Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN – CELKOVÝ PROFIL SÉRIE

16.12.2002, autor: Zarkoff

Tintin, sympatický mladý reportér s charakteristickou čupřinou na hlavě, s očima jako trnky, nosem jako knoflík, oblečený tradičně v pumpkách, chrabrý, přátelský, neúplatný a odvážný, si od roku 1929, kdy se zrodil po rukama belgického kreslíře Hergého, získal přízeň, oblibu a obdiv desítek milionů čtenářů po celém světě. Jeho komiksová dobrodružství byla přeložena nejenom do všech hlavních světových jazyků, ale i do tak exotických řečí, jako je esperanština, galicijština, velština, malajština či provensálština. Jen u nás neměl štěstí, a nakladatelství Egmont ČR roku 1995 po třech neúspěšných pokusech ukončilo vydávání série „Dobrodružství Tintina“ pro naprostý nezájem českých čtenářů.
Hlavního hrdinu, . jehož pravé jméno se už asi nikdy nedozvíme (autor roku 1983 zemřel a o rodinných poměrech ani o původu slavného hrdiny nic neprozradil), na všech jeho dobrodružstvích doprovází drsnosrstý a zcela bílý foxteriér Milou. Oba pojí věrné přátelství, oba si několikrát zachrání život. Všechny situace, . příjemné i méně příjemné, průšvihy, únavná pronásledování a vůbec vše, co k dobrodružnému ději patří, Milou neúnavně komentuje, kritizuje a hodnotí; ve velké většině případů však bez valné odezvy okolí.
K Tintinovi a Milou se na jejich toulkách světem postupně připojí další postavy: kapitán Haddock, zpočátku notorický opilec, potom umírněný alkoholik, . který kleje tak rád a tak květnatě, že vyšel dokonce i slovník jeho kleteb, natvrdlá a zcela neschopná dvojice detektivů Dupond a Dupont, rozkošně nahluchlý profesor, všestranný přírodovědec a vynálezce Tournesol a korpulentní zpěvačka Bianca Castafiore, noční to můra kapitána Haddocka, ochotná kdykoli a kdekoli zapět „Árii o špercích“ z Gounodova Fausta.
 
Od roku 1929 do autorovy smrti vzniklo . celkem 23 a půl epizody Tintinových dobrodružství, ve kterých hlavní hrdina procestuje téměř celý svět: první jeho příběh se odehrává v Rusku, potom v bývalém Belgickém Kongu, následují Spojené Státy, Egypt, atd. a Tintin se se svými přáteli vypraví dokonce i na Měsíc! Poslední dvacáté čtvrté dobrodružství (Tintin a Alph-Art) zůstalo nedokončeno. . Prvních devět epizod série Hergé kreslil černobíle a publikoval na pokračování ve čtvrteční dětské příloze belgického deníku Vingtième Siècle. Ve čtyřicátých letech minulého století pak všechny dosud vydané epizody přepracoval v barvě na standardní délku 62 stran. (V tomto období mu přitom vydatně pomáhal jiný známý komiksový autor E.P. Jacobs.)
 
Na celosvětové oblibě Tintinových dobrodružství je . založen celý průmysl odvozených produktů, který vyrábí karty s Tintinem, přívěsky na klíče s Tintinem, figurky z komiksové série, pohlednice, pastelky s Tintinem, atd. Jednotlivá alba analyzují a zkoumají ze všech možných i nemožných úhlů seriózní knižní publikace. Ve Francii a v Belgii existuje „Klub přátel Hergého“, jehož členové soutěží ve znalostech nejrůznějších detailů z Tintinových alb, sbírají všechna francouzská, popř. i cizojazyčná vydání série, vydávají časopis a pořádají výstavy. Podle jednotlivých epizod série byl natočen televizní animovaný seriál a vznikly tři nepovedené hrané filmy: Žraločí jezero (Le Lac aux requins), Tajemství Zlatého rouna (Le Mystère de la Toison d’Or) a Modré pomeranče (Les Oranges bleues.
 
Hergého série zaujala a stále k sobě vábí další generace čtenářů především svým životním optimismem. Ukazuje, že přátelství, poctivost a umíněná . snaha jít za správným cílem se vždycky vyplácí. Série se až na několik výjimek vyznačuje vysokou profesionalitou zpracování, jak po kresebné, tak po textové stránce. Hergého kreslířský styl je dnes znám jako tzv. „jednoduchá linka“ („ligne claire“) a ovlivnil řadu dalších komiksových kreslířů. Mladí čtenáři od 7 do 77 let však na stránkách alb hledají především dobrodružství, vtip a zábavu, a toho se jim zde dostává v míře vrchovaté.
 
Chcete-li o Tintinovi vědět více, neváhejte a navštivte vynikající internetové stránky na adrese www.tintin.com.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!