Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 5 - ROUGE TOTAL

14.08.2002, autor: Zarkoff

Název této epizody série "XIII" by se snad dal nejvýstižněji přeložit do češtiny anglickým ekvivalentem "Red Alert". Jde o kódové pojmenování rozsáhlého cvičení všech složek armády Spojených států severoamerických. Nejde ovšem jen tak o ledajaké cvičení, ale o akci, během níž se má v USA uskutečnit totalitní puč, který po několika mistrně naplánovaných atentátech má přivést k moci fašistickou diktaturu. To vše v zákulisí organizuje tajemný Mangusta, zlotřilý vůdce celého spiknutí a beze vši pochyby člověk, který má nad levou klíční kostí vytetovanou římskou číslici "I".
Odporný Mangusta si pro své neblahé cíle dokázal najít mocné spojence: náčelníka generálního štábu generála Standwella, prezidentova poradce Calvina Waxe a velitele elitních jednotek SPADS plukovníka Mac Calla. Proti nim stojí trojice neohrožených hrdinů, známých z předešlých epizod: Třináctka, o němž teď již nikdo nepochybuje, že jeho pravé jméno je Jason Fly, . poručík Jonesová a Betty Barnowská, blondýnka, zpočátku beznadějně zamilovaná do Třináctky, později okouzlená aristokratickým šarmem středoamerického plantážníka, markýze Armanda de Préseau. Pokud jde o generála Carringtona, který v předcházejících epizodách ovlivňoval ze zákulisí pohnuté osudy Třináctky, tak ten je tentokrát zajat, zavřen a dán k ledu.
Trio Třináctka, Jonesová a Barnowská zpočátku nemá o bezprostřední hrozbě celého puče nejmenší potuchy a jejich největší starostí je co nejrychleji se dostat ze Střední Ameriky, kde uvázli na konci předchozího dílu, do Washingtonu, aby informovali o hrozícím spiknutí nejvyšší vládní kruhy. Dorazí sice na místo určení, ale padnou přitom do jámy lvové... Jak se z této jámy dostanou a jak celý příběh dopadne, zůstává neodkrývaným obsahem alba...

Po přečtení tohoto (pátého) dílu série "XIII" se zdá, že se uzavírá jedna kapitola ze života sympatického hrdiny. Pro další díly si scénárista nechává v záloze přinejmenším dvě otázky: kdo je bezohledný a podlý ničema, který si říká Mangusta, a jaká je vlastně minulost Jasony Fly? (A je to vůbec jeho pravé jméno?)
.
Kresba W. Vance je stále tak pečlivá, suverénní a dokonalá jako v předcházejících epizodách. Na str. 33 si neodpustil drobný žert, když pilotovi připravenému k bojové akci přišil na hruď jmenovku J. Van Hamme. Scénáristovi téhož jména bych vytknul jeden (možná drobný, ale spíš podstatný) nedostatek: zamlčel nám, jak vlastně naši hrdinové přežili mohutný a předem naplánovaný výbuch, který na str. 44 a 45 zcela zničil patro G hlavního strategického stanu...
Záhadou pro mě také zůstává obrázek domovního bloku kdesi na periferii většího města, který zdobí předsádku a předposlední stranu francouzských alb. Vítr kolem bloku unáší podzimní listí, na chodníku si hrají děti, směrem k městu se pohybuje spousta chodců, v popředí vidíme hromadu odpadků a v dálce silniční nadjezd. Proč o tom tak detailně píši? Inu proto, že ten obrázek je nesmírně působivý. Je v něm nostalgie i kouzlo příjemného podzimního dne. Je to snad dům, kde se narodil JASON FLY?

www.treize.com - oficiální stránky, frnacouzsky
www.bdxiii.com/pages/albums/no5.html - neoficiální stránky, dtto

Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 05 - Rouge total
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1988
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!