Když mi jednoho krásného dne náš (přísný ale spravedlivý :-) literární redaktor Hibi přinesl k zrecenzování čtyři alba série Yakari a důrazně mi vysvětlil, že podle jednoduchých matematických zákonitostí 4 alba = 4 recenze, okamžitě jsem začal přemýšlet, jak z toho vybruslit tak, aby koza zůstala celá a i vlk se nažral. Ne že by mi vadilo psaní (na to jsem moc velký grafoman narcisticky zamilovaný do vlastního slohu), trápilo mě jenom jak napsat čtyři recenze na jednu sérii, aniž bych se pořád dokolečka zcela nutně v některých věcech opakoval. A pak jsem kápnul na tuto božskou ideu: napíšu to jako takový recenzentský román na pokračování, přičemž v každém díle uvedu vždy obsah a komentář k jednomu dílu série a obecné záležitosti (jako autoři, kresba a podobně) do vás budu hustit postupně jako takový bonus. Takže dnešní část, ve které si probereme první album a řekneme si něco málo obecného a také něco o české verzi jako takové, nese název
YAKARI A VELKÝ OREL aneb rozdávání karet
. Yakari je malý indiánský chlapec, kterému se zdají neobyčejné sny, ve kterých se většinou setkává s Velkým Orlem, svým totemovým zvířetem. Ten mu doporučí chovat se tak, aby se mu co nejvíc podobal. Yakari proto jde a napodobuje orla; dělá to však příliš doslova (například se pokouší létat), takže jeho snaha nedopadá moc dobře…
Se svým přítelem Bizoním Zrnkem se vydají pozorovat lovce při lovu mustangů. Yakari při té příležitosti zachrání Malého Bleska, nepolapitelného a nezkrotného mustanga a Velký Orel mu za tento čin věnuje orlí pero. V táboře však Yakarimu nikdo nechce věřit, jak se k peru dostal a jeho otec mu ho odebere, s odůvodněním, že si ještě nezasloužil ho nosit (nevykonal Velký Čin).
To, že si pero nakonec po mnoha dobrodružstvích vyslouží, snad nemusím zdůrazňovat. Dalším velkým ziskem ze všech těch peripetií je také přátelství Malého Bleska, díky kterému Yakari objeví další svůj zvláštní dar: dokáže rozmlouvat se zvířaty.
Přesně jak tvrdí podtitulek recenze, první díl není ničím jiným, než – obrazně řečeno – rozdáváním karet. Jedná se o perfektní úvod do rozsáhlé série. Poznáme zde: a) prostředí, kde se bude děj odehrávat, tj. americkou prérii s jejími původními obyvateli Indiány; b) hlavního hrdinu, tj. malého indiánka Yakariho; c) jeho speciální schopnosti, tj. vizionářské sny a schopnost mluvit se zvířaty; d) jeho přátele, tj. neomylného rádce a učitele Velkého Orla, věrného a odvážného Malého Bleska, krásnou a statečnou Nebeskou Duhu i trošičku vychloubačného Bizoního Zrnka. A taky se dovíme, jak a proč přišel Yakari k orlímu peru, které od této chvíle bude nerozlučně patřit k jeho „imidž“.
. Na zadní straně obálky české mutace se skví nápis: „komiksové příběhy jsou určeny dětem od 6 do 10 let“ (není myšleno obecně - aspoň doufám). No ano, toto nejspíš opravdu bude ta primární cílová skupina, nicméně musím říct, že i ve věku o dvanáct let vyšším, než je horní hranice intervalu, se mi série Yakari docela líbí. Jistě, místy je hodně naivní, přeplněná logicky nespojitou akcí, průhlednými dějovými zvraty a scénáristickými berličkami, když ale budeme mít neustále na paměti, že čteme dětský comics a ne intelektuální traktát kandidující na Nobelovu cenu za literaturu, můžeme všechny tyto nedostatky s lehkým srdcem ignorovat. Jsem totiž přesvědčený, že průměrné desetileté dítě nic z toho nezaznamená a objeví zde jenom to podstatné: sympatické hrdiny, spoustu barevných dobrodružství, velkou dávku laskavého humoru a sem tam i nějaké to poučení. Jestli jste teda náhodou vlastníkem, původcem či opatrovníkem nějakého dítěte příslušné věkové kategorie, klidně mu tento comics kupte. Za prvé budete mít jistotu, že se z něj nenaučí nic špatného, za druhé tím položíte dobré základy další generaci comicsových příznivců, a za třetí si ho budete moct po večerech sami tajně pročítat.
Vydávání kreslených příhod malého Indiánka si v České republice vzalo na starost vydavatelství Fragment. Nicméně, abych předvedl, jak jsem chytrý a rozhleděný, rychle přispěchám s informací, že se ve skutečnosti nejedná o vydání první. Už v roce 1991 vyšly u nás první dva díly této série díky vydavatelství Kentaur/Polygrafia a.s. Toto vydání už dnes patrně mezi veřejností upadlo téměř v zapomnění; protože se však tenkrát všechny publikace vydávaly v přemrštěných nákladech, tu a tam je pořád ještě možné narazit na něj v antikvariátech. I to je možná důvod, proč se teď na pultech objevily díly hned čtyři, tj. reedice už vydaných prvních dvou a nádavkem dva díly nové.
Pokud jde o stránku vzhledovou, zde není moc co komentovat. Původem francouzský comics (neboli „bande desinée“) logicky implikuje velikost formátu A4, stejně tak jako pevné desky. Patrně ve snaze vyjít méně movitým čtenářům vstříc, vydal Fragment všechna alba i ve verzi s měkkou obálkou, kterýmžto způsobem můžete ušetřit až 40 Kč za kus (z původních 139, jen tak pro úplnost). Reprodukce barev je docela zdařilá, stejně tak i lettering je v mezích snesitelnosti, dojem kazí jenom občasné zaškobrtnutí při retušování SFX (čili "sound effects"). A ještě si neodpustím malé hnidopišství: v tiráže ke všem dílům se uvádí, že „z anglického originálu přeložil/a" ten a ten. Vzhledem k tomu, že originál je francouzský a všechny původní názvy alb jsou uváděny ve francouzštině, není mi jasné, jak si mám tuto informaci vysvětlit…
Příště: Yakari a bílý bizon + něco málo o kresbě