Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ADÉLE BLANC-SEC 8 - TAJEMSTVÍ HLUBIN (LE MYSTERE DES PROFONDEURS)

22.10.2004, autor: Zarkoff

Pro většinu z nás, kteří se nepočítáme k minoritě masochistů, nepatří zajisté návštěva zubaře k vítaným povyražením. Málokdo se na takovou návštěvu těší, a existují dokonce jedinci, kteří ji odkládají co nejdéle. Zvláště tehdy, když dotyčným dentistou je doktorka F. Francisová, jejíž vzezření by dokázalo labilní pacienty přimět k urychlenému opuštění neútulné čekárny. Jak ale teď již dobře víme, Adéla Blanc-Sec dokáže něco vydržet a pranic ji neodradí ani zpustošené vzezření předcházejícího pacienta…
.    Jenže tím není nikdo jiný než neskutečně tlustý (nejméně 150 kg) Régis Fluet, společník prohnaného a inteligentního zločince Dandeleta, zvaného Dentista (ha!). Ten vymyslel geniální způsob, jak vyloupit trezor proslulé banky Crédit Lyonnais; o jeho plánu se však dozvěděl jiný zlosyn, zvaný Notář. Notář se usilovně snaží Dentistu v nekalém skutku předstihnout a netuší, že i tato snaha je součástí Dentistova plánu...
 
   Adéla mezitím dostává dopis, ve kterém ji náš starý  známý Charles Chalazion žádá o bezodkladnou pomoc, aniž by slůvkem naznačil, kde ho má Adéla hledat. Na schůzku s Chalazionem lákají Adélu anonymní telefonáty. Jejich autorkou je Georgetta Chevillardová, která si umanula, že za útěk jejího manžela (má příznačné jméno Honoré Fiasco) může jen a jen Adéla a snaží se opakovaně sprovodit svou předpokládanou soupeřku ze světa. Obléká se přitom do přiléhavého černého trikotu a předznamenává tak (příběh se odehrává od 28. března do 1. dubna roku 1922) tušenou generaci amerických superhrdinů a superzlosynů. Její postava však má do ideální superhrdinské linie daleko a v trikotu působí všelijak, jen ne esteticky.
.    A tak se konečně dostáváme k hlubinám a k jejich tajemství. Fiasco, jemuž energická novomanželka nahání strach, se ukryl do podzemních chodeb hřbitova Père-Lachaise. Osamělý život v ponurém podzemí mu zpříjemňuje přítelkyně Mireille Pain-Sec, jakož i hra na příčnou flétnu. Melodie, které Fiasco vyluzuje, se nesou pařížským podzemím, linou se na světlo denní kanalizačními otvory a oblažují sluch náhodných chodců. Z podzemí se však nenoří jen populární melodie, ale také odporní masožraví krabi, přesněji řečeno, členovci druhu ostrorep americký. Tyto agresivní, a částečně i přerostlé živočichy, které pro blaho lidstva pěstoval v akváriu profesor Emile Mule, přivábila do podzemí právě neodolatelná flétna Honoré Fiasca.
   Kromě těchto hlavních dějových linií jsme svědky nevybíravého soupeření Notářovy a Dentistovy bandy, Dentistovy pomsty nad komisařem Laumannem (ten před lety poslal Dentistu do vězení), Adéliny návštěvy u nakladatele Bonnota (přináší mu další senzační příběh Mumie šílí), Laumannových potíží s modelem guillotiny a smrti profesora Emila Mule.
.    Stejně jako v předešlém albu, i zde všechny tyto paralelní zápletky tvoří vcelku přehledný propletenec. Tardiho charakteristická kresba ještě výrazněji než kdy jindy sklouzává ke karikatuře. Děj tohoto osmého alba série se mírně, ale docela mírně vzdaluje od parodie na senzační dobrodružné a kriminální příběhy a stává se z něj pomalu, ale jistě satira na policejní vyšetřovací metody, na bezohledné soupeření zločineckých gangů a na kostýmované komiksové superzločince.
 
   V závěrečném podzemním rozuzlení Adéla zjistí, že Mireille Pain-Sec není nikdo jiný, než její před lety ztracená a nyní šťastně nalezená mladší sestra. Fiasco odmítá opustit neútulné, avšak bezpečné podzemí, kdežto Adéla marně hledá východ z bludiště podzemních chodeb. Na posledním obrázku autor slibuje další pokračování neuvěřitelných dobrodružství Adély Blanc-Sec v albu Le Labyrinthe Infernal (Pekelné bludiště). Na toto album však čtenáři netrpělivě čekají již 6 let...
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: 08 - Le mystere des profondeurs
Série: Aventures Extraordinaires dAdele Blanc-Sec
Scénář: Jacques Tardi
Kresba: Jacques Tardi
Žánr: Historický.
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Tardi
08.10.2004 ADÈLE BLANC-SEC 7 - VŠECHNY NESTVŮRY!
03.09.2004 ADELE BLANC-SEC 6 - DVOUHLAVÝ UTOPENEC (LE NOYE A DEUX TETES)
18.06.2004 ADÉLE BLANC-SEC 5 - TAJEMSTVÍ VELKÉHO MLOKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!