. . .
Magazín má však i svou válečnou minulost a scénáristický talent si na něm brousil mino jiné Roger Lecureux, autor Robina Hooda, Teddy Teda, Kapitána Apače, Rahana a dalších. Zárodečně komiksový časopis vycházel za války pod názvem Mladý vlastenec a byl plný naivního patriotismu a nasranosti na boše. Tento stav nalezl brzy i své komiksové vyjádření: dvacetiletý Lecureux, zaměstnaný v inzerci magazínu, shrnul své odbojářské zkušenosti a stvořil scénář pro naivní sérii Fifi, partyzánský kluk (kreslili Auguste Liquois a Raymond Cazanave). V ději většinou létaly do vzduchu německé vlaky a hloupí Brunnerové naháněli všeho schopné Frantíky.
. Autora ovšem šlechtí, že brzy rozpoznal neudržitelnost recyklace válečné tématiky a už od prosince 1945 začal psát seriál Pionýři vesmíru. Jde o jakýsi předpotopní, ale vtipně napsaný Star Trek, jen mírně znečištěný didaktismem. Vydržel s ním až do roku 1973 a po Rahanovi jde o Lecureuxovu druhou nejúspěšnější sérii. Dotáhl to na 81 pokračování, desítky alb a ještě si mezitím odskočil v letech 1958-1963 na post šéfredaktora Pifa-Vaillantu.
. Tou dobou už Lecureux zvládl krizi středního věku a došlo mu, že vracet se k minulosti není zase až tak nezajímavé. Výsledkem je daleko kvalitnější seriál Smršť 7/13, který si v roce 1974 našel cestu i do Sedmičky pionýrů v podobě jediného pokračování s názvem Past na Pihouna. Fifi se totiž transformoval do postavy ďábelsky odvážného zrzka, který s všudypřítomným úsměvem na tváři Němcům rovněž nic nedaruje. Kreslení se ujal Lecureuxův vrstevník Christian Catignol, řečený Gaty. Sérii však prospělo, když spojil síly s Lucienem Nortierem, podle expertů jedním z nejlepších představitelů evropského . realistického komiksu. Trojice zásobovala čtenáře Pifa oblíbenými válečnými storkami od roku 1966 do roku 1971 a projekt zařízla teprve tehdy, když se Pihounovi povedlo vyhnat fašouny i z komiksových stránek…