Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GORN 1 – MEME LA MORT… ANEB AKCE, ROMANTIKA A POEZIE V HRDINSKÉ FANTASY

05.09.2003, autor: Sakyk

Komiksová fantasy Gorn patří k tomu lepšímu, co na poli tohoto žánru ve Francii vykvetlo. Byť je možné k ní namířit hned několik výhrad, pořád je to série, která vyloženě nezklame, pobaví a jemně se zahákne ve čtenářově mysli. Mnohé naznačuje už pilotní album s názvem Meme la mort… - Ani smrt…
.    Začněme obálkou. Je výrazná, přitažlivá, jako leták k filmu - taková má být. Z rudě tónovaného pozadí přísně a drsně pohlíží hlavní hrdina Gorn, držící v náručí svou milou, krásnou Eliettu.
 
   Komiksový výkladový slovník historický, vydání XXII., rok 2753. Fantasy. Žánr, hojně rozšířený a oblíbený především na přelomu druhého a třetího tisíciletí ve všech oblastech s rozvinutou komiksovou tvorbou. Základními znaky byly inspirace středověkem, množství nadpřirozených stvoření, kouzel a událostí, dále udatní, osvalení reci, sličné panny a čarodějové a víly v hlavních rolích…
 
   Otevřeme první stránku a okamžitě nás upoutá kresba. Evidentně vychází z Loiselova Hledání ptáka času, lehce přetavená do stylu 90. let - ovšem zřetelně ovlivňuje konkurenčního Mourierova Trolla. Jejím autorem je Tiburce Oger. Nezapomněl na nic, co má správná fantasy obsahovat, takže ani nemá smysl popisovat všechny ty příšery, mluvící kameny, průchody peklem, víly, naznačení magie či hrdinské souboje. Spíše bych se chtěl zastavit u podoby hlavní postavy. Má být vlastně duchem, je totiž po smrti, jenže vypadá spíše jako osleplý hrdina II. světové války. Je to asi těžké, něco takového zachytit, možná stačilo použít výraznější ledové barvy či nějaké aury nad hlavou, takhle to ale prostě není ono. Kladem je naopak ztvárnění žen, Tiburce nikdy nezapomene jejich ženství zdůraznit - po pravdě řečeno jsem takové "zdůrazňování" už dlouho v komiksu neviděl. Celkový dojem z kresby: výborný, co obrázek, to skvělá snůška detailů a akce, střih - až na pár drobných výjimek - nepokulhává. Takže jediné, co neladí, je celkový grafický vzhled. Dle děje bych řekl, že Gorn je zaměřen na dospělého čtenáře, jenže - a to je ten rozpor - kresba se tváří hodně dětsky, už puberťáci se už nad ní pobaveně pousmějí.
 
.    Komiksový výkladový slovník historický, vydání XXII., rok 2753. Fantasy francouzská. Vydávána především mladými, progresivními vydavatelstvími Soleil a Vents d´Ouest jako odpověď na zkostnatělost klasických velkých vydavatelů držících se osvědčených žánrů adventure a thrilleru, jako reakce na nezávislá vydavatelství experimentující jak z dobrým vkusem tak s výdrží zákazníků a konečně jako splnění přání nejširší čtenářské obce.
 
   Děj jsem před okamžikem lehce naťukl. Tedy: v blíže neurčené době a místě dochází k válce mezi Červenoočky (jakousi zmutovanou formou trollů) a Gornem, vládcem menšího panství uprostřed lesů a hor. Pro Gorna bohužel nedopadne nejlépe: hned na stránce šest umírá přišpendlen na špičaté kopí. Je celkem logické, že to jeho lásku Eliette příliš nerozveselí - ba právě naopak. Brzy se Gorn vrací - resp. vrací se jeho duch, kladoucí si nadčasové otázky: "Jsem fantom - lze zabít fantoma? Jsem vzpomínka - lze milovat vzpomínku?" V jejich duchu se nese celé album: Gorn ochraňuje Eliette, ta v něm vidí démona (vždyť pravý Gorn přece dávno hnije v hrobě); je tu zlá víla, bohyně, toužící po Gornově úplném, definitivním odstranění, a také spousta dalších doprovodných a vedlejších událostí přivádějících na scénu nové a nové, netradiční hrdiny. Prostě jak už to ve fantasy bývá.
 
.    Komiksový výkladový slovník historický, vydání XXII., rok 2753. Fantasy francouzská, nejtypičtější příklady. Jsou jimi ságy Hledání ptáka času (Le Tendre/Loisel), Šinkl a jeho síla (Van Hamme/Rosinski), Trollí války (Arleston/ Mourier), Meteor (Morvan/Buchet) nebo Dédal (Corbeyran/Guénet).
 
   O scénáři se nedá říci, že by byl kdoví jak originální (první, co mě po přečtení alba napadlo, byl starší americký film Duch s P. Schwayzem a D. Mooreovou v hlavních rolích), zároveň to není žádný propadák. Děj čtenáře udržuje neustále v napětí, je tu (pro francouzský komiks netypicky) velmi málo textu a dialogů, navíc často zavánějících poezií; v podstatě to je ale jedna velká akční scéna, jíž modelem stály pravděpodobně americké seshitovky. A docela úspěšně, vždyť do dneška vyšlo u společnosti Vents d´Ouest osm pokračování. A navíc se již objevila první vedlejší podsérie s názvem Damoiselle Gorge.
 
   Gorn 1 - Meme la mort… je příjemná záležitost (bude se výborně číst, až vyjde jako jeden knižní komplet), nepostrádající dynamiku, akci, slušnou kresbu, sympatické hrdiny, smysl pro humor ani řádně krvavé scény plné usekaných hlav. Ve srovnání se Slainem nemastný odvar, samo o sobě dost dobré a čtivé album.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: 1 - Meme la mort
Série: Gorn
Scénář: Tiburce Oger
Kresba: Tiburce Oger
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 1992
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Vents d´ouest
Odkaz: http://www.ventsdouest.com
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!