Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

O PRAPŮVODU PIFA ANEB ZPOŽDĚNÝ PŘÍSPĚVEK NA OSLAVY OSVOBOZENÍ

11.06.2003, autor: Elves

Prehistorie francouzského komiksového magazínu Pif (1969-1992) je čtenářům Komiksu.cz dobře známa. Díky unikátním snímkům 58 let starých obálek můžeme sestoupit do doby ilegálních a komiksy slušně zaopatřených magazínů Vaillant (Hrdina), které si vydávali mladí členové francouzského hnutí odporu. Oficiálně začal časopis vycházet v březnu 1945 pod názvem Vaillant - nejúchvatnější magazín. V ukázce přinášíme jeho podobu z května téhož roku. Veškerá podobnost s agitkami minulého režimu je čistě náhodná. Pod jedním z partyzánů však vykukuje Pif, o němž by nikdo tehdy ještě neřekl, že jednou ovládne celý časopis…
. . .
 
   Magazín má však i svou válečnou minulost a scénáristický talent si na něm brousil mino jiné Roger Lecureux, autor Robina Hooda, Teddy Teda, Kapitána Apače, Rahana a dalších. Zárodečně komiksový časopis vycházel za války pod názvem Mladý vlastenec a byl plný naivního patriotismu a nasranosti na boše. Tento stav nalezl brzy i své komiksové vyjádření: dvacetiletý Lecureux, zaměstnaný v inzerci magazínu, shrnul své odbojářské zkušenosti a stvořil scénář pro naivní sérii Fifi, partyzánský kluk (kreslili Auguste Liquois a Raymond Cazanave). V ději většinou létaly do vzduchu německé vlaky a hloupí Brunnerové naháněli všeho schopné Frantíky.
 
.    Autora ovšem šlechtí, že brzy rozpoznal neudržitelnost recyklace válečné tématiky a už od prosince 1945 začal psát seriál Pionýři vesmíru. Jde o jakýsi předpotopní, ale vtipně napsaný Star Trek, jen mírně znečištěný didaktismem. Vydržel s ním až do roku 1973 a po Rahanovi jde o Lecureuxovu druhou nejúspěšnější sérii. Dotáhl to na 81 pokračování, desítky alb a ještě si mezitím odskočil v letech 1958-1963 na post šéfredaktora Pifa-Vaillantu.
 
 
 
 
.    Tou dobou už Lecureux zvládl krizi středního věku a došlo mu, že vracet se k minulosti není zase až tak nezajímavé. Výsledkem je daleko kvalitnější seriál Smršť 7/13, který si v roce 1974 našel cestu i do Sedmičky pionýrů v podobě jediného pokračování s názvem Past na Pihouna. Fifi se totiž transformoval do postavy ďábelsky odvážného zrzka, který s všudypřítomným úsměvem na tváři Němcům rovněž nic nedaruje. Kreslení se ujal Lecureuxův vrstevník Christian Catignol, řečený Gaty. Sérii však prospělo, když spojil síly s Lucienem Nortierem, podle expertů jedním z nejlepších představitelů evropského . realistického komiksu. Trojice zásobovala čtenáře Pifa oblíbenými válečnými storkami od roku 1966 do roku 1971 a projekt zařízla teprve tehdy, když se Pihounovi povedlo vyhnat fašouny i z komiksových stránek…
Autor:


Autor článku: Elves

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Pif
27.08.2007 PIFA MAJÍ (ZASE) V JUNGMANCE
09.04.2002 FRANCOUZSKÝ MAGAZÍN PIF (ČÁST 2 - PIF BYL PŮVODEM KOMOUŠ)
02.04.2002 FRANCOUZSKÝ MAGAZÍN PIF (ČÁST 1 - KOMIKSOVÁ NOSTALGIE 70. LET MÁ JMÉNO PIF)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!