Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

SPIDERMAN, TEHDY POTŘETÍ (2) ANEB I PAVOUK MŮŽE MÍT NĚKDY SMŮLU!

04.06.2003, autor: Yan

Takže dokončení u nás vycházející crwácké série oblíbeného stěnolezce je tu. Na mušku si beru zbývajících 8 čísel, která u nás samostatně vyšla v roce 2000 a 2001...
   Jak jsem vám prozradil minule, celou sérii o Peteru Parkerovi jsem tématicky rozdělil. Jednak jsem vynechal dva speciály, číslo 11 (McFarlaneovy Masky) a číslo 14, kde sledujeme příběhy X-men podle stejnomenného filmu. Navíc přece jenom najdete v příbězích DO čísla 7 a OD čísla 7 výrazný rozdíl. Totiž: první sedmička byla lepší...
 
.    Jak více méně známo, Peter Parker je bývalý vynikající student, fotograf Daily Bugle, a manžel nejslavnější světové modelky, Mary-Jane Parkerové... a ještě něco... Jo jasně! Pak je ještě Spider-man, maskovaný bojovník proti zločinu!
Každý má svůj koníček: někdo sbírá známky a někdo leze po stěnách a vrhá po padouších pavučiny. A ještě si za to nechává nadávat od těch, které ochraňuje. Inu, každému podle jeho gusta.
 
   V CRWi se rozhodli vydávat Spideyho příběhy z dvou/obou řad Amazing Spider-man i Peter Parker Spider-man, aby na sebe (chrono)logicky navazovaly, i když na druhou sérii je kladen větší důraz. Myslím si, že volba je to dobrá, protože tyto příběhy jsou lepší: scénáristicky lépe zvládnuté a nápaditější. Vyskytují se v nich i lepší zloduši (takoví modernější), zatímco v druhé sérii, jsou padouši řekněme klasičtější.
 
. .
 
. . .
 
. .
 
.    Co všechno na vás číhá v pavoučích dobrodružstvích? Je toho hodně, ale dáme přednost padouchům, ti jsou oblíbenější: tak namátkou Trapster spolu se Sandmanem (ale ne se Sandmanem, bohem spánku, to je někdo jiný a ještě k tomu běhá za konkurenční stáj DC!), dále upír Hunger, pak Kingpin a Bullseye, dvojice známá z Daredevila; následují Jimmy Six a upír Morbius; v neposlední řadě pak masový vrah Carnage a v poslední řadě mutantí Blob. Sice to zní krásně, ale bohužel, zas taková sláva to není. Jako by chyběla příběhům šťáva.
   Koho potkáme z kladných hrdinů? No těch už tolik není. Fantastická čtyřka v kompletním složení, příběhem se mihnou i X-men, více prostoru dostane z nich jen Morow, trochu psychotická členka skupiny.
   Víc toho není. Teda skoro. Přiznám se, že jsem naschvál vynechal dva zlaté hřeby v zápěstí. Spideyho postrach numero uno, pan Venom, a oblíbený upírobijec Blade. Jen pro úplnost doplním, že celým příběhem na pozadí proplouvá senátor Ward: nikdo neví, co je zač, nikdo neví, co má v plánu, ale je jasné, že někdy příště přinese velké problémy a to nejen Spideymu.
 
   Podle jmen hrdinů a zloduchů se dá očekávat napínavé čtení. Ale! Scénárista Howard Mackie (píše obě dvě americké série) nedokáže vyždímat ze Spider-mana maximum. Mnohem lepší práci odvedl v prvních 7 dílech. Je patrná nejen absence výraznějšího napětí, příběhy už nejsou tak zábavné a ani vzduchem nelítají brilantní Spideyho hlášky. Možná si říkáte, že toto jsou všechno výplody mého chorého mozku a pouze mé postřehy. No ale když jen doplním, že ještě vyšlo pár následujících čísel a Howard Mackie se od Spider-mana. nuceně poroučel, snad (když tedy se mnou souhlasí i kápové Marvelu) mi dáte za pravdu... Právě scénář je podle mě největší slabinou těchto sešitů: zůstávají jen  poměrně omšelé příběhy a to i přesto, že v nich pobíhá Blade a mozky vysává Venom.
   Kreslíři jsou dva. John Byrne a John Romita jr. Jejich styl je docela podobný, tím víc, když oba dva inkeruje stejný člověk, Scot Hanna; kresba je to ale víc než ucházející a kvalitní. Problém je spíš s kvalitou tisku: oproti prvním sedmi dílům se zhoršila, dolů šla i kvalita papíru. Ač nerad, musím také upozornit na občasné chyby právě v tisku - poslední stránka čísla 17 je opravdu hrozná (připomíná Punishera v Crew č. 22).
   Na jedničku ale v CRWi zvládli redakční práci: Dr. Arachno přestavuje protivníky, popisuje důležité události ve Spideyho životě, které jsme zmeškali, odpovídá na dotazy všetečných čtenářů a ještě vás pobaví. Upozorním i na přílohu Daily Bugle v posledních třech číslech, obsahující aktuality (pravda, již trochu neaktuální), mučírnu Martina Němce a další články o comicsu.
 
   Co říci závěrem, když už vše podstatné bylo řečeno? Tahle čísla Spider-mana vás určitě neurazí, ale ani ničím nenadchnou. Nejedná se o špatné comicsy. Série byla u nás ukončena, a tak možná z nostalgie buďme rádi za to, co je, i za to, co bylo. CREW nyní vydává Spider-mana v edici Comicsové legendy, ale jedná se o hluboký ponor do pavoučí historie. Tyto příběhy měly - když už nic jiného - kouzlo aktuálnosti…
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %
18.06.2012 Ultimate Spiderman 2 - 70 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!