Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIDERMAN, TEHDY POTŘETÍ (1)

02.06.2003, autor: Yan

Abych pravdu řekl, trochu jsem si celou sérii crwavých Spidermanů tématicky rozdělil. Takže nejdříve díly 1 až 7, a až poté 8 až 17. Čísla 12 a 14 budou zrencezovány samy o sobě, protože se jedná o speciály: ponuré Masky (č. 12) a X- men (č. 14). Takže: při frekvenci, s jakou se na nás Spidey vrhá, zaslouží si, abychom se zas jednou vrhli na něj…
   Takže tu máme třetí pokus o vydávání sešitů Spider-mana. O ten první se postaral Semic-Slovart: jistě si nostalgicky vzpomenete na ty časy. Již tenkrát byl Spidey poměrně u nás populární, nesnížil to ani (řekněme "podivný") rastr a chyby v překladu. Psal se rok 1994 a vyšlo něco přes 30 dílů - co jsme si tenkrát mohli víc přát...
   Druhý pokus už tak žhavý nebyl. Na háku to tenkrát měl brněnský Unicorn Comics CZ. Vydával nejen Spideyho, ale také Batmana a oba dva dokonale zazdil. Po stránce vizuální nebylo zpracování nejhorší, ale naprosto odfláknuta zůstala editorská a redaktorská práce. Opět chyby v překladech, věty, které nedávaly smysl, prachšpatný ruční (centropenem psaný!) lettering. Amatérsko-lajdácký  způsob Spider-mana odrovnal. To se psal rok 1997.
Obálka prvního sešitu   No a pak přišel rok 1999. Jak se ukázalo, nejvyšší čas, pro Spideyho (opětovný) vstup na scénu. Pod svá ochranná křídla si ho vzali profíci z CREW a odvedli naprosto skvělou práci. Takže, Spider-man potřetí.
 
   Borci z CRWe se Spideyho ujali doslova s mateřkou láskou. Znáte to, ne? Plenky, sunar  a tak. Tím "a tak" se myslí třeba kvalitní tisk, výborné překlady, výběr kvalitních příběhů, listárna, Dr. Arachno...  Škoda že se nakonec u nás Spidey neuživil - zůstalo jen u zmiňovaných sedmnácti čísel. Ale i to lze  považovat za úspěch. Pak se oblíbený stěnolezec a vrhač pavučin přesunul do calibráckého sešitu Comics, no a nakonec skončil v Comicsových legendách. Takže jsme nikterak o Petra  Parkera alias Spider-mana nepřišli...
 
   V Marvelu, Spider-manově pomyslném domově, se rozhodli začít s velkou částí příběhů svých hrdinů od začátku - takzvanej restart (určitě znáte ze svého počítače, pokud máte Windows). To aby se na Spideyho příběhy mohli nabalit další a mladší čtenáři. No a Crew se podobně rozhodla je vydávat taky. Česky, a s minimálním zpožděním. Prvních pět příběhů sice střídá série (chvíli to je Amazing Spider-man, chvíli zase Peter Parker Spider-man, šestý díl je dokonce z úplně jiné série, totiž z Might Thor, ale sedmý se zas vrací do Spider-manů), ale všechny díly na sebe navzájem navazují a chronologicky souhlasí, takže je vše v pořádku.
 
Obálka druhého sešitu Obálka třetího sešitu Obálka čtvrtého sešitu
 
Obálka pátého sešitu Obálka šestého sešitu Obálka sedmého sešitu
 
   Prvních sedm sešitů se dělí na čtyři příběhy. Odstartuje to hned ten první (překvapivě), kdy se Peter Parker rozhodne skončit se skákáním z mrakodrapu na mrakodrap, vrháním pavučin a koníčkem být boxovacím pytlem pro každého superpadoucha, který si zamane zničit město - docela netypický začátek série, to se musí nechat. Ale objeví se jiný Spider-man a Peter má klid... Ale jistě tušíte, že ho budou prsty svrbět tak dlouho, dokud se nenaštve, nevezme si svůj milovaný oblek a hups. Hups z mrakodrapu na hlavu týpka, kterého byste si klidně spletli s táborákem.
   To když má nový Spidey namále, a Peter už nemíní udělat tu chybu, kdy díky jeho nečinnosti někdo zemřel - poslední zaváhání stálo Peterova strýce život. Tak vlastně kdysi Spider-man vznikl.
   Zároveň sledujeme Peterův osobní život, vztahy se ženou (supermodelkou M. J.) a Tetičkou May, Peterovou náhradní matkou (sice byla už trochu dříve prohlášena za mrtvou, ale tím si u Marvelu člověk nemůže být nikdy jist). Navíc se Peter pokouší dostat práci v newyorské nadaci Tri  Corp, což je místo, kde srší takový inteligenční koeficient, až by z toho normálnímu člověku  praskla hlava. A to se k tomu ještě pořád pokouší fotit snímky pro Daily Bugle a pro nerudného šéfa Jonaha J. Jamesona. Musíte uznat, že toho zkrátka má dost, no a teď ještě lízt po těch mrakodrapech, bránit padouchům a démonům dělat z N. Y. city masovou hrobku...
 
   Pochopili jste doufám, že o napětí v sérii není nouze. Vzduchem poletují nejen pavučiny a občas i sám Spider-man, ale také notoricky známé Spideyho hlášky. Pokud se ptáte, kdo na vás v sérii vyjukne, tak vám to radši řeknu, nerad bych, abyste se nějak lekli a dostali infarkt.
   Nejdříve se pokusí záhadně unést Petera Scorpion. Setkáme se i s mužem, jenž čím dál víc protkává Spideyho život, senátorem Wardem. Toho chce zas dostat padouch (nebo je padouch Ward?) Ranger. Pak se setkáme s hořící vatrou, to aspoň na první pohled - chlápkem, co mu říkají Shadrac a rád smaží vše živé. S Shadracem přijde další zloun, Dolmen. Celý ten ruch přiláká nejen Spider-mana, ale i Icemana, muže, který má místo srdce kus ledu. (Ostatně z ledu má taky celý tělo, a toho času pracuje pro X-men.) A v posledních dvou číslech bojuje Spider-man spolu se severským bohem Thorem proti poezii milujícím démonům takkotům.
   To vše pod tvůrčím týmem: Howard Mackie, John Byrne, Scott Hanna, Dan Jurgens a slavný syn slavného otce, John Romita jr. Autoři se mírně obměňují podle toho, z jaké americké série je příběh vzat.
 
   A jestli jsem vás pořád nepřesvědčil, tak ještě doplním pár věcí, které vás jistě zlomí. Tedy myšleno zlomí vaše rozhodnutí na správnou stranu. Takže, vše sleduje doktor Arachno, který, když je v příběhu něco nejasného, okamžitě střelhbitě podá vysvětlení. Někdy tak rychle, že se ani nestačíte zeptat. Navíc na konci každého dílu odpovídá v listárně na dopisy čtenářů (obvykle se ptají kluci ve věku od 10 do 14 let, což svým způsobem o sérii taky vypovídá). No a to hlavní: čekají na Vás přílohy jako třeba plakáty a samolepky! :) Prostě, pavoukofilové, pavoukomilci, povinnost pro vás.
   No a stojí to za to i pro vás ostatní.
 
Čísla 8-17 crwáckých Spider-Manů zhodnotíme v pokračování tohoto miniprofilu ve středu 4. června.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!