Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GARULFO – KVÁK? KVÁK, KVÁK! (PROFIL SÉRIE)

23.06.2003, autor: Sakyk

Když jsem před časem šmátl po úvodních třech albech série Garulfo, nevěděl jsem, proč tak dělám. Ničím zvláštním mě totiž na první pohled nezaujala a tak snad jen mé hluboké podvědomí tuší, jakoupak nevyzpytatelnou marketingovou strategií mě někdy v minulosti šéfové Delcourtu nakazili. Po jejich přečtení jsem však musel radikálně změnit názor. Série Garulfo stojí za to, a co teprve napsat o ní pár řádků a předhodit je nenasytným komiksovým lvům!! No není to kvakoidní?
.    Kvák!
   Žabák jako hlavní hrdina komiksu pro dospělé? A pročpak ne? Když se přidá náležitá porce sexu a násilí, stává se z klasické pohádky pořádný a nefalšovaný akční nářez. Scénárista Alain Ayroles se však naštěstí tohoto druhého extrému vyvaroval. Nesnažil se svou netradiční postavičku předělat do role supermana, nýbrž ji prostě nechal plavat. Jako žabáka.
 
   Kvák! Kvák!
   Je vůbec zajímavé sledovat, jak zužováním možných a použitelných námětů scénáristé vynalézají nové a nové roztodivné hrdiny. Vzpomeňme na vyhynulého lidského prapředka Šinkla, dinosauříka Gona, Fretky a Průsvitníky ze Světel Amalu či dokonce andělíčky a pekelníky z  Les anges, u nás neznámých. V tomto kontextu jeví se žába jako docela nenápadité řešení; nicméně Jean je první, kdo s ním přichází. A abych se upřímně přiznal, takhle upravená žabí stehýnka vůbec nejsou špatná!
 
   Kvák! Kvák! Kvák!
.    Pokud mluvím o jisté umírněnosti, neznamená to, že série je prosta ladných ženských křivek a mužných tváří sežehnutých horkým, smradlavým dračím dechem. Stačí posoudit dějovou linku. Žabák Garulfo z malé lesní tůňky zatouží stát se člověkem, aby si zkusil život i z té druhé – jak alespoň doufá – stránky. Transformace se mu díky čarodějnici samozřejmě vydaří, a tak začíná dlouhá anabáze, během níž poznává lidskou rasu, dojde i na záměnu s princem, oblouznění vdavek(či něčeho jiného?)chtivé princezny, snahu o zpětný návrat do obojživelné formy apod.
   Je jasné, že tady asi scénář nic nového a objevného nevymyslí. Vše už bylo někde řečeno, vše už bylo někde napsáno – ale prohlédnuto v novém úhlu či vsazeno do neočekávaného kontextu to může vyznít hodně dobře. Což je případ Garulfa - Ayroles mixuje všudypřítomný humor, pohádku s draky, králi a meči i jen těsně vedle ležící svět magie a fantasy (což může připomínat třeba literárního Čaroděje Kerrigana).
 
   Kvák! Kvák! Kvák! Kvák!
.    Čeho si asi cením na sérii nejvíc, to je kresba Bruna Madorany, která na první pohled zaujme ostrými rysy, barevností a kompaktností. Má-li někdo problém s frankofonní tvorbou kvůli grafické stránce, ať místo klení zkusí zeleňoučké žabičky v téhle nejpřitažlivější a nejživější formě. Ano, Garulfo, to je živost, pohyb, neustálý tah směrem vpřed. Kresba pohání, ba přímo žene děj jako manželka manžela po výplatě, přičemž jsou samozřejmě dodržovány všechny zásady kompoziční a stylové.
 
   Kvák! Kvák! Kvák! Kvák! Kvák!
   Garulfo je typickým komiksem, na který se velmi snadno zapomíná. Stejně tak, jako se při jeho četbě celkem snadno zapomíná na okolí a čas. Vtáhne vás do sebe, drží na celých 46 stránkách, ocucává ze všech stran a pak najednou vyplivne ven. Ale kvůli těmto stavům přece komiksy čteme, nebo ne??
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!