reziduem této zárodečné fáze je zmíněný Pihoun. Časopis začíná legálně vycházet pod názvem Vaillant - nejúchvatnější magazín v březnu 1945, a to nejprve čtrnáctidenně a později týdně. Je však zatím bez Pifa – toho si kreslí pod jménem Top rodák z Barcelony, Španěl José Cabrero Arnal (1909-82). Toho pak napadne emigrovat do Francie, kde zrovna hledá komunistický list lHumanité kreslíře komiksů, a tak se zrodí Pif, chytrý pes, zápolící s každodenními problémy. Na prvních kresbách je (černobílý) otec Pifíka ještě hodně psovitý. Od 29. března 1945 do prosince 1952, kdy Pif přejde na barvy a z lHumanité dezertuje do magazínu Vaillant, však postavička prodělá hotovou evoluci – stále více se napřimuje, až je z něj Pif Erectus neboli Pif vzpřímený, a navíc dostává „alter ego“ v podobě kocoura Herkula. Pifíka poté převezme a osamostatní Roger Mas–Masmontiel (78), své postavičce ostatně fenomenálně podobný. Arnal vymýšlí dál, např. medvídka Placida a lišáka Muza, a tvoří až do své smrti v roce 1982. Ta do jisté míry symbolizuje začátek sestupné fáze magazínu, ale to trochu předbíháme. (Na Vaillantu je mj. pozoruhodné, že má seriál na titulní straně, čímž se o 180 stupňů odlišuje od ábíčka a ostaních českých periodik pro dospívající, v nichž byl komiks jen jakýmsi dodatkem.)

Pif v roce 1955Pif v roce 1965
Pif v roce 1974Pif v roce 1976
Pif v roce 1992Pif v roce 1993

Popularita psa Pifa ovšem stoupá a nakonec se on sám stává Hrdinou číslo jedna. Dne 4. dubna 1965 se časopis přejmenovává na Vaillant – Pifův časopis, i když podrží původní číslování, tzn. nulté vydání má číslo 1038.

Úplný puč se zdaří po 17 letech: 23. února 1969 vzniká z Vaillantu magazín Pif Gadget, nadlouho nejpopulárnější evropský dětský komiksový magazín, doplněný tradiční plastikovou hračkou, jenž se stala inspirací ábíčkovských „déček“. Číslování je stále smíšené (1239/1) a Pif Gadget vychází v závratném půlmiliónovém nákladu. Změnu doprovází také řada nových černobílých „vážných příběhů“, které mají akční povahu (na jedno číslo připadají dva až tři) a zahajují zlatou éru 1969 až 1982. Na titulní straně čísla z roku 1970 se objeví například i Černý vlk.

Strašidýlko Arthur

Finanční problémy na konci tohoto období však vedou k další změně jména časopisu na Nový Pif. Těžkosti jsou i tvůrčí, zapříčiněné tragicky předčasným úmrtím několika kreslířů, mimo jiné fenomenálního autora strašidýlka Arthura Jeana Cézarda (1924-77). Od roku 1986 je to už jen Pif, a všem je jasné, že bojuje o život. Smrt nastává v roce 1992; o rok později krachuje i pokus společnosti Scanéditions vydávat Pifa jako „noviny pro děti“ – a to už znamená definitivní zánik.
Kapitán nařídil rozpuštění konvoje a komiksy se probíjejí na vlastní pěst - až na několik málo výjimek (Rahan, v menší míře Doktor Justice) však většina „sérií“ vlnobití bez bezpečí vlajkové lodi nepřežila…

Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Pif
27.08.2007 PIFA MAJÍ (ZASE) V JUNGMANCE
11.06.2003 O PRAPŮVODU PIFA ANEB ZPOŽDĚNÝ PŘÍSPĚVEK NA OSLAVY OSVOBOZENÍ
02.04.2002 FRANCOUZSKÝ MAGAZÍN PIF (ČÁST 1 - KOMIKSOVÁ NOSTALGIE 70. LET MÁ JMÉNO PIF)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!