Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

METEOR 6 - DOKONALÉ STROJE

28.12.2004, autor: Mig

Meteor je jedním z nejlepších francouzských koktejlů kresby a příběhu za posledních deset let. Meteor 6 - Dokonalé stroje je komiks bez hluchých míst, komiks s krásnou kresbou a velmi inteligentním příběhem, určeným nejen teenagerům. Hlavní hrdinka Nävis tentokrát doputovala do světa, kde místní lidé bojují proti agresivním strojům. Ty ji ukradly její vesmírnou stíhačku a nejen proto by místním ráda pomohla ke svobodě. Problém je, že místní obyvatelé o její pomoc ze začátku zájem nemají. Proč? Je to přeci pouze žena!
.    Vivat, vivat, Meteor!
   Byl jednou jeden nakladatel, který neodhadl trh, vytiskl mnoho francouzských komiksů a většina z nich teď leží ve zlevněných knihách za 89 korun. Čas oddělil zrno o plev a Thorgal a Trollí války zatím stále zůstávají v knihkupectvích. V levných knihách mezi francouzskými pokusy o komiks čnějí dvě kvalitní série: Gipsy a Meteor. Téměř okamžité rozprodání ukazuje, že Meteor patří k nejlepším levnoknihařských sérií. K prvním pěti dílům teď BB art přidává díl šestý, za původní cenu 249 korun.
   Když někdo neholduje americkému komiksu, nemá u nás na růžích ustláno. Dobrých komiksů z Evropy je málo. Meteor je pravým opakem komiksové šedi, které se nám dostává skrze některé u nás prodávané série: je plný akce, příběh má krom dobrého provedení i myšlenku a kresba je přímo k zulíbání.
 
.    Vždyť je to jenom ženská!
   Scénárista Jean-David Morvan má se psaním komiksů bohaté zkušenosti, je otcem už 14 sérií. První díl Meteoru vyšel v roce 1998. Meteor splňuje veškeré předpoklady novodobého komiksu: na každé stránce prosviští nějaká akce, příběh se stále posouvá dopředu, a přitom všem se velmi dobře bavíte…Morvan vdechl Meteoru krom života i myšlenku: v každém díle série se velmi nenápadně rozebírá nějaká složitá sociální, kulturní či lidskoprávní otázka.
   V tomto díle Nävis spolu se svým robotickým přítelem Snivelem ztroskotá na planetě, kde zuří boje mezi humanoidy a roboty. Poté, co Nävis zachrání život jednomu vojákovi, je odnesena do vesnice. Cestou zažije několik kulturních šoků. Společnost, do které se dostala je velmi hierarchicky rozdělena, žena je degradována do role uklízečka/rodička. Muži pouze bojují proti strojům, které je stále bezdůvodně napadají. Muži po "práci" zasluhují řádnou odměnu - ve formě žen. (Ženy jsou hodnoceny pouze podle jednoho kritéria: krása. Krása se měří podle délky vousů, které domorodým ženám rostou. Nävis z našeho euroamerického pohledu splňuje veškeré parametry dívčí krásy. Na místní planetě je však, kvůli své nevousatosti, brána za šerednou bytost. Jak citlivě lze vychovávat čtenáře ke kulturní toleranci…) Nävis jako bytost VELMI emancipovaná špatně nese, když jen kvůli jejímu pohlaví nejsou její slova brána vážně. Svými heroickými činy vyvolá feministickou mini-revoluci…
 
.    Oční pastva
   Mnoho lidí, kteří rádi čtou současné evropské komiksy, cítí, že většina kreseb je fádní, nezajímavá; autoři zpravidla spoléhají na  příběh, a ten nemusí být vždy podle gusta. Meteor nabízí fantastický příběh a nádhernou kresbu - co víc si přát? Philippe Buchet, který celý komiks kreslil, určitě velmi rád četl mangu - oživení suché evropské kresby japonským šmrncem působí velmi přirozeně a prospěšně. Výsledkem je propracovaná kresba, kterou je radost si prohlížet. Philippe Buchet začínal jako zdobič výloh, poté kreslil kulisy u filmu, postupně se přes drobná kreslení dostal až k nakladatelství Glénat, kde v roce 1994 vyšel jeho první komiks - Nomád. Meteor je Buchetův druhý počin.
 
.    Takže?
   Meteor je určen teenagerům, ale ani starší čtenář nepohrdne. Snoubí v sobě krásnou kresbu s pestrým příběhem, a to navíc ve velmi dobrém překladu! Čtenáři a čtenářky se mohou těšit na 46 stran plných příběhu, doteku erotiky (trocha erotiky ještě žádného dospívajícího nezabila, posuďte sami) a spoustu zábavy. Meteor vřele doporučuji všem, co neznají; ti co znají, již mají…
Autor:


Autor článku: Mig

Detaily o komiksu:

Titul: Meteor 6 - Dokonalé stroje
Série: Meteor
Scénář: Jean-David Morvan
Kresba: Philippe Buchet
Překlad: Eva Poskočilová
Lettering: Miroslav Kosek
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Meteor
21.06.2004 METEOR 5 – ATENTÁT ANEB UFOUNI, VÝBUŠNINY A ÚTOK NA ČLOVĚČENSTVÍ
10.03.2004 METEOR 4 – ZNAMENÍ DÉMONA ANEB ŠEST STATEČNÝCH
04.08.2003 METEOR 3 - V OSIDLECH REVOLUCE: DRSNĚJŠÍ NEŽ PŘEDTÍM!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!