Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

YAKARI A KRÁLÍK NANABOZO ANEB TROCHA DIVOKÉHO SNĚNÍ

01.01.2003, autor: Turlogh

Yakari čeká u Medvědí skály na Nebeskou Duhu, která mu chtěla sdělit tajemství. Místo ní se tam však objeví záhadný mluvící králík, který dokáže libovolně měnit svoji velikost. Králíček se představí jako Nanabozo, její totemové zvíře, a vyzve Yakariho, aby se s ním vydal po Nebeské Duze pátrat, neboť ta se na vlastní pěst s pomocí kouzelných mokasínu vydala na výpravu do země bílých medvědů…
Prapodivná dvoučlenná výprava postupuje kupředu zběsilým tempem. Aby stačili držet krok s čarovnými mokasíny, uchyluje se králíček k všemožným kouzelným trikům, takže chvilku jsou oba velcí jako eiffelovka a vzápětí zas malí jako mravenci. Podivné jsou rovněž používané prostředky transportu: kouř z dýmky, losí paroží, létající kanoe…
 
 [ obálka booko ] Tento díl série není opravdu ničím jiným, než pořádným kusancem divoké halucinace. Příběh je i na Yakariho poměry natolik fantastický a nepravděpodobný, že každý byť jen trochu podezřívavější čtenář nejpozději na čtvrté straně musí pochopit, že se jedná o sen. Pokud si tím nenecháte zkazit náladu, klidně si ho s úsměvem usazeným v koutku úst dočtěte, nečekejte v něm však nic podstatného. Tentokrát skoro žádná logika ani výchovný charakter, jenom fantasie na druhou.
 
A teď se pojďme konečně podívat, kdo že to celé vlastně spískal:
Scénárista série se skrývá pod tajuplným pseudonymem Job, což je zkrácenina jména André Jobin. Narodil se 25.října 1927, takže v současné době je to už úctyhodný starší pán s dědomrázovskou bílou bradou. Jediná další série, pod níž podepsaný jako scénárista a kterou napsal pro stejného kreslíře jako Yakariho, je třídílná série Pythagore.
 
 [ ukázka z původního vydání ] Kreslící polovička tandemu se podepisuje neméně tajemně jako Derib a jeho civilní jméno zní Claude de Ribaupierre. Původem je to Švýcar, narozený 8.srpna 1944, a snadno ho poznáte podle veliké plešiny lemované závojem dlouhých vlasů. Sérií i samostatných alb má na kontě poměrně dost: kromě Yakariho vzpomeňme aspoň série Buddy Longway (17 alb), Celui qui est né deux fois (3 alba) a Red Road (4 alba), ke kterým si napsal scénář sám a které jsou zajímavé tím, že se všechny tak nebo onak týkají Divokého Západu a především Indiánů. Ve všech z nich je také neomylně poznatelný jeho styl kresby, ačkoliv je zde prezentován v polohách mnohem realističtějších a propracovanějších než v případě Yakariho.
 
Nad sérií Yakari se oba autoři poprvé sešli v roce 1973. První díl se rodil poměrně dlouho a jeho odstup od druhého pokračování dělá čtyři roky. Ať už bylo příčinou tohoto stavu cokoliv, později se to zřejmě srovnalo, protože od roku 1977 vychází Yakari s téměř železnou pravidelností (typickou pro evropská alba) jednou za rok. Prozatím poslední díl nese pořadové číslo 28. Zdalipak se ho v českém překladu taky někdy dočkáme?
Autor:


Autor článku: Turlogh

Detaily o komiksu:

Titul: Yakari a králík Nanabozo
Série: Yakari
Scénář: André Jobin
Kresba: Claude Ribaupierre, de
Překlad: Kateřina Nováková
Žánr: Pro děti (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Fragment
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Yakari
05.02.2003 ROK 2002 VE FRANCOUZSKÉM KOMIKSU
25.12.2002 YAKARI A BOBŘÍ HRÁZ ANEB V JEDNOTĚ JE SÍLA
18.12.2002 YAKARI A BÍLÝ BIZON ANEB TROCHA PŘÍRODNÍ MYSTIKY


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!