Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

METEOR 4 – ZNAMENÍ DÉMONA ANEB ŠEST STATEČNÝCH

10.03.2004, autor: Sakyk

Nejprvessepokouszela zachranitpredevsszim ssvujhholyzsivot nezsbudepozde, pakssemalem sstala vysstavnimkussem jednessoukromessbirky, akdyzsseuspeszne vymotala zossidelrevoluce, czihhanani Znamenidemona. Jedinapozemsztanka vevessmirnemkonvoji Meteor prrichaziuzsvessvem cztvrtemalbu…
.    Nävis: Mlaďoučká, avšak mimořádně odvážná a zároveň tak trochu prostořeká dívčina imunní vůči telepatii.
 
   Před Nävis leží další náročný úkol. Z barbarské planety Harumar se měla už před 1,2 krony vrátit pětice skrutátorů, jejichž posláním bylo posoudit, zda-li je tamní domorodá civilizace dostatečně vyspělá k tomu, aby ji vesmírný konvoj kontaktoval a kolonizoval. Jenže od Issurn Baya Truumpy, Bgu´th Thgthga, Béampte Empohrra, Onestina Ferdin-ka a Luchro Falshe zatím nepřišla žádná zpráva, a proto je nutné na Hurumaru provést výsadek s cílem je najít nebo alespoň zjistit, co se s nimi stalo. Team pochopitelně tvoří naše mladá, sympatická hrdinka se svým nerozlučným přítelem Snivelem plus čtyři další, taktéž velmi speciální, agenti.
   Přistání mise na Harumaru proběhne bez nejmenších potíží, ovšem brzy se celý plán začne hroutit jako domeček z karet. Nic není tak jak se původně zdálo být a Nävis se záhy ocitá v boji proti všem…
 
   Snivel: Inteligentní, do zlatova zbarvený robot, s oblibou maskovaný v útrobách obřího tygra. Věrný přítel Nävis.
 
.    Akční sci-fi Meteor patří rozhodně mezi to lepší, co pro české komiksové fanoušky ze současné francouzské produkce BB Art vybral: vesmírné dobrodružství copaté černovlásky se ostatně řadí i mezi nejúspěšnější tituly původního vydavatele (Delcourt) v rodné Francii (zde pod názvem Sillage). Nechybí tu napětí ani humor, originální nápady a pořádná překvapení; prostředí vzdáleného kosmu navíc autorům dovoluje popouštět uzdu představivosti natolik, že výsledkem jsou nejrůznější fantastické světy a celé plejády jejich bizarních obyvatel. I když je na tom vlastně celá série postavená, člověk si občas až říká, kam na to Morvan s Buchetem pořád chodí. Album Znamení démona z této cesty nesbíhá, naopak po ní dále pevně pokračuje. Byť v rámci celkového děje, tedy Nävisině pátrání po vlastním původu, neznamená téměř žádný posun, nezklame ani pravověrného fanouška, natož čtenáře-panice, neposkvrněného jejími předchozími peripetiemi.
 
   Bobo: Našedivělý, abnormálně osvalený hromotluk s páskou přes pravé oko, který by pro Nävis udělal snad cokoliv na světě. Pardon, ve vesmíru.
 
   Příběh nás zavádí na technologicky nepříliš vyspělou (nebo spíše ještě průmyslovou civilizací nezkaženou?) planetu Harumar, na které se rozvíjí boj ve dvou rovinách. V té první Nävisina parta pátrá po záhadně ztracených skrutátorech, ve druhé vrcholí přímo boj mezi vzbouřenými otroky a jejich tyranskými pány - a odkazy na politiku starověkého Řecka a Říma jsou nepřehlédnutelné. Scénárista Jean-David Morvan však nezapomněl ani na mocenské pletichaření na Meteoru, jehož se Nävis nepřímo stává také účastníkem, takže celé album získává několikanásobný rozměr, což především umožňuje dynamické střídání prostředí a tlačí děj velmi rychle kupředu. Neustálé posuny po časové ose směrem dopředu i dozadu navíc čtenáře udržují v permanentní nejistotě a ve správnou chvíli odhalené překvapení ještě umocňuje dramatičnost celého příběhu.
 
   Juaiz: Na první pohled nebezpečný, ve skutečnosti milý společník. Ovšem jen do chvíle, kdy se pořádně rozzlobí.
 
   Výsledný dojem nekazí ani kresba Philippe Bucheta. Vzdáleně může připomínat mangu či Disneyho figurky, nezapře ale především ovlivnění klasickými evropskými sci-fi autory jako byli Mezieres nebo Ribeira. Na rozdíl od nich samozřejmě používá moderní technologie (počítačové stínování nemá chybu) a postupy - nebojí se experimentovat s kamerou, i když v některých sekvencích už jde za únosnou míru přehlednosti. Celkový dobrý pocit z kresby podtrhuje solidní počítačový coloring, jemuž by se dala vytknout pouze neširoká paleta používaných barev.
 
.   Trictajdal: Divný patron, už jenom svým zjevem. A co teprve až promluví, zná totiž snad jenom dvě slůvka: ano a ne.
 
   Co se týče práce českého vydavatele, album zachovává také v tomto směru standard, nastavený předchozími díly. Tzn. pevná vazba, dobrý tisk, uši nedrásající překlad i použitý lesklý papír jsou dokladem profesionálně odvedené práce - v knihovničce se bude kniha pěkně vyjímat v řadě s ostatními bbartovskými alby.
 
   Komerin: Tak rozvzteklit tohohle rozesmátého hafánka by asi nemělo nikdy nikoho napadnout: vymlátit hospodu plnou nabušenců pro něj totiž není žádný problém…
 
   Přitažlivá a sympatická hrdinka, napínavý a neotřelý děj bez samoúčelného násilí a sexu (jinak ve většině francouzských mainstreamech nutně přítomného), humor a svižné dialogy, povedená kresba a neodfláknutá redakční práce - to jsou hlavní devizy alba Meteor 4 - Znamení démona. Byť se nejedná přímo o žádné přelomové dílo v historii sci-fi komiksů, škoda si ho když už ne zakoupit, tak alespoň nepřečíst. Šest statečných čeká…
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Meteor 4 - Znamení démona
Série: Meteor
Scénář: Jean-David Morvan
Kresba: Philippe Buchet
Překlad: Eva Poskočilová
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Originál: Sillage 4 - La marque des démons
Související články:


Meteor
28.12.2004 METEOR 6 - DOKONALÉ STROJE
21.06.2004 METEOR 5 – ATENTÁT ANEB UFOUNI, VÝBUŠNINY A ÚTOK NA ČLOVĚČENSTVÍ
04.08.2003 METEOR 3 - V OSIDLECH REVOLUCE: DRSNĚJŠÍ NEŽ PŘEDTÍM!Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!