Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIDERMAN, TEHDY POTŘETÍ (1)

02.06.2003, autor: Yan

Abych pravdu řekl, trochu jsem si celou sérii crwavých Spidermanů tématicky rozdělil. Takže nejdříve díly 1 až 7, a až poté 8 až 17. Čísla 12 a 14 budou zrencezovány samy o sobě, protože se jedná o speciály: ponuré Masky (č. 12) a X- men (č. 14). Takže: při frekvenci, s jakou se na nás Spidey vrhá, zaslouží si, abychom se zas jednou vrhli na něj…
   Takže tu máme třetí pokus o vydávání sešitů Spider-mana. O ten první se postaral Semic-Slovart: jistě si nostalgicky vzpomenete na ty časy. Již tenkrát byl Spidey poměrně u nás populární, nesnížil to ani (řekněme "podivný") rastr a chyby v překladu. Psal se rok 1994 a vyšlo něco přes 30 dílů - co jsme si tenkrát mohli víc přát...
   Druhý pokus už tak žhavý nebyl. Na háku to tenkrát měl brněnský Unicorn Comics CZ. Vydával nejen Spideyho, ale také Batmana a oba dva dokonale zazdil. Po stránce vizuální nebylo zpracování nejhorší, ale naprosto odfláknuta zůstala editorská a redaktorská práce. Opět chyby v překladech, věty, které nedávaly smysl, prachšpatný ruční (centropenem psaný!) lettering. Amatérsko-lajdácký  způsob Spider-mana odrovnal. To se psal rok 1997.
.    No a pak přišel rok 1999. Jak se ukázalo, nejvyšší čas, pro Spideyho (opětovný) vstup na scénu. Pod svá ochranná křídla si ho vzali profíci z CREW a odvedli naprosto skvělou práci. Takže, Spider-man potřetí.
 
   Borci z CRWe se Spideyho ujali doslova s mateřkou láskou. Znáte to, ne? Plenky, sunar  a tak. Tím "a tak" se myslí třeba kvalitní tisk, výborné překlady, výběr kvalitních příběhů, listárna, Dr. Arachno...  Škoda že se nakonec u nás Spidey neuživil - zůstalo jen u zmiňovaných sedmnácti čísel. Ale i to lze  považovat za úspěch. Pak se oblíbený stěnolezec a vrhač pavučin přesunul do calibráckého sešitu Comics, no a nakonec skončil v Comicsových legendách. Takže jsme nikterak o Petra  Parkera alias Spider-mana nepřišli...
 
   V Marvelu, Spider-manově pomyslném domově, se rozhodli začít s velkou částí příběhů svých hrdinů od začátku - takzvanej restart (určitě znáte ze svého počítače, pokud máte Windows). To aby se na Spideyho příběhy mohli nabalit další a mladší čtenáři. No a Crew se podobně rozhodla je vydávat taky. Česky, a s minimálním zpožděním. Prvních pět příběhů sice střídá série (chvíli to je Amazing Spider-man, chvíli zase Peter Parker Spider-man, šestý díl je dokonce z úplně jiné série, totiž z Might Thor, ale sedmý se zas vrací do Spider-manů), ale všechny díly na sebe navzájem navazují a chronologicky souhlasí, takže je vše v pořádku.
 
. . .
 
. . .
 
   Prvních sedm sešitů se dělí na čtyři příběhy. Odstartuje to hned ten první (překvapivě), kdy se Peter Parker rozhodne skončit se skákáním z mrakodrapu na mrakodrap, vrháním pavučin a koníčkem být boxovacím pytlem pro každého superpadoucha, který si zamane zničit město - docela netypický začátek série, to se musí nechat. Ale objeví se jiný Spider-man a Peter má klid... Ale jistě tušíte, že ho budou prsty svrbět tak dlouho, dokud se nenaštve, nevezme si svůj milovaný oblek a hups. Hups z mrakodrapu na hlavu týpka, kterého byste si klidně spletli s táborákem.
   To když má nový Spidey namále, a Peter už nemíní udělat tu chybu, kdy díky jeho nečinnosti někdo zemřel - poslední zaváhání stálo Peterova strýce život. Tak vlastně kdysi Spider-man vznikl.
   Zároveň sledujeme Peterův osobní život, vztahy se ženou (supermodelkou M. J.) a Tetičkou May, Peterovou náhradní matkou (sice byla už trochu dříve prohlášena za mrtvou, ale tím si u Marvelu člověk nemůže být nikdy jist). Navíc se Peter pokouší dostat práci v newyorské nadaci Tri  Corp, což je místo, kde srší takový inteligenční koeficient, až by z toho normálnímu člověku  praskla hlava. A to se k tomu ještě pořád pokouší fotit snímky pro Daily Bugle a pro nerudného šéfa Jonaha J. Jamesona. Musíte uznat, že toho zkrátka má dost, no a teď ještě lízt po těch mrakodrapech, bránit padouchům a démonům dělat z N. Y. city masovou hrobku...
 
   Pochopili jste doufám, že o napětí v sérii není nouze. Vzduchem poletují nejen pavučiny a občas i sám Spider-man, ale také notoricky známé Spideyho hlášky. Pokud se ptáte, kdo na vás v sérii vyjukne, tak vám to radši řeknu, nerad bych, abyste se nějak lekli a dostali infarkt.
.    Nejdříve se pokusí záhadně unést Petera Scorpion. Setkáme se i s mužem, jenž čím dál víc protkává Spideyho život, senátorem Wardem. Toho chce zas dostat padouch (nebo je padouch Ward?) Ranger. Pak se setkáme s hořící vatrou, to aspoň na první pohled - chlápkem, co mu říkají Shadrac a rád smaží vše živé. S Shadracem přijde další zloun, Dolmen. Celý ten ruch přiláká nejen Spider-mana, ale i Icemana, muže, který má místo srdce kus ledu. (Ostatně z ledu má taky celý tělo, a toho času pracuje pro X-men.) A v posledních dvou číslech bojuje Spider-man spolu se severským bohem Thorem proti poezii milujícím démonům takkotům.
   To vše pod tvůrčím týmem: Howard Mackie, John Byrne, Scott Hanna, Dan Jurgens a slavný syn slavného otce, John Romita jr. Autoři se mírně obměňují podle toho, z jaké americké série je příběh vzat.
 
   A jestli jsem vás pořád nepřesvědčil, tak ještě doplním pár věcí, které vás jistě zlomí. Tedy myšleno zlomí vaše rozhodnutí na správnou stranu. Takže, vše sleduje doktor Arachno, který, když je v příběhu něco nejasného, okamžitě střelhbitě podá vysvětlení. Někdy tak rychle, že se ani nestačíte zeptat. Navíc na konci každého dílu odpovídá v listárně na dopisy čtenářů (obvykle se ptají kluci ve věku od 10 do 14 let, což svým způsobem o sérii taky vypovídá). No a to hlavní: čekají na Vás přílohy jako třeba plakáty a samolepky! :) Prostě, pavoukofilové, pavoukomilci, povinnost pro vás.
   No a stojí to za to i pro vás ostatní.
 
Čísla 8-17 crwáckých Spider-Manů zhodnotíme v pokračování tohoto miniprofilu ve středu 4. června.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!