Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

W.I.T.C.H. ČARODĚJKY Č. 6

28.08.2002, autor: Sakyk

Od začátku roku vychází i u nás zásluhou občas poplivaného (Disney) a občas vzývaného (Bilal) vydavatelství Egmont časopis W.I.T.C.H. Pod zkratkovým názvem se ukrývá magazín magických příběhů, kouzel a čar, určený pro (nejmladší) slečny se zálibou v záhadách a magii. Z pohledu komiksového fanouška je pozitivní, že v něm vychází stejnojmenný rozsáhlý kreslený seriál.
Na rozcestí aneb mapa je nanic
(aneb pro koho a o čem to je)
Je asi pravda, že tenhle titul se s největší pravděpodobností do špinavých pracek běžného čtenáře komiksů nedostane, ale i tak bude rozhodně zajímavé podívat se trochu na to, jaké že čtení ovlivňuje příští generaci komiksových fanynek (alespoň pevně věřím, že nějaká taková se tu blahodárně vyvíjí).

Důležité je předně si uvědomit, že W.I.T.C.H. není komiksový plátek, nýbrž magazín věnovaný určitému životnímu stylu. Komiks sice tvoří důležitou a podstatnou část obsahu měsíčníku, avšak identifikujeme tu i nejrůznější hry, návody, testy, kvizy a soutěže: věštění z portálů a karet, rady z bylinkářství, snář, encyklopedii tajných věd či netradiční horoskop…

.

Žij barevně aneb zavolejte Lovce Frosta
(aneb jak je to kreslené a nástin děje)
Jedním z největších lákadel je tedy komiks. Svými 32 stranami zamořuje polovinu časopisu a v rámci žánru a stylu ho lze pochválit. Je takřka vyčerpávající jej číst bez znalosti všech souvislostí, poněvadž vychází na pokračování a děj je docela komplikovaný. Pětice mladých čarodějek vstupuje pomocí Fobosovy pečetě do Jiného světa, pokračuje ve svém pátrání po Elyon, objevuje tajemství učitelky Rudolphové, řeší své intimní problémy…

Pro úspěch takového komiksu je nezbytná líbivá, jasná kresba, což W.I.T.C.H. splňují do puntíku: lehce poevropštěný, v počítači kolorovaný manga-styl je přesně to, co nejmladší generace infikovaná Pokemony, Digimony či jinými příšerami přímo vyžaduje. Kompozice je nepravidelná, žádných šest či osm políček na stránku. Ta naopak mají různé tvary a velikosti, často dosahují až k okraji nebo jsou neohraničená, což přispívá k různorodosti a tlačí příběhy kupředu.
Ukázky kresby hledejte přímo na internetových stránkách W.I.T.C.H.

.

Čáry máry aneb občas je potřeba někomu posloužit
(aneb o kvalitě zpracování a závěrečné zhodnocení)
K přívětivosti celého časopisu přispívá i kvalitní tisk na lesklém, křídovém papíře a nápaditá úprava grafická, což jsou asi elementy u takového typu periodika očekávané a koneckonců nezbytné. Každá nevinná desetiletá dívenka tak už poslepu a na první dotek hravě pozná, jestli drží v ruce W.I.T.C.H. nebo něco jiného. A drobné nedostatky typu nepříliš komiksového fontu v bublinách či absence údajů o autorech komiksu – to pro ni není dvakrát důležité.

Závěr? Profesionální práce + přesně vedený útok na jasně definovanou cílovou skupinu + přijatelná cena = časopis, který si určitě nachází své (především) čtenářky. A je jenom dobře, že zároveň plní pozitivní pedagogickou funkci: vytváří silně návykový vztah na komiks. A jak varuje ministr zdravotnictví – komiks je ta nejlepší zábava pod sluncem!

P. S. Možná by stála za to nějaká přitvrzená verze pro dospěláky: představa těch pěti kočiček již pěkně vyvinutých, jenom v hadřících místo kostýmů, hmm…

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: W.I.T.C.H. Čarodějky č.06/02
Série: W.I.T.C.H. - ročník 2002
Scénář: Elizabetta Gnone
Kresba: Francesco Artibani
Překlad: Pavel Weigel
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 52
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Egmont
Odkaz: http://www.witch.cz/
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Itálie
Související články:


W.I.T.C.H. čarodějky
06.03.2008 W.I.T.C.H. ČARODĚJKY 2007 (ČÍSLA 14 AŽ 26)
28.02.2008 W.I.T.C.H. ČARODĚJKY 2007 (ČÍSLA 1 AŽ 13)
23.07.2004 W.I.T.C.H. ANEB NECHTE SI UČAROVAT!


    
Joachym


Články nebo blogposty a reakce

Upozornění: Nemám Facebook
(odešel jsem v roce 2020)
ani žádný jiný profily!Skandální reakce nakladatelství BBart.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Ze zk*rvené Vrány teče smůla

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Život našeho Pána     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2024 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!