Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

STANISLAV KRÁSNÝ

27.02.2003, autor: MaF

Vždy když si přečetl nebo viděl v kině či televizi něco, co ho zaujalo, pokoušel se o komiksové zpracování. V časopiseckém článku ho zase zaujala postava Batmana, pro kterého vymyslel a nakreslil jednoduché groteskní příběhy s názvy Batman kontra Rober a Batman kontra Satanman. O kom je řeč? Představíme vám zapomenutého kreslíře a scénáristu Stanislava Krásného.
Mladší bratr Jana Patrika Krásného. Narodil se 22. ledna 1959 v Přerově.
Forma komiksu ho přitahovala od dětství, do prvního seriálu pustil již v devíti letech. Adaptaci knihy J. M. Trosky Zápas s nebem, kterou kreslil propisovací tužkou a pastelkami do vytrhávacího bloku, však nedokončil a v roce 1971 se pustil do díla dalšího – Vynálezu zkázy podle Julesa Verna (tentokrát již tuší a vodovými barvami na tvrdý papír). I tento komiks zůstal nedokončen a další inspirací mladičkého autora se stal japonský film Gamera kontra Gaos.
Jak sám říká, vždy když si přečetl nebo viděl v kině či televizi něco, co ho zaujalo, pokoušel se o komiksové zpracování (hrdiny komiksu se tak staly i postavy kultovního anglického duchařsko-detektivního TV seriálu Randall a Hopkirk). V časopiseckém článku zase autora zaujala postava Batmana, pro kterého vymyslel a nakreslil jednoduché groteskní příběhy s názvy Batman kontra Rober a Batman kontra Satanman. Dalším seriálem byl Dům o tisíci patrech podle knihy Jana Weisse.
 
. . . . .
 
V roce 1973 (na konci základní školy) začal kreslit dosud nejrozsáhlejší komiks Tarzanův syn podle knihy Edgara Rice Burroughse. Na jeho 96 stranách pracoval až do roku 1979. To už ale končil studium na OU Brno, obor sazeč, tiskař (1975 - 1979). Tento komiks pak v letech 1991-2 přepracoval pro magazín Kometa, kde měl vyjít ve dvou samostatných sešitech. Nakonec však vydán nebyl, protože Kometa zanikla – bylo otištěno jen avízo v jednom z posledních čísel (31).
Pro Kometu nakreslil i několik kratších komiksů – Proroctví staré Metuny podle povídky Otakara Batličky, Kletba, Zahřmění podle Raye Bradburryho a fantasy příběh Zlomený meč. Zánik Komety znamenal v podstatě i přerušení komiksové kariéry Stanislava Krásného. Žádný z přichystaných komiksů nevyšel. Až od listopadu 1993 některé z nich (černobíle a ve formátu A5) otiskovaly olomoucké Hanácké noviny (Zahřmění, prvních 24 stran Tarzanova syna a později Zlomený meč, který byl v Olomouci také vystaven v roce 2000 na výstavě Pohádkový svět komiksu.
Za tvůrce, který ho v komiksové tvorbě nejvíce ovlivnil, pokládá Káju Saudka, ale inspirujícím se pro něj nějakým způsobem stali i Grzegorz Rosiński, Enki Bilal, Moebius, Paolo Eleuteri Serpieri a další…
 
Galerii komiksů Stanislava Krásného si můžete prohlédnout na adrese http://web.quick.cz/krascom/index.html
Autor:


Autor článku: MaF

Související články:


Generace nula
22.12.2014 Zero: Ubohá nula dělá ksichty
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
03.12.2012 Komiks do galerií nepatří, říká Dan Černý v rozhovoru


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!