Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

YAKARI 4 X

11.12.2002, autor: Turlogh

Taky jste si jako malí hráli na kovboje a Indiány? Proháněli jste se po sídlišti s umělohmotnými kolty, akátovými luky a čelenkami z holubích per a snili o tom, že jste skutečnými neohroženými divochy ze severoamerických prérií? Série Yakari, jejíž podtitul zní "Příhody malého Indiána" vám bezpečně pomůže se aspoň na chvíli do těchto časů vrátit…
Když mi jednoho krásného dne náš (přísný ale spravedlivý :-) literární redaktor Hibi přinesl k zrecenzování čtyři alba série Yakari a důrazně mi vysvětlil, že podle jednoduchých matematických zákonitostí 4 alba = 4 recenze, okamžitě jsem začal přemýšlet, jak z toho vybruslit tak, aby koza zůstala celá a i vlk se nažral. Ne že by mi vadilo psaní (na to jsem moc velký grafoman narcisticky zamilovaný do vlastního slohu), trápilo mě jenom jak napsat čtyři recenze na jednu sérii, aniž bych se pořád dokolečka zcela nutně v některých věcech opakoval. A pak jsem kápnul na tuto božskou ideu: napíšu to jako takový recenzentský román na pokračování, přičemž v každém díle uvedu vždy obsah a komentář k jednomu dílu série a obecné záležitosti (jako autoři, kresba a podobně) do vás budu hustit postupně jako takový bonus. Takže dnešní část, ve které si probereme první album a řekneme si něco málo obecného a také něco o české verzi jako takové, nese název
 
YAKARI A VELKÝ OREL aneb rozdávání karet
 
. Yakari je malý indiánský chlapec, kterému se zdají neobyčejné sny, ve kterých se většinou setkává s Velkým Orlem, svým totemovým zvířetem. Ten mu doporučí chovat se tak, aby se mu co nejvíc podobal. Yakari proto jde a napodobuje orla; dělá to však příliš doslova (například se pokouší létat), takže jeho snaha nedopadá moc dobře…
 
Se svým přítelem Bizoním Zrnkem se vydají pozorovat lovce při lovu mustangů. Yakari při té příležitosti zachrání Malého Bleska, nepolapitelného a nezkrotného mustanga a Velký Orel mu za tento čin věnuje orlí pero. V táboře však Yakarimu nikdo nechce věřit, jak se k peru dostal a jeho otec mu ho odebere, s odůvodněním, že si ještě nezasloužil ho nosit (nevykonal Velký Čin).
 
To, že si pero nakonec po mnoha dobrodružstvích vyslouží, snad nemusím zdůrazňovat. Dalším velkým ziskem ze všech těch peripetií je také přátelství Malého Bleska, díky kterému Yakari objeví další svůj zvláštní dar: dokáže rozmlouvat se zvířaty.
 
Přesně jak tvrdí podtitulek recenze, první díl není ničím jiným, než – obrazně řečeno – rozdáváním karet. Jedná se o perfektní úvod do rozsáhlé série. Poznáme zde: a) prostředí, kde se bude děj odehrávat, tj. americkou prérii s jejími původními obyvateli Indiány; b) hlavního hrdinu, tj. malého indiánka Yakariho; c) jeho speciální schopnosti, tj. vizionářské sny a schopnost mluvit se zvířaty; d) jeho přátele, tj. neomylného rádce a učitele Velkého Orla, věrného a odvážného Malého Bleska, krásnou a statečnou Nebeskou Duhu i trošičku vychloubačného Bizoního Zrnka. A taky se dovíme, jak a proč přišel Yakari k orlímu peru, které od této chvíle bude nerozlučně patřit k jeho „imidž“.
 
. Na zadní straně obálky české mutace se skví nápis: „komiksové příběhy jsou určeny dětem od 6 do 10 let“ (není myšleno obecně - aspoň doufám). No ano, toto nejspíš opravdu bude ta primární cílová skupina, nicméně musím říct, že i ve věku o dvanáct let vyšším, než je horní hranice intervalu, se mi série Yakari docela líbí. Jistě, místy je hodně naivní, přeplněná logicky nespojitou akcí, průhlednými dějovými zvraty a scénáristickými berličkami, když ale budeme mít neustále na paměti, že čteme dětský comics a ne intelektuální traktát kandidující na Nobelovu cenu za literaturu, můžeme všechny tyto nedostatky s lehkým srdcem ignorovat. Jsem totiž přesvědčený, že průměrné desetileté dítě nic z toho nezaznamená a objeví zde jenom to podstatné: sympatické hrdiny, spoustu barevných dobrodružství, velkou dávku laskavého humoru a sem tam i nějaké to poučení. Jestli jste teda náhodou vlastníkem, původcem či opatrovníkem nějakého dítěte příslušné věkové kategorie, klidně mu tento comics kupte. Za prvé budete mít jistotu, že se z něj nenaučí nic špatného, za druhé tím položíte dobré základy další generaci comicsových příznivců, a za třetí si ho budete moct po večerech sami tajně pročítat.
 
Vydávání kreslených příhod malého Indiánka si v České republice vzalo na starost vydavatelství Fragment. Nicméně, abych předvedl, jak jsem chytrý a rozhleděný, rychle přispěchám s informací, že se ve skutečnosti nejedná o vydání první. Už v roce 1991 vyšly u nás první dva díly této série díky vydavatelství Kentaur/Polygrafia a.s. Toto vydání už dnes patrně mezi veřejností upadlo téměř v zapomnění; protože se však tenkrát všechny publikace vydávaly v přemrštěných nákladech, tu a tam je pořád ještě možné narazit na něj v antikvariátech. I to je možná důvod, proč se teď na pultech objevily díly hned čtyři, tj. reedice už vydaných prvních dvou a nádavkem dva díly nové.
 
Pokud jde o stránku vzhledovou, zde není moc co komentovat. Původem francouzský comics (neboli „bande desinée“) logicky implikuje velikost formátu A4, stejně tak jako pevné desky. Patrně ve snaze vyjít méně movitým čtenářům vstříc, vydal Fragment všechna alba i ve verzi s měkkou obálkou, kterýmžto způsobem můžete ušetřit až 40 Kč za kus (z původních 139, jen tak pro úplnost). Reprodukce barev je docela zdařilá, stejně tak i lettering je v mezích snesitelnosti, dojem kazí jenom občasné zaškobrtnutí při retušování SFX (čili "sound effects"). A ještě si neodpustím malé hnidopišství: v tiráže ke všem dílům se uvádí, že „z anglického originálu přeložil/a" ten a ten. Vzhledem k tomu, že originál je francouzský a všechny původní názvy alb jsou uváděny ve francouzštině, není mi jasné, jak si mám tuto informaci vysvětlit…
 
Příště: Yakari a bílý bizon + něco málo o kresbě
Autor:


Autor článku: Turlogh

Detaily o komiksu:

Titul: Yakari a Velký orel
Série: Yakari
Scénář: André Jobin
Kresba: Claude Ribaupierre, de
Překlad: Kateřina Nováková
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Fragment
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Yakari
05.02.2003 ROK 2002 VE FRANCOUZSKÉM KOMIKSU
01.01.2003 YAKARI A KRÁLÍK NANABOZO ANEB TROCHA DIVOKÉHO SNĚNÍ
25.12.2002 YAKARI A BOBŘÍ HRÁZ ANEB V JEDNOTĚ JE SÍLA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!