Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 4 - SPADS

19.05.2003, autor: TheO

Za krátkou dobu svého působení na konci devadesátých let rozjelo nakladatelství Barlow Comics vydávání čtyř řad francouzkých komiksů. Vedle dvou nepříliš kvalitních (Prince noci a Duranga) i dvě, které byly zábavné a kvalitativně převyšující průměrné série, jež dnes chrlí podobně zaměřené nakladatelství BB art. První z nich byla Polární hvězda, tajemný příběh odehrávající se ve středověké Francii. Tou druhou je pak špionážní thriller taktéž s tajemným pozadím, série z dílny Jeana Van Hamma a Williama Vanceho XIII. Právě její čtvrtý díl s názvem SPADS se nedávno objevil na knihkupeckých pultech…
.    Nakladatelství Barlow se podařilo vydat pouze první tři alba: Ztrátu paměti, Tam, kam jede indián... a Všechny slzy pekla. Na čtvrtý díl, SPADS, sice vyšla upoutávka, ale vzhledem k tomu, že se ani jedna ze sérií pořádně neuchytila, bylo nakladatelství donuceno ukončit svou činnost a tento díl již nevyšel. Přesto, že se úspěch nedostavil, zbylo mnoho čtenářů, kteří by se rádi dozvěděli, kdo je v příběhu vlastně kdo. Nezbývalo, než se naučit francouzsky anebo skousnout polštinu. Naštěstí se na českém komiksovém trhu usadil silný nakladatel se zájmem o francouzskou komiksovou produkci - nakladatelství BB art - a konečně dopadly slzy příznivců "Třináctky" na úrodnou půdu. Zrodil se čtvrtý díl napínavé série, který napoví více o pozadí celého příběhu.
   První tři díly XIII jsem četl asi před dvěma lety, a tak jsem si musel před čtvrtým dílem trochu oživit dějovou linii a musím se přiznat, že má duše opět propadla ďáblu s římskou číslicí vytetovanou na prsou. Právě díky napínavému příběhu s mnoha dějovými zvraty jsem se velmi těšil na to, jak budou trampoty "muže mnoha jmen" pokračovat. Těm, kteří předchozí díly nečetli, jsou věnovány první dvě strany alba se stručným shrnutím předchozích dílů, které alespoň částečně nastíní o co že vlastně jde - a že se toho do prvních tří alb vešlo docela dost!
 
.
 
   Čtvrtý díl je pojmenovaný podle speciální bojové jednotky SPADS (SPecial Assault and Destroying Sections), okolo které se celý příběh točí. Náš hrdina je poslán právě k této jednotce, aby se zde byl ukryt před zájmy několika skupin, jejichž cílem je za každou cenu ho zlikvidovat.
   Mezitím se začne pomalu rozplétat pozadí celého příběhu a objasňovat, kdo je vlastně na čí straně. Vše je nakonec mnohem složitější a vážnější, než se zpočátku zdálo: už nejde jen o to zjistit, kdo se vlastně skrývá v těle označeném číslem XIII, ale zabránit určité skupině v politickém převratu, který má z USA udělat světovou fašistickou velmoc. To je asi to hlavní, v čem se tento díl liší od těch předchozích. Ubylo akce a přibylo politiky, což se odrazilo nejvíce v tom, že v albu najdete mnohem více textu (což tolik nevadí díky tomu, že právě na textu celá série stojí) a ještě více nečekaných zvratů než v prvních dílech. Vlastně abych pravdu řekl, někdy je jich až příliš. Například přestřelka na hřbitově, kdy je odhaleno, že A (kdo je kdo si určitě najdete v komiksu) není A, ale B. B je poté zastřeleno dříve než prozradí, kdo je vlastně číslo I. Vzápětí se z kolemjdoucího "údržbáře" vyklube nájemný vrah, který je tím, kdo zastřelil B a chystá se zastřelit C. Neví však, že C je pronásledováno ještě tajemným ochráncem, kterému můžeme říkat třeba D, což se mu ("údržbáři") stane osudným a… Prostě je toho víc než dost.
 
.
 
   Tento díl snad s konečnou platností odhalil kdo je vlastně tajemný muž s číslem XIII a částečně tak ukončí dějovou linií, která se táhne od Ztráty paměti. V zápětí ale začíná další, ve které bude mít generál Carrington spolu se SPADS a bezesporu i XIII za úkol zabránit státnímu převratu. 
.    Možná bych měl ještě podotknout, že mi kresba Williama Vanceho nepřipadá jako kdovíjak nápaditá, Van Hammeho příběh je však tak strhující, že po chvíli přestane vadit a nakonec jsem si na ni zvykl. Kvalita technického zpracování SPADS je - jak je u BBArtu zvykem - opět velmi vysoká. Vazba se zdá být kvalitní a trvanlivá, stejně tak kvalitní mi připadá i lettering. Barvy jsou možná trochu vybledlé, ale přeci jen jde o přetisk originálu z roku 1987, kdy byl svět o poznání méně barevný… Překlad mi připadá také na velmi dobré úrovni; až na pár drobností (jako je třeba rozdílný překlad zkratky SPADS) bych nepoznal, že se změnil překladatel.
   Co mi trochu schází - oproti barlowáckým vydáním - je vynechaná stránka věnovaná informacím k sérii. Možná by stálo za to jednu stranu přidat a dát tak českému čtenáři možnost přečíst si něco o autorovi scénáře či kresby u alba, které ho zaujme. Doufejme, že tuto roli bude suplovat časopis Crew2 , který podobné tendence ve svém prvním čísle má. Navíc by tu mohla být i reklama, vnadící čtenáře na další pokračování nebo jiný titul od stejného autora.
 
.
 
   Celkově bych toto album hodnotil jako asi zatím nejslabší z celé série, nikoliv však špatné; už se nemůžu dočkat dalšího dílu s "akčním" názvem Rudý poplach…
Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul: XIII - 04: SPADS
Série: XIII (CZ)
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Originál: XIII 04 - Spads
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!