. Kdo je to vlastně Škorpión alias Armando Catalano, brilantní šermíř a zároveň zloděj svatých relikvií? Jediné, co o svém původu sám ví, je, že matka byla upálena pro čarodějnictví. Hříšnice se provinila svedením mladého, (ne)vinného kněze, čehož výsledkem bylo narození kloučka s pekelnou značkou na těle - škorpiónem… Kdo je tedy jeho otec? A proč ve SKUTEČNOSTI zemřela jeho matka? Jak je to s jeho znamením? Odkud má kord zdobený na rukojeti stejným symbolem? A kde se tak výtečně naučil šermířskému umění? Otazníky jdou však ještě mnohem dále: Jaké jsou původy náboženství? Co když dobro a zlo jsou jen iluzí vytvořenou k tomu, aby několik rodin mohlo vládnout světu celá staletí, využívajíce k tomu CÍRKVE? A pokud myšlenky svobody a rovnosti pomalu začnou ovládat myšlení lidí 18. století a ohrozí jejich moc, jak se těchto devět rodin zachová? Na tyto otázky se v prvním dílu série Scorpion nedočkají odpovědí ani hlavní hrdina, ani napnutý čtenář. Je to také záměr - příběh se teprve rozjíždí a na čtenáře je třeba připravit pořádnou porci otazníků a hádanek, aby se těšil a byl zvědavý. A jen tak mimochodem si koupil druhý díl (Secret du Pape)...
. Album Ďáblovo znamení je povedené a napínavé čtení, prodchnuté náznaky mysticismu a především neustálou akcí. Takovéhle příběhy, ODEHRÁVAJÍCÍ se navíc v dávné minulosti (zde konkrétně v Římě 18. století), přicházejí v poslední době ve Francii do kurzu. Protože trh je tam přesycen hyperakčními thrillery z blízké i vzdálené budoucnosti, vydavatelé čím dál více sázejí na scénáře založené spíše na dějinných podkladech a legendách. Možná, že i čtenář se pak s příběhem může mnohem více ztotožnit - historické pocity si vybaví mnohem lépe než imaginární představu budoucnosti.
To, že nám dědictví předků odkázalo mnohá tajemství a nepotvrzené mýty, na nichž lze dobrý seriál postavit, věděl dobře i Stephen Desberg, otrkaný a protřelý autor akčních seriálů (u nás IRS). V jeho komiksografii mu však chybí opravdu výrazná pecka, ovoce destilované do nápoje nejjasnější chuti, zkrátka komiks nesmazatelně zapsaný do dějin, a na stránkách encyklopedií pak vytištěný zlatým písmem. Škorpión se tváří jako ambiciózní projekt, mající předpoklady tahle očekávání naplnit. I proto se vydavatelství Dargaud rozhodlo nepodcenit žádný z aspektů úspěšné obchodní politiky - tomu odpovídá celkem luxusní formát i provedení, i osmistránkový prequel v úvodu knížky, nabízející kresby a skici kreslíře Enrica Mariniho. . Právě účast Švýcara (daná přátelstvím s Desbergem, datovaným spoluprací na westernu Etoile du desert) se ukázala jako ROZHODUJÍCÍ. Talentovaný a již mnohými úspěchy ověnčený Marini (viz např. Gipsy nebo Rapaces) splňuje všechny předpoklady moderního, oblíbeného a komerčně výnosného autora: náběh do tolik módní mangy, důraz na propracovaná a atraktivní těla postav (a kdokoliv se může vsadit, že podobou hlavního hrdiny opět neodkazuje na své oblíbené prototypy!), anilinková plasticita, ten správný poměr mezi realističností a komiksovým nadhledem. Kreslí jasně a čistě, ve správnou chvíli zdůrazní detail, jindy naopak nechá vyniknout krajinu. A vzhledem k tomu, že se oproti svým předcházejícím počinům neustále a viditelně zlepšuje, není se co divit, že Škorpión díky jeho ztvárnění stojí na kresební špičce evropského mainstreamu.
Na okraj nebude na škodu se zmínit, že původně měla být série adaptací Tří mušketýrů. První nákresy vznikly už v roce 1997, ovšem postupně se námět zcela změnil a z Dumasova slavného románu zůstaly především ony šermířské souboje a hlavně - kouzelná, romantická atmosféra.
. Jaké je tedy "Marque du diable" album? Obyčejným PSEUDOPOKUSEM o dalšího Černého Tulipána (libovolně možné dosadit Fanfána Tulipána, Scaramouche nebo Cartouche) či kvalitním komiksem netradičného ražení? Určitě více než jen čímsi mezi tím. Velkou zásluhu na tom nese Mariniho kresba, ale i tak je příběh o trochu tajemném, INTELIGENTNÍM, přitažlivém, atraktivním a bohémském Škorpiónovi velmi dobře vystavěn a vypointován. Udatný a uhrančivý mladík s černou bradkou se neleká žádného dobrodružství, jakoby by ani neznal význam slova smrt. Sportovní kondicí si nezadá s Šebrlem, šermuje (jako) o život a ženy svádí mrknutím oka - až do OKAMŽIKU, kdy se objeví záhadná Egypťanka, prahnoucí po jeho smrti. Argumenty používá vskutku přesvědčivé: ladně vinuté křivky svého těla a sadu ampulek, obsahujících nejrůznější jedy… Důležitější však je, že za její aktivitou stojí mocný kardinál Trebaldi. Proč, to už je jedna z mnoha hádanek, jejíž řešení snad nabídne další pokračování…
Série Škorpión je evidentně určena pro všechny milovníky akcí nabitého napětí, antikou dýchající historie a propracované kresby. Neváhám NEPOCHYBOVAT o tom, že tohle by měla být jedna ze sérií, vydávaných BB Artem - mezi českými čtenáři by se jistě chytla.