Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIDERMAN, TEHDY POTŘETÍ (2) ANEB I PAVOUK MŮŽE MÍT NĚKDY SMŮLU!

04.06.2003, autor: Yan

Takže dokončení u nás vycházející crwácké série oblíbeného stěnolezce je tu. Na mušku si beru zbývajících 8 čísel, která u nás samostatně vyšla v roce 2000 a 2001...
   Jak jsem vám prozradil minule, celou sérii o Peteru Parkerovi jsem tématicky rozdělil. Jednak jsem vynechal dva speciály, číslo 11 (McFarlaneovy Masky) a číslo 14, kde sledujeme příběhy X-men podle stejnomenného filmu. Navíc přece jenom najdete v příbězích DO čísla 7 a OD čísla 7 výrazný rozdíl. Totiž: první sedmička byla lepší...
 
titulní stránka osmého čísla   Jak více méně známo, Peter Parker je bývalý vynikající student, fotograf Daily Bugle, a manžel nejslavnější světové modelky, Mary-Jane Parkerové... a ještě něco... Jo jasně! Pak je ještě Spider-man, maskovaný bojovník proti zločinu!
Každý má svůj koníček: někdo sbírá známky a někdo leze po stěnách a vrhá po padouších pavučiny. A ještě si za to nechává nadávat od těch, které ochraňuje. Inu, každému podle jeho gusta.
 
   V CRWi se rozhodli vydávat Spideyho příběhy z dvou/obou řad Amazing Spider-man i Peter Parker Spider-man, aby na sebe (chrono)logicky navazovaly, i když na druhou sérii je kladen větší důraz. Myslím si, že volba je to dobrá, protože tyto příběhy jsou lepší: scénáristicky lépe zvládnuté a nápaditější. Vyskytují se v nich i lepší zloduši (takoví modernější), zatímco v druhé sérii, jsou padouši řekněme klasičtější.
 
titulní stránka devátého čísla titulní stránka desátého čísla
 
titulní stránka dvánáctého čísla titulní stránka třináctého čísla titulní stránka patnáctého čísla
 
titulní stránka šestnáctého čísla titulní stránka sedmnáctého čísla
 
   Co všechno na vás číhá v pavoučích dobrodružstvích? Je toho hodně, ale dáme přednost padouchům, ti jsou oblíbenější: tak namátkou Trapster spolu se Sandmanem (ale ne se Sandmanem, bohem spánku, to je někdo jiný a ještě k tomu běhá za konkurenční stáj DC!), dále upír Hunger, pak Kingpin a Bullseye, dvojice známá z Daredevila; následují Jimmy Six a upír Morbius; v neposlední řadě pak masový vrah Carnage a v poslední řadě mutantí Blob. Sice to zní krásně, ale bohužel, zas taková sláva to není. Jako by chyběla příběhům šťáva.
   Koho potkáme z kladných hrdinů? No těch už tolik není. Fantastická čtyřka v kompletním složení, příběhem se mihnou i X-men, více prostoru dostane z nich jen Morow, trochu psychotická členka skupiny.
   Víc toho není. Teda skoro. Přiznám se, že jsem naschvál vynechal dva zlaté hřeby v zápěstí. Spideyho postrach numero uno, pan Venom, a oblíbený upírobijec Blade. Jen pro úplnost doplním, že celým příběhem na pozadí proplouvá senátor Ward: nikdo neví, co je zač, nikdo neví, co má v plánu, ale je jasné, že někdy příště přinese velké problémy a to nejen Spideymu.
 
   Podle jmen hrdinů a zloduchů se dá očekávat napínavé čtení. Ale! Scénárista Howard Mackie (píše obě dvě americké série) nedokáže vyždímat ze Spider-mana maximum. Mnohem lepší práci odvedl v prvních 7 dílech. Je patrná nejen absence výraznějšího napětí, příběhy už nejsou tak zábavné a ani vzduchem nelítají brilantní Spideyho hlášky. Možná si říkáte, že toto jsou všechno výplody mého chorého mozku a pouze mé postřehy. No ale když jen doplním, že ještě vyšlo pár následujících čísel a Howard Mackie se od Spider-mana nuceně poroučel, snad (když tedy se mnou souhlasí i kápové Marvelu) mi dáte za pravdu... Právě scénář je podle mě největší slabinou těchto sešitů: zůstávají jen  poměrně omšelé příběhy a to i přesto, že v nich pobíhá Blade a mozky vysává Venom.
   Kreslíři jsou dva. John Byrne a John Romita jr. Jejich styl je docela podobný, tím víc, když oba dva inkeruje stejný člověk, Scot Hanna; kresba je to ale víc než ucházející a kvalitní. Problém je spíš s kvalitou tisku: oproti prvním sedmi dílům se zhoršila, dolů šla i kvalita papíru. Ač nerad, musím také upozornit na občasné chyby právě v tisku - poslední stránka čísla 17 je opravdu hrozná (připomíná Punishera v Crew č. 22).
   Na jedničku ale v CRWi zvládli redakční práci: Dr. Arachno přestavuje protivníky, popisuje důležité události ve Spideyho životě, které jsme zmeškali, odpovídá na dotazy všetečných čtenářů a ještě vás pobaví. Upozorním i na přílohu Daily Bugle v posledních třech číslech, obsahující aktuality (pravda, již trochu neaktuální), mučírnu Martina Němce a další články o comicsu.
 
   Co říci závěrem, když už vše podstatné bylo řečeno? Tahle čísla Spider-mana vás určitě neurazí, ale ani ničím nenadchnou. Nejedná se o špatné comicsy. Série byla u nás ukončena, a tak možná z nostalgie buďme rádi za to, co je, i za to, co bylo. CREW nyní vydává Spider-mana v edici Comicsové legendy, ale jedná se o hluboký ponor do pavoučí historie. Tyto příběhy měly - když už nic jiného - kouzlo aktuálnosti…
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!