Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ADELE BLANC-SEC 1 - ADELE ET LA BETE

20.06.2002, autor: Zarkoff

Je tichá listopadová noc roku 1911... Nic neruší posvátné ticho pařížského Přírodovědeckého muzea... Blíží se půlnoc a vycpaní živočichové, kostry zvířat i vitriny s exponáty ztichly v napjatém očekávání... Vtom se odněkud ozvaly záhadné zvuky... ťukání a praskot... A je to tady, vážení přátelé, je to tady!... Z vejce pterodaktyla, starého 136 milionů let, se líhne mládě! Vejce praská, zvíře se souká ven, rozbíjí vitrinu, ve které je uzavřeno, rozbíjí skleněnou střechu muzea a konečně volné, vzlétá nad střechy Paříže!
Takto symbolicky začíná série Neobyčejných dobrodružství Adély Blanc-Sec, takto se klube na světlo přízračný svět Paříže první čtvrtiny dvacátého století. Svět plný násilí, fantomatických zjevení, vraždících sekt, ďábelských úkladů, svět evokující ovzduší velkých románů na pokračování z přelomu 19. a 20. století, svět, který jako svou nedílnou součást zahrne jatka první světové války, svět, který s péčí, ironickým odstupem i notnou dávkou nadsázky předložil užaslým očím okouzlených čtenářů Jacques Tardi.
Francouzský komiksový autor Jacques Tardi se narodil v roce 1946, své první kreslené seriály začal publikovat roku 1970 v časopisu Pilote a první díl ságy o Adéle Blan-Sec vydal v nakladatelství Casterman v roce 1976. Od té doby (kromě řady jiných komiksů) vytvořil celkem 8 epizod Neobyčejných dobrodružství a bude-li nám přát štěstí, snad k nim časem přibudou další.

Zatímco pterodaktyl soustavně napadá nic netušící obyvatele francouzské metropole, netrpělivý čtenář si musí počkat až na stranu 12, na které se konečně poprvé objeví sama Adéla. Zjistí však, že se „hrdinka“ neživí příliš poctivě: její po právní stránce značně pochybené akce mají za cíl osvobodit sympatického mladíka ze spárů gilotiny a jeho prostřednictvím se dostat ke kořisti jedné výnosné loupeže. V příběhu se hodně střílí, zápletku komplikují policisté, další gangsteři a zástupy pitoreskních vedlejších postav. To vše je zasazeno do autentických pařížských reálií, které Tardi pečlivě rekonstruoval podle dobových fotografií.
Cílem všeho toho kriminalisticko-fantaskního hemžení je nejen probudit k životu atmosféru "morzakorových" románů (u nás - pokud si někdo z vás vzpomíná - k nim patřily "Cliftonky" a "Tom-Sharkovky"), ale excesivním nadužíváním jejich klišé a drtivou kanonádou dějových zvratů od nich navíc získat odstup a ironický nadhled. Přistoupíme-li na tuto hru, čeká nás nad stránkami alba trochu příjemného mrazení, hodně okouzlení a spousta zábavy…

http://www.geocities.com/Adele1912/ - stručná shrnutí jednotlivých dílů, pikantní žánrové fotečky z pařížského podzemí (anglicky)

http://membres.lycos.fr/pazuzu/sommaire.htm - francouzsky

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: 01 - Adele et la bete
Série: Aventures Extraordinaires dAdele Blanc-Sec
Scénář: Jacques Tardi
Kresba: Jacques Tardi
Žánr: Historický.
Rok vydání: 1976
Počet stran: 48
Formát: 230 x 300
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Tardi
22.10.2004 ADÉLE BLANC-SEC 8 - TAJEMSTVÍ HLUBIN (LE MYSTERE DES PROFONDEURS)
08.10.2004 ADÈLE BLANC-SEC 7 - VŠECHNY NESTVŮRY!
03.09.2004 ADELE BLANC-SEC 6 - DVOUHLAVÝ UTOPENEC (LE NOYE A DEUX TETES)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!