Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SILLAGE ANEB KOSMICKÝ SIROTEK OPĚT TROCHU JINAK

30.10.2002, autor: Turlogh

Možná ten pocit taky znáte: Člověk prostě někdy jen tak jde, něco ho uhodí do očí a on tomu okamžitě propadne. Nestává se to moc často, ale o to opravdovější taková láska potom je. Mně se to stalo v okamžiku, kdy jsem poprvé otevřel první album série Sillage a od té doby na tento skvost francouzského komiksu nedám dopustit. Dovolte mi proto, aby vás s mojí láskou blíže seznámil.
Hned v úvodu se musím zastavit u samotného názvu série. Sillage – co to asi je? Když jsem zkusil konzultovat francouzský slovník, . dozvěděl jsem se, že to v překladu znamená brázda (za lodí). Nebyl jsem z toho moc moudrý a podobně patrně dopadli i jiní, jak nám ukazuje jistá rozporuplnost jinojazyčných mutací. Tak například polsky se tato série jmenuje Armada (Armáda), což sice s originálem nemá nic společného, nicméně v kontextu příběhu to dává docela smysl. Proč ale anglická verze nese název Wake (Probuzení), to skutečně netuším. No a český BB Art si také přisadil, rozhodnuvše se pro název Meteor. Jsou prostě věci mezi nebem a zemí…
 
Takže: Armáda. Přidržme se prozatím této varianty, protože nám pomůže plynule vklouznout do vysvětlování pozadí a souvislostí celé série. Těmi je skutečně Armáda, nepředstavitelně kolosální konvoj kosmických lodí, raket a jiných plavidel obývaných a řízených nepřeberným množstvem všemožných mimozemských ras, druhů a národů, který se sune známým i neznámým vesmírem v pátrání po obydlených či obyvatelných planetách, bohatství nebo prostě jenom kvůli zábavě a dobrodružství. Už z tohoto je myslím jasné, jak obrovské možnosti poskytuje takto postavená výchozí situace scénáristovi. Ten to však ještě vylepší tím, když na scénu nechá vstoupit člověka.
Tím člověkem je Nevis, -náctiletá holčička s velkýma očima a nádhernou hustou hřívou černých vlasů. Nebudu zapírat, že to byla především ona, kdo mě v sérii okouzlil a zaujal hned na první pohled, a až si ji prohlédnete, snad se mi ani nebudete divit. Nevis je hlavní hrdinkou celé série, kolem ní se točí většina děje a do jejích osudů i psychiky nahlédneme nejhlouběji. Je to dívčina nadmíru samostatná a odvážná; neváhal bych použít i výrazy emancipovaná a tvrdohlavá. Je také inteligentní a přizpůsobivá (skoro až příliš, uvážíme-li, jak obrovský společenský skok musí vykonat) a navzdory své nelehké situaci kosmického sirotka jenom málokdy ztrácí dobrou náladu. Přičtěte k tomu ještě její roztomilou tvářičku, obrovská zelená kukadla a moc pěkně tvarované tělo a dostanete bytost, kterou je opravdu těžké si nezamilovat.
 
Pokud se chcete o sérii jako takové i o její hlavní hrdince dozvědět víc, budete si muset přečíst druhou část tohoto recenzního miniseriálu, kde podrobně probírám obsah jednotlivých alb. Na tomto místě se proto budu věnovat jenom obecným charakteristikám scénáře a kresby. A hned v úvodu musím říct, že scénář opravdu stojí zato. Už jsem naznačil, jak chytře si autor rozdal karty, teď ještě musím okomentovat, jak dobře s nimi hraje. Samotná výchozí situace poskytuje široký prostor na nesčetné příběhy typu „space opera“, zároveň však nabízí možnosti zabíhat do jiných žánrů, aniž by byl autor nařčen z výroby nekonzistentního či nesoudržného koktejlu. A ten chytrák to ví a využívá toho na celé čáře, takže by vás nemělo překvapit, když zde narazíte na prvky příběhů „a la Tarzan“, na akční honičku, historický román, nebo čistokrevnou fantasy…
Bohatá fantasie a značná invence by však samy o sobě nestačily. Důležité je zde to, že jsou všechny příběhy opravdu pečlivě propracované, vnitřně nerozporuplné a logicky soudržné – zkrátka, že autor „nefixluje“. Každý z příběhů je úžasnou ukázkou vyprávěčského umění a zároveň jedním z drahokamů navlečených na zlatém řetízku, které dohromady vytvářejí nádherný šperk.
 
Obrovským bonusem celé série je lehká nadsázka a odstup autora, . který mu umožňuje předkládat nám k „překousnutí“ i věci, které bychom vážně se tvářící sérii netolerovali. Způsob vyprávění je svěží, odvážil bych se možná říct až novátorský, každou chvíli na nás odněkud vyskočí větička či obrázek, které nám říkají: „Bav se, milý čtenáři, my autoři se bavíme královsky.“ A co je ještě důležitější, ač se tyto příběhy navenek jeví jako jednoduchá zábava, každý z nich nese pod povrchem hlubší poselství, při jehož odhalení vás zamrazí kolem páteře. Nic zde totiž není jenom černé nebo bílé, žádné rozhodnutí není jednoduché, žádný čin nemůže být vykonán bez uvědomění si možných dalekosáhlých důsledků. Všechny vystupující postavy jsou plastické ve svých charakterech (mnohé z nich si oblíbíte stejně rychle jako Navis) a jejich motivy a pohnutky nejsou schematicky průhledné nebo poplatné požadavkům scénáře; jsou to opravdické motivy opravdických myslících a cítících bytostí. A co je asi úplně nejdůležitější: „Díky bohu, žádné hollywoodské happyendy!!!”
 
Konečně je snad na čase promluvit i o kresbě. Ta je totiž víc . než nadprůměrná a přitáhne vás k tomuto komiksu mnohem dřív, než plně doceníte kvality scénáře. Po prvním nahlédnutí by ji sice někteří přiřadili do kategorie „8-12 let“, nenechejte se však zmýlit, protože zdání klame! O kresbě platí to samé, co o scénáři: trocha nadsázky, občasný náběh ke karikatuře, pod tím vším však obrovská dávka realismu, dynamiky, preciznosti a přesnosti. V kombinaci s živými a pestrými barvami vzniká dílo, které bych já osobně bez váhání přiradil k vizuálním skvostům evropského komiksu.
 
No a když už jsme si to takhle celé pěkně vypitvali a od chvalozpěvů mám už opuchlé rty (či vlastně prsty bušící do klávesnice), mohl bych třeba i přiznat, kdo je za toto veledílo zodpovědný. Vězte tedy, že ho spáchali Jean David Morvan (scénář) a Philippe Buchet (kresba). Oba autoři patří spíš k mladší generaci komiksových tvůrců (Morvan narozen 1969, Buchet 1962), na . scéně se objevují až v druhé polovině 90. let a jejich sláva zatím ještě roste. Jean David Morvan má za sebou několik scénářů pro různá vydavatelství, za všechny vzpomeňme třeba jenom série HK (kresba Trantkatem), Nomad (kresba Savoia) či Horde (kresba Whamo). Philippe Buchet má zatím na kontě jenom sérii Sillage a pak album La Quete des Responses (1998, Hledání odpovědí), za jehož scénář je odpovědný opět Morvan.
 
Jak jsem se přesvědčil z vlastní zkušenosti, série Sillage patří k počinům, které vás buď na první pohled uchvátí anebo vás nechá zcela chladným. Její obrovský úspěch v zemi galského kohouta však dává tušit, že komiksových fanoušků patřících do té první kategorie bude asi víc. Konec konců, předpovědi se splnily a Sillage se objevila (díky BB Artu) už i v Česku, můžete si tedy svůj tábor vybrat sami.
 
O námětech jednotlivých alb a Navisině úloze v nich se dozvíte z následujících dvou pokračování Turloghova miniseriálu o sérii Sillage.
Autor:


Autor článku: Turlogh

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Meteor
28.12.2004 METEOR 6 - DOKONALÉ STROJE
21.06.2004 METEOR 5 – ATENTÁT ANEB UFOUNI, VÝBUŠNINY A ÚTOK NA ČLOVĚČENSTVÍ
10.03.2004 METEOR 4 – ZNAMENÍ DÉMONA ANEB ŠEST STATEČNÝCH


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!