Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

XIII 9 - POUR MARIA

25.11.2003, autor: Zarkoff

Co člověk neudělá pro krásnou ženskou! Zvlášť, když je to jeho údajná manželka a k tomu navíc dcera bývalého prezidenta malé (a fiktivní) středoamerické zemičky Costa Verde… Ta krásná mladá žena se celým jménem jmenuje Maria Isabel de los Santos, a současný diktátor Costa Verde, generál Raul Ortiz, ji vězní v pevnosti Roca Negra. A v nejbližších dnech ji hodlá popravit. Takže pokud si Třináctka nepospíší a hbitě ji neosvobodí, přijde nejenom o manželku, ale i o klíč k jedné své životní etapě - k etapě, kdy byl (pravděpodobně) sovětskými specialisty cvičen na jiho- a středoamerického revolucionáře ve výcvikovém prostoru v Sierra Maestra na Kubě…
obálka původního vydání   Taková je výchozí situace nového cyklu dobrodružství, k jehož protagonistům, tak jako ve většině předcházejících dílů, patří Třináctka a major Jonesová. Odehrává se v exotickém prostředí středoamerických republik s jejich generály, pučisty, guerilleros a všudypřítomným americkým imperialismem, který pomocí peněz, korupce a komplotů vyssává nebohé obyvatelstvo, atd. atd, však to znáte. Bude-li zmíněný cyklus rozveden do dvou či více dílů, necháme na pokračováních - neboť se možná dočkáme i odhalení skutečného (?) jména a původu Třináctky.
 
   Takže v devátém pokračování naší oblíbené série uvidíme, co všechno je náš neprůstřelný hrdina schopen podniknout "pro MARII" (neboť tak zní překlad francouzského názvu). Mimo to se zde dočkáme i několika příjemných setkání se starými známými i s novými, sympatickými i nesympatickými,  přesto ale vždy nesmírně psychologicky zdařile propracovanými postavami. Ke starým známým patří pěstitel banánů a markýz  Armand de Preseau, který (dokud se znovu nesetká s katastrofickým týmem hlavních hrdinů) klidně a spokojeně žije s přítelkyní Betty Barnowskou (seznámili se v nedávno u nás vydané Nejvyšší pohorovosti) na své plantáži, a intrikánka  Felicity Rowlandová, která ve druhém dílu série zavraždila svého milence  Matthewa Rollanda, a které se podařilo tuto vraždu a vraždu  Jeremieho Rowlanda svést na  Třináctku.  
Armand a Mullway   K příjemným setkáním lze zařadit především charismatickou postavu otce  Jacinta, který byl kdysi skutečně knězem, ale který dnes (desatero nedesatero) pomáhá povstalcům v Costa Verde. Ten je nucen se spolu s markýzem,  Jonesovou a Betty uchýlit  na pozemky jistého  Seana Mullwaye,  který je, až na ty rezavé vlasy a vousy, nesnesitelně podobný  Třináctce. To samozřejmě navodí další stopu k předpokládanému původu našeho hrdiny, protože matka Jasona Mac Lanea,  jak zní poslední předpokládané jméno hlavního hrdiny, se jmenovala  Margareth Mullwayová.  Jsme na dobré nebo na falešné stopě? 
generál Peralt   Čeká nás také setkání s důstojně vyhlížejícím profesorem  Simmelem, který toho hodně ví o povstalcích v Costa Verde a v rozehrané partii má, jak se zdá, úlohu intrikána, který spřádá nitky v ústraní. A místo  Langusty tu máme inteligentního zlosyna, plukovníka  Peralta, který nastaví  Třináctce tradičně past, do které Třináctka neméně tradičně padá. 
 
   Děj, který čtenáře nenechá ani na chvíli vydechnout, sleduje z povzdálí tajemná čtveřice v černém (tři muži a jedna žena). Jejich komentář tvoří jakýsi prolog a epilog příběhu. Jejich role je ale prozatím zahalena tím nejhlubším tajemstvím…
 
   Na předsádce a předposlední straně tohoto cyklu jihoamerických dobrodružství tentokrát najdeme obrázek domu, ve kterém  Třináctka poprvé potkává otce  Jacinta.  Je to "La Rosa de Oro", nepříliš luxusní hospoda, výčep a nevěstinec v jednom, a je předznamenáním všech nastávajících potíží našeho hrdiny. Zde se příběh poprvé zauzlí, zde je  Třináctka znovu vtažen do víru přestřelek, intrik, útěků a piklů všeho druhu. A tak nezbývá, než být do dalších dílů zvědav, jak to scénárista Jean Van Hamme zase všechno rozmotá…
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: XIII 09 - Pour Maria
Série: XIII
Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné.
Rok vydání: 1992
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Dargaud
Země vydání: Belgie
Země původu: Belgie
Související články:


XIII
16.06.2006 XIII: L’OR DE MAXIMILIEN (MAXMILIÁNOVO ZLATO)
19.03.2004 XIII 15 - LACHEZ LES CHIENS! (VYPUSŤTE PSY!)
27.02.2004 XIII 14 - SECRET DEFENSE (TAJNÁ OBRANA)


    

fotografie


Vintíř

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!