Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 8 - TREIZE CONTRE UN

09.10.2003, autor: Zarkoff

Pro čtenáře, kteří se hodlají lačně vrhnout na osmý díl série XIII, mám jednu špatnou a dvě dobré zprávy. Ta špatná zpráva zní, že se stále ještě nedozvíme, kdo je vlastně TŘINÁCTKA a jaké je jeho skutečné jméno; domnívám se však, že je to jen poměrně malá vada na kráse, hlavně, že nás scénárista Jean Van Hamme opět nezklame a namíchá nám dobrodružný koktejl, ve kterém nechybí neočekávané dějové zvraty, napínavý děj, špetka erotiky a skvělá dávka vtipu. A teď ty dobré…
Veletucet o Třináctce.
   První dobrá zpráva zní: Už žádné další jméno! Prezident říká našemu hrdinovi Mac Lane, major Jonesová, plukovník Amos a Mangusta říkají Třináctce prostě Třináctko a Kom Rowlandová mu říká Jaku, tak jako ve druhém dílu série. A druhá dobrá zpráva, to je prostě senzace, protože se Třináctka a spolu s ní i čtenáři konečně dozvědí, kdo je číslo l! Jak známo, Mangusta je číslo 2, Třináctka je číslo 13, Kim Rowlandová je číslo 17, ale Jednička nám stále unikala jako pára nad hrncem... Prozrazovat tento klíčový moment osmého příběhu by byl ode mne ovšem nekalý podraz.
 
   Na začátku alba  Mangusta, odpornější než kdy dříve, spektakulárním způsobem prchá z přísně střeženého vězení v Bluebanksu. Vzápětí volá prezident Spojených států  Třináctku na svou rezidenci a žádá jej, aby pátral po  čísle  Jedna. Valná část alba se pak mění v napínavou detektivku, ve které  Jonesová a Třináctka nezávisle na sobě pasou po momentálním úkrytu  Kim Rowlandové,  dceři generála  Carringtona,  která představuje jedinou stopu vedoucí k Jedničce.  Nakonec je  Kim objevena a současně náš hrdina padá do mistrně nastražené pasti, což  Mangusta - cha cha - komentuje slovy: "Líbí se mi,  Třináctko,  s jakým nadšením padáš do každé pasti, kterou ti nastražím." Je zbytečné dodávat, že i tato past sklapne naprázdno.
   Scénárista Jean van Hamme přivedl na scénu a s gustem vykreslil dvě pozoruhodné vedlejší postavy. Začnu tou méně sympatickou. Je jí Irina Svetlanova, rodačka z Minsku, která se pokusí  Třináctku zabít a doplatí na to ztrátou pravého oka. Což v ní zřejmě zvláštní vlnu sympatií vůči našemu hrdinovi opravdu nevyvolá.
   Zcela opačným dojmem působí dvacetiletý Ned Bancroft,  agent tajné služby, kterého prezident pověří, aby  Třináctce pomáhal při jeho pátrání. Je cílevědomý, schopný a inteligentní; navíc je to docela pohledný blonďák.
 
   Kresba Williama Vance je stále tak líbivá a průzračně srozumitelná, jako ve všech předcházejících dílech série. Je to dobře, protože děj sám o sobě je poměrně komplikovaný a k jeho pochopení je třeba dobře znát obsah předcházejících epizod. Kreslíř věnuje přímo minuciózní pozornost reáliím a jde v tom tak daleko, že v sekvenci na str. 30, která se odehrává před pomníkem padlým vojákům ve Washingtonu, opisuje z pomníku několik desítek jmen padlých Američanů.
   V akčních příbězích tohoto typu hrdinové obvykle nespí, nejedí, nepijí a nepřevlékají si ponožky. Osmý díl série XIII je v tomto směru určitou výjimkou, protože se v něm na řadě míst popíjejí alkoholické nápoje a na dvou místech postavy příběhu jedí! Na straně 16  Ned Bancroft dokonce pojídá frankfurtský párek v housce a na straně 21 spolu  Amálie Carringtonová a  major  Jonesová obědvají!! Ovšem  TŘINÁCTKU  udržuje ve stálé formě jen těch pár sklenic whisky, které mu scénárista povolil...
 
   P.S. V recenzi k pátému dílu série XIII jsem se zamýšlel nad obrázkem domovního bloku na předsádce a předposlední straně francouzských alb. Přiznávám, že stále ještě k němu nemám klíč; nicméně jsem objevil obraz Vincenta van Gogha "Žlutý dům (Ulice)", který má alespoň řadu shodných rysů.
 
www.treize.com - oficiální stránky, francouzsky
www.bdxiii.com/pages/albums/no5.html - neoficiální stránky, dtto
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 08 - XIII contre un
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1991
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!