Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 7 - LA NUIT DU 3 AOUT ANEB HRA NA JMÉNA POKRAČUJE...

11.08.2003, autor: Zarkoff

Co se vlastně přihodilo před dvaceti lety v noci na 3. srpna? Není to vůbec nic příjemného, co se Třináctka dozvídá z deníku Zachariáše Hattawaye! I v tak idylickém horském městečku, jako je Greenfalls, totiž řádí Ku-Klux-Klan a jeho dosud žijící členové mají na svědomí smrt jeho otce (nebo snad údajného otce?) Jonatahana Fly. Hra na jména však pokračuje a my se na straně 22 alba dozvídáme…
Vše o Třináctce se dozvíte v jeho profilu.
.    … že se Jonathan Fly ve skutečnosti jmenoval Jonathan Mac Lane, takže pravé jméno Třináctky je snad Jason Mac Lane, i když i o tom by se dalo s úspěchem pochybovat. Proč si otec Třináctky změnil jméno? Příliš se angažoval při obhajobě manželů Rosenbergových, kteří byli v padesátých letech v USA obviněni ze špionáže ve prospěch Sovětského svazu a odsouzeni k smrti. V našem albu se o nich sice mluví pod jinými jmény, ale analogie je příliš průhledná.
 
   V městečku Greenfalls, které lavina odřízne od okolního světa, se tak rozpoutá hon na Třináctku a na major Jonesovou, která má to neštěstí, že je tmavé pleti, a vězí proto místním rasistům pod kůží jako nepříjemně bodající tříska. Tím spíše, že je docela hezká a dokáže - přesto, že je stále v rekonvalescenci - snadno vyřídit i více mužů najednou. Nemilosrdné pronásledování vedou hlavní protagonisté událostí ze 3. srpna: místní šerif Quinn a největší majitel nemovitostí Dwight Rigby, otec vydavatele místních novin Davida Rigbyho. Třináctce se snaží pomáhat lékárnice Warnerová, ale příliš jí to nejde; nicméně sekvence, kdy se (alespoň slovně) střetává s Jonesovou a kdy atmosféra takřka fyzicky vibruje nevyřčenou žárlivostí mezi oběma ženami, patří podle mého názoru k nejlepším místům celého příběhu.
.    A Mangusta? Ten je stále tak prohnaný a nebezpečný jako vždy. Jako správný lovec si počká, až jeho kořist - v našem případě Třináctka - přijde na to správné místo; pak už jen zbývá stisknout kohoutek. A to si piště, že Mangusta kohoutek stiskne a s požitkem si na Třináctku vystřelí. Je náš hrdina skutečně mrtev? Ale kdepak, vždyť jej (a nedočkavé čtenáře) ještě čekají díly 8, 9, 10 atd.! Třináctku zachrání masivní desky deníku Zachariáše Hattawaye, který si zastrčil do náprsní kapsy své zimní prošívané bundy! Ba co víc: Třináctce se dokonce podaří Mangustu zajmout a předat spravedlnosti!
   Střílečky a dějové zvraty úspěšně končí na straně 44 alba a autorům nezbylo než něčím zaplnit ještě čtyři strany. Zařadili tedy efektní epilog, ve kterém se asi po roce Třináctka vrací do Greenfalls, setká se znovu s Warnerovou a v nostalgicky laděném rozhovoru sděluje jí i čtenářům, že spravedlnosti bylo učiněno zadost, viníci byli potrestáni a on sám zůstal postavou stejně záhadnou, jako v prvním dílu série. 
 
.    Album La Nuit du 3 Aout obsahuje jednu zdařilou a jednu nepovedenou sekvenci. Zcela nepovedená a navíc i dosti zmatená mi připadá strana 37, na níž je těžce raněný David Rigby překládán ze sanitky do vrtulníku, který pilotuje Jonesová a do kterého se přesune i Warnerová s Třináctkou. Naopak četba deníku Zachariáše Hattawaye, ve které bývalý vydavatel místních novin líčí příchod Jonathana Mac Lanea do Greenfalls a jeho úděsný konec, je jedním z vrcholů celé epizody. Autoři se vyhnuli hrozící monotonii, a tedy i čtenářské nudě, tím, že četbu rozdělili do tří nestejně dlouhých částí oddělených akčními scénami; děj popisovaný v deníku navíc reprezentují černobíle...
   Takže předcházející šestou část lze spolu s tímto sedmým dílem opět považovat za další uzavřenou kapitolu a těšit se, co nám autoři ukuchtí příště…
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 07 - La nuit du 3 aout
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1990
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!