Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

POŘÁD SE NĚCO DĚJE

07.11.2000, autor: Sakyk

Na první pohled připomíná česká komiksová scéna nehybnou hladinu oceánu. Hladinu ničím a nikým nerušenou a ospalou, dál klimbající v monotónní poklidnosti. Při bližším prozkoumání však zjistíme, že vodu občas čeří slabý větřík, vytvářející tak malé vlnky, malé důkazy toho, že komiks v Česku stále žije, že jeho letargie je jen zdánlivá a že definitivní (mnohými očekávaná) agónie se pořád ještě nedostavila. Kde jsou však hmatatelná potvrzení předchozích vět? Podívejme se, které události v poslední době byly oním osvěžujícím zafoukáním.
Hrdinové kresleného světa
Publicistický seriál vycházel ve čtvrteční barevné příloze deníku MFD od začátku ledna až do konce dubna. Celkem dosáhl 14 dílů a jeho autor Milan Kruml v něm obsáhl dějiny žánru od jeho vzniku až po současnost. Věnoval se jak americké, tak francouzské tvorbě, zabrousil i do českých luhů a hájů, zmínil zvláštnosti a kuriozity. Určitě zajímavé čtení, užitečné především pro základní seznámení širší veřejnosti s daným tématem.

Pohádkový svět komiksu
Výstava s podtitulem „Největší výstava komiksů v České republice“ se uskutečnila od 5. 4. do 5. 5. 2000 v osmi olomouckých galeriích. Zúčastnilo se jí na 70 umělců, především malířů a kreslířů (mezi nimi nechyběla známá jména – např. Kája Saudek, Jaroslav Němeček či Štěpán Mareš). Každý z nich prezentoval práci na vděčné téma Pohádka jako komiks. Akce se setkala s velkým zájmem veřejnosti a přislíben byl další ročník.
Více informací si přečtěte ZDE

Gradus
Díky za každý původní český komiks, ale vše má své meze. Těžko říci, co bylo původním a hlavním záměrem vydavatelů tohoto popcomicsu, jestli snaha předvést čtenářům svůj vynikající nápad nebo jen touha rychle zbohatnout (i když každý soudný člověk u nás musí vědět, že vydáváním kreslených seriálů to nejde). V každém případě se jim podařilo celou práci tak odfláknout, že se zřejmě jejich první český superhrdina zařadí po bok mnoha svých předchůdců, kteří nepřežili své první číslo. Chudák Gradus, největší a nejlepší bojový stroj, jaký kdy lidstvo poznalo - dostal zásah z úplně jiné strany, než mohl očekávat. Totiž z vlastního tábora. V každém případě, od května, kdy se na novinových stáncích objevilo první z jeho neuvěřitelných dobrodružství, jsme se již žádného pokračování nedočkali.
Více informací si přečtěte ZDE

Čtyřlístek č. 300
Máme v České republice dva fenomény, kteří tady byli, jsou a budou. Karla Gotta a Čtyřlístek. Karel oslavil loni šedesátiny velkolepou show v pražské Peagas Aréně, Čtyřlístek letos dosáhl svého jubilejního třístého čísla. Se čtyřmi zvířátky, prožívajícími pohádková dobrodružství, většina z nás vyrůstala a další velká část je nyní kupuje svým ratolestem, proto má časopis stále hodně příznivců, i když jeho úroveň v posledních letech spíše stagnuje. Potvrdilo se to i v čísle 300, které v podstatě nenabídlo nic navíc, ale také zásadně nezklamalo. Občas Čtyřlístek navádí k pocitu, že existuje jen z tradice. A to je trošku málo…
Více informací si přečtěte ZDE

Rudy/O Kutilce
Dva nové, původní, černobílé, české komiksy v jedné knize vydal olomoucký Netopejr. První se jmenuje Ruddy a tvůrcem je Pavel Čech, druhý nese název O Kutilce a napsal a nakreslil ho Tomáš Jirků.
Více informací si přečtěte ZDE

Comicz Con 2001
Setkání všech příznivců komiksu u nás se uskutečnilo 30. 9. v prostorách pražského klubu Delta. Organizátoři z komiksového sajtu Comx.cz připravili pestrý program, který zúčastněným bublinovým fandům nabídl vše od prezentace novinek přes diskusi až po prodej.

Zelený Raoul v tom jede s Vámi
Veřejná výstava tvůrců původního českého komiksu, vycházejícího pravidelně v týdeníku Reflex, se uskutečnila v říjnu v pražském metru. Cestující si mohli šest kreslených vtipů autorského kolektivu Hruteba - Mareš prohlédnout přímo ve vagónech, protože byly umístěny ve vitrínách, většinou sloužících k reklamním účelům. Ale vždyť tohle byla přece také dobrá reklama - ať již pro časopis Reflex, nebo pro komiks (který vždy po jednom roce vychází jako samostatná kniha složená z posledních padesáti dílů) samotný.
Více informací si přečtěte ZDE

Návraty
Při nedostatku současné tvorby dáváme často zavděk alespoň reprízám osvědčené minulosti. Tak se v knižní podobě znovuobjevil kreslený dobrodružný seriál o jedné pionýrské partě Modrá pětka. Vycházel v osmdesátých letech ve velmi populární Stezce pionýrů a dosáhl tenkrát mnoha desítek pokračování. Děti potěšilo nakladatelství Olympia, které opět vydalo příběhy kocoura Vavřince (Vavřinec a jeho přátelé) a také nakladatelství Librex, v jehož péči vyšel legendární ohníčkovský Barbánek (Barbánek – velká kniha dobrodružství).

Nečeský komiks
Na trhu lze najít také spoustu kreslených seriálů zahraničního původu. Obstarává je především vydavatelství a nakladatelství Crew, které na Comicz Conu vydalo tiskové prohlášení rozpadu společnosti na tři (!) samostatné subjekty. Je tedy na co se těšit. Jestliže v Crwi se věci hýbou kupředu, tak v ostravském nakladatelství Barlow došlo k ráznému zabrždění všech aktivit. Francouzská tvorba se u nás nechytá, po dynamickém rozjezdu a horečné aktivitě se snižuje počet prodaného nákladu. Barlowáci se dostali do problémů a proto na určitý čas pozastavují vydávání svých edičních řad (kromě thrilleru XIII). Naopak utěšeně se daří Asterixovi, kterému přibývají nové díly a samozřejmě nesmíme opomenout pásovou produkci myšáků a kačerů z báječného světa Walta Disneye - to vše díky vydavatelství Egmont.

Arrgh! č. 1
Jedna z lahůdek podzimu. Nadšenci kolem Tomáše Kučeřovského a Tomáše Prokůpka připravili komiksový fanzin Arrgh. Nabízí dílka tvůrců Juraje Maxona, Jany Komárkové, Tomáše Kučeřovského a dalších. Přináší články o tvorbě Káji Saudka, o ženských autorkách, o komiksovém festivalu v Lodži. A láká na druhé číslo!!!
Více informací si přečtěte ZDE

13 nožů z Jamboree
Na úspěch dvou loňských luxusních rekapitulačních knih z Olympie, shrnujících komiksy podle Jaroslava Foglara, navázalo nakladatelství Leprez. Ve zcela shodném formátu nabízí výběr nejzajímavějších článků, povídek, seriálů a komiksů z poválečných čísel časopisů Vpřed a Junák. K dispozici tak jsou například ucelené příhody družiny Lišek. Luxusní zůstala i cena – 650 Kč.

Takže, bouře to pořád ještě není, ale i tak se spousta zajímavých věcí najde. Přesto pořád platí - každý nový počin v českých komiksových luzích a hájích bude jenom vítán. Proto, vzhůru do práce!!!

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽcOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEKČesko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!