Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII – PROFIL SÉRIE

03.02.2003, autor: Zarkoff

Třináct je prý nešťastné číslo. Ovšem jak pro koho. Pro muže, který má na levé klíční kosti vytetováno římské číslo XIII, to platí zcela určitě. Jeho život visí neustále na vlásku, stále se musí mít na pozoru, stále musí před něčím prchat, neustále mezi svými bližními probouzí nejen přátelství, ale i pocity odporu a nenávisti. Normální smrtelník by takový život asi dlouho nevydržel. Ale náš hrdina ano. Náš hrdina vydrží téměř vše, neboť je k tomu speciálně vycvičen. Je iniciativní, inteligentní, rychlý a obratný, umí nejen střílet, ale i lyžovat, milovat a řídit všechny možné dopravní prostředky. A k tomu je mužný a hezký!
.    O koho jde? To neví ani on sám. Od samého začátku série je stižen ztrátou paměti a pátrání po své minulosti a po své skutečné totožnosti věnuje velkou část svého času. Postupně se ukáže, že by to mohl být Alan Smith, Jake Shelton, Steve Rowland, Ross Tanner, Jed Olsen, Jason Fly, John Fleming, Jason Mac Lane, atd. On sám, a spolu s ním i čtenář, dokáže zjistit pouze to, že ve své temné minulosti prodělal tvrdý a vysoce účinný výcvik speciálního agenta a že byl zapleten do několika politických spiknutí. Zatímco hlavním přáním hlavního hrdiny je dozvědět se konečně, kým ve skutečnosti je, řada dalších protagonistů, kteří to vědí nebo se alespoň domnívají, že to vědí, se jej snaží zneužít pro své cíle nebo jej prostě odstranit jako nepohodlného svědka…
   K postavám, které se snaží hlavnímu hrdinovi pomáhat, patří zejména Jonesová, zprvu poručík, později dokonce major, dívka tmavé pleti, schopná a energická; dále generál Carrington, vedoucí sboru náčelníků štábů americké armády, vlivný i po svém odchodu do penze; a konečně plukovník Amos, syn českých emigrantů, dlouholetý pracovník tajných služeb USA a zapřísáhlý nepřítel Mangusty. Neboť Mangusta je hlavní protihráč našeho hrdiny, odporný a inteligentní zlosyn, nepolapitelný vůdce organizované skupiny nájemných vrahů.
 
. . .
 
   První epizodu série „XIII“ vydalo nakladatelství Dargaud roku 1984; jmenovala se „Den černého slunce“ („Le jour du soleil noir“). Sérii mělo původně tvořit jen 5 titulů, a skutečně prvních pět svazků tvoří uzavřený cyklus kolem totalitního spiknutí, jehož nitky vedou do nejvyšších vládních kruhů Spojených států. Série však měla takový úspěch, že se v ní autoři rozhodli pokračovat, a tak jsme se roku 2002 mohli dočkat již 15. dílu „Vypusťe psy!“ („Lâchez les chiens!“).. To, zda série bude pokračovat, je ale zatím ve hvězdách, protože její scénárista, Jean van Hamme, vážně uvažuje o odchodu do zaslouženého důchodu a hodlá přerušit většinu svých komiksových aktivit (viz náš článek).
   Belgičan, narozený roku 1939, je úspěšným autorem předloh k dalším oblíbeným komiksům, jako je např. Largo Winch nebo Thorgal. Sérii kreslí jeho rodný William Vance, vlastním jménem Willian Vancutsem (ročník 1935). . Vance je nesmírně plodný a ostřílený kreslíř, který má na svém kontě mnoho úspěšných alb, jako třeba Bruno Brazil, Bob Morane nebo Ramiro. Série „XIII“, která je výsledkem spolupráce obou těchto vynikajících umělců, se proto v Belgii a ve Francii nutně zařadila mezi nejoblíbenější tituly. Hlavní zásluhu má na tom podle mého názoru J. Van Hamme, který dokáže vymýšlet neotřepané zápletky a dějové obraty, a své příběhy umí zalidnit dobře odpozorovanými postavami s jedinečnými charaktery. Těch postav a zápletek se během 15 dílů . série nahromadilo tolik, že nakladatelství Dargaud bylo nuceno roku 1999 vydat přehledný svazek „The XIII Mystery – L’enquête“, ve kterém shromáždilo jak profily většiny jednajících postav (zejména ovšem žen, které zasáhly do života hlavního hrdiny), tak dokumentaci k jednotlivým dějovým liniím.
   První tři epizody série vydalo v letech 1999 a 2000 v českém překladu nakladatelství Barlow; navázat tuto sérii po zkrachovalém nakladateli se v letošní roce pokusí BB art.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!