Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIDER-MAN Č. 11 SPECIÁL - MASKY ANEB SPIDER-MAN, TEHDY POTŘETÍ (3)

03.09.2003, autor: Yan

Masky měly původně vyjít v edici Modrá Crew jako náhrada za opoždění projektu Batman/Darkness. Mezitím ale byla Modrá Crew zrušena a tak se vydání malinko zpozdilo, jak mimochodem bývalo v Crwi zvykem. Ale neznamená to, že by čtenáři o tento ultraponurý Spideyho příběh nějak přišli. Dočkal se vydání coby speciál v již zaběhnuté Spideyho sérii. Takže Spider-man tehdy potřetí - a s Maskami!
Proč potřetí? Začněte profilem Spideyho crwácké série!
.    Spider-man Masky vůbec nespadá do série, která u nás vycházela v roce 2000 - nenajdete tam senátora Warda a ani Mary Jane Watsonová není ještě supermodelkou. Masky jsou krok stranou, hlubší ponor do Spideyho historie. I když, ne až tak hluboký. Spider-Man Masky vyšly v roce 1990 jako 6 a 7 číslo série Spider-Man. Co je ale činí výjimečnými, je jméno kreslíře a scénáristy. Obou těchto rolí se chopil populární a slavný (a líný) Todd McFarlane. Ano, TEN McFarlane, který daroval comicsovému světu Spawna, a TEN McFarlane, který daroval Spider-Manovi jeho největšího protivníka, Venoma (za což mu musí být Spidey takříkajíc do smrti vděčný). Máme zde dílo, které vzniklo před Toddovým útěkem zpod otrokářského biče Stana Leeho a před vznikem Image comics.
 
   Čeká na nás smrtící kolotoč - jen místo Poulíčka ho moderuje pan McFarlane. A o co se hraje? Loterie je jasná. V banku zůstal jeden malý chlapec, slyšící na jméno Adam - poslední přeživší ze skupiny lidí, které unesl šílený Hobgoblin. Hobgoblin, šířící kolem sebe zkázu a nenávist ve jménu svých pokřivených argumentů, ve jménu "dobra". Vám se to může zdát nelogické, ale on si myslí, že jen zabitím dokáže očistit člověka od zla a uchránit od vlivu pekla. (Ale pochopte logiku goblina, že.) Zatím se tedy snaží proměnit své okolí v jatka. V době, kdy vstupujeme do děje, vidíme jak zavraždí dvanáct lidí a dalších patnáct zmrzačí. Velmi ho láká naše první cena, dítko Adam. Tedy, ne z nějakých pedofilních důvodů, ale vidí v něm svého učedníka.
.    Kdo dále hraje? Máme tu jednoho malého pavouka, který musí zastavit inferno. Peter Parker si v tomto speciálu svého osobního života moc neužije. Jako nenapravitelného workoholika ho zastihneme téměř na všech stránkách v kostýmu Spider-mana. A věřte, že tentokráte bude mít co dělat... Dále přijíždí na své hořící motorce Ghost Rider. Kostlivec, jenž je doslova v jednom ohni. Vyzbrojen masivním řetězem a pohledem, kterým se dokáže padouchům propálit až do duše a poté jim názorně předvést hrůzu jejich činů a bolest obětí. Je to muž (tedy zbytek muže) činu, který zasvětil svou existenci pomstě. Pomstě všem zločincům. Pomstě za každou cenu. (Mimochodem, Ghost Rider měl celkem populární vlastní sérii, ale byl v rámci novelizace superhrdinů v Marvelu zrušen. Život je život a trh je trh.)
   Máme zde tři soutěžící, tři zájemce o život malého chlapce. Místem setkání a pití čaje je prázdné skladiště kdesi ve městě. Doprovází nás ponurá atmosféra a McFarlaneova kresba plná akce a dynamiky.
 
   A v čem je teda problém? Jak už je u McFarlanea téměř pravidlem, ve scénáři. Todd je skvělým kreslířem, bohužel už ne tak valným scénáristou. Občas příběh sklouzne ve slovní souboj všech tří zúčastněných. Ti se snaží navzájem zlikvidovat, pokřikují na sebe patetické hlášky a ohánějí se klišovitým "Zlo musí být zničeno" a "Jsem tu, abych ochraňoval nevinné". Všechny tři zastoupené strany si o sobě myslí, že zastupují dobro a že právě oni jsou ti správňáci (a přitom moc dobře víme, že jediným správňákem je Spidey). Vzduchem tak plují lekce superhrdinské etiky a poučky o spravedlnosti. Spider-man v tom tolik nejede, vyčnívá a chová se rozumě, ale ze souboje zbylých dvou pánu Hobgoblina a Ghost Ridera jsem byl docela zklamán. Vzduchem plují mocné nadávky jako "satane" nebo "lucifere", což na mé křehké duši zanechalo dojem spíše rozpačitý.
 
.
 
   Co se týče kresby, je skvělá. McFarlane umí - však mu to taky vyneslo slávu, peníze a kdo ví co ještě. Vyneslo mu to tolik slávy a tolik peněz, že už ani nemusí kreslit comicsy. Občas si nakreslí nějaký obrázek pro nějakou hudební kapelu a jen může počítat prachy, co mu tečou z Image comics nebo z hračkáren. Další problém ale na čtenáře číhá pravděpodobně v barvách. Comics vyšel v originálním americkém rastru z počátku devadesátých let a na nás po otevření číhají spíš fleky barvy než celistvé barevné obrázky. U nás čtenáři vždy dali na kvalitní technické provedení, ale věřím, že ti comicsově odrostlejší si již zvykli a prohlédli. Takhle se prostě dřív comicsy dělaly. Dobrou zkouškou je dříve u CRWe vydaný Batman: Temný rytíř/temné město, který už tenkráte šokoval právě oním originálním rastrem a coloringem.
 
   Shrňme to. V tomto speciálu na nás číhá unikátní část Spider-manovy historie. Na Spider-mana hodně temný kousek, kreslený jedním z nejslavnějším kreslířů. Ponurá atmosféra a zjizvená šklebící se Hobgoblinova tvář čeká jen a jen na vás.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Spider-Man 11 speciál - Masky
Série: Spider-Man "Crew/Calibre"
Scénář: Todd McFarlane
Kresba: Todd McFarlane
Překlad: Jiří Pavlovský
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2000
Počet stran: 48
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!