Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPIDER-MAN NÁVRAT ANEB JAK ZÍSKAL SPIDER-MAN SVÉHO DRACULU I MILLERA

28.11.2003, autor: Yan

Znáte to, každá síla má svou protisílu. Každá kyselina má svou zásadu, stejně jako každý disident měl svého fízla. No a něco na ten způsob potkalo i našeho milého Spider-Mana ze sousedství. Spider-Man má svého Morluna a nulovou šanci na přežití. To vše v jedné z největších comicsových událostí poslední doby: Spidey se vrací ve své nejlepší formě, ale na Morluna ani ta nestačí…
.    Každá série, tedy myšleno comicsová, čtenáře po nějaké době omrzí. Omrzet dokáže i toho nejnáročnějšího, kdy se jí nejrůznější scénáristé snaží svými čachry  řádně oživit a zatraktivnit. Nakonec je výsledkem naprosté znechucení, zmatení a neschopnost sledovat všechny scénáristovy tahy (tetička May umírá a vzápětí v rozmezí několika sešitů ožívá a podobně, znáte ji). Pak hlavouni usoudí, že je třeba něco udělat, a mají dvě možnosti: buďto vsadí na jistou kartu a najmou si nějaké to scénáristické eso a svěří mu osudy poklesávající postavy. A nebo si vezmou někoho zvenčí, který se ještě na comicsovém poli příliš či zřetelně neprosadil.
   Na konci osmdesátých let to potkalo například Batmana. DC vsadilo na tenkrát ještě nepříliš známého Franka Millera a ten svým Návratem temného rytíře dokázal zázrak. Nabídl jiný úhel pohledu, potemnil atmosféru a výsledek (a peníze) na sebe nenechaly dlouho čekat. Na prahu nového tisíciletí "něco na ten způsob" potkalo také vlajkovou loď Marvelu, Spider-Mana. Jejich Millerem se stal do té doby na comicsové mapě ne až tak proslulý J. Michael Straczynski a dodal Spideymu něco, co do té doby neměl: nepřemožitelného protivníka. Resuscitace byla opět úspěšná, čtenáři se zubili blahem, v Marvelu počítali penízky a konečně Spider-Man Návrat vychází i u nás.
 
.    Stejně jako připlul Dracula, objevuje se v Návratu i Morlun. Na staré kocábce za drobný peníz načerno zakotví v newyorských docích. A jako Dracula sál krev, kterou potřeboval k životu, Morlun saje superhrdinskou energii, která mu dodává mládí i sílu. Morlun vlastně proti Spider-Manovi osobně nic nemá. Jen si ho zařadil na svůj jídelníček a musí ho zabít, tak, jako předtím zabil každého, koho potřeboval. Morlun nepřicestoval nalehko, na cestu si zabalil jednoho německého superhrdinu. Když mu tato značně netradiční strava "dojde", je třeba si najít onen kýžený hlavní chod.
   To ještě Spidey netuší, že se z něj stalo jídlo. Jen tak si poletuje nad nočním městem, a potkává člověka, který má stejné schopnosti jako on, ještě k tomu ví, že Spider-Man je ve skutečnosti Peter Parker a dokonce má tu drzost vypadat tak trochu jako Peterův zavražděný strýček Ben. Tento muž, Ezechiel, Spider-Mana varuje před příchodem Morluna. Spidey mu moc nevěří, ale záhy zjišťuje svůj omyl. Svůj smrtelný omyl.
   Vše se schyluje ke gigantické bitvě, mohutnému masakru. Morlun ví jak si vyžádat Spideyho pozornost. Stačí zapálit pár aut, zbořit pár zdí na několik nevinných lidí a má Spider-Mana jako na zlatém podnosu. Není čas na nic. Peter Parker se nemůže zaobírat ani myšlenkami na svou manželku Mary Jane, ani na nerudného šéfredaktora Daily Bugle, J. J. Jamesona. Ostatně ti se ani v celé knize nevyskytují. Jediný na pořadu dne je Souboj. A v něm má Peter Parker mysl stejně roztrhanou jako Spider-Man svůj kostým…
 
   Straczynski zpochybňuje celý Spider-Manův zrod a omotává ho pavučinami nejasností a domněnek; přichází protivník, na kterého Spider-Man nestačí, a také někdo, kdo zná Spideyho tajnou identitu - a s obojím se musí těžce vyrovnávat. A s neomšelým scénáristou se vrací také Spideyho hlášky a opět (konečně) stojí za to.
.    Scénář dokáže čtenáře řádně napnout i dojmout zároveň (pro romantické duše doporučuji kapesníčky) a uprostřed toho se popadáte za břicho, protože Spidey vypustí brilantní hlášku vždy, když to nejméně čekáte… Ve většině příběhu se navíc Spider-Man snaží jen unikat Morlunovým ranám a jelikož mu to příliš nevychází, vypadá podle toho: zbídačený, poraněný, v kostýmu na cáry, vyčerpaný. Ale Spidey se nevzdává, bojuje i za tu poslední špetku naděje…
 
   A kdo ten J. Michael Straczynski vlastně je? Co všechno spískal? U nás nepatří zrovna k nejznámějším comicsovým autorům, ale jeho profil od Jirky Pavlovského (kterého bych chtěl rovnou pochválit za vynikající překlad) jste si mohli přečíst v Crew2 3; takže jen stručný výcuc: U nás jsme J. M. S. mohli poznat maximálně jako scénáristu oblíbených amerických seriálů ze začátků TV NOVA Jake a Tlusťoch a To je vražda napsala (a možná ze Zóny soumraku, kterou ale Nova nevysílala). Ledy prolomil svým sci-fi projektem Babylon 5, rozděleným na pět sezón, kde to, co se stalo v první sezóně, pochopíte až někde během třetí. (Ostatně narážku na Babylon 5 najdete i v této knize při rozhovoru dvou dělníků v jaderné elektrárně.)
   Babylonem 5 se J. M. S. proslavil a otočil svojí pozornost téměř o 90 stupňů, na comics. Pro Image vytvořil poměrně povedenou minisérie Rising Star, v níž vnesl do superhrdinského světa pořádné kapky reality. Další minisérií byla Midnight Nation, mírně šmrncnutá Nikdykde Neila Gaimana (který sám také dělal v minulosti TV seriály a napsal jeden díl Babylonu 5) a opět s ní sklidil veskrze kladné ohlasy; mluví se o celovečerních filmech podle obou.
   Ale nejvíc zabodoval Straczynski právě Návratem. Snažil se postavy trochu zpřístupnit, dodat jim víc reality - a povedlo se mu to: prodeje Spider-Manů se ztrojnásobily.
 
.    Slušností je ovšem zmínit se kromě scénáristy i o kreslíři a inkerovi. Ani to nejsou žádná neznámá jména, dokonce ani v našich končinách. John Romita jr. (kresba) a Scott Hanna (inker) mají na svědomí sešity Spider-Mana od CRWe (Spider-Man tenkráte potřetí). Romitova kresba je... vynikající. Má osobitý styl, především jednotlivých postav, smysl pro detaily, hlavně lidských obličejů, a vychytanou dynamiku pohybů; ale nejpovedenější je zachycení Spider-Mana v onom roztrhaném kostýmu. Pastva pro oči comicsového labužníka - jak jinak dokázat tuhost souboje s Morlunem? Se Scottem Hannou tvoří Romita dlouhodobý sehraný tým a na výsledku to je vidět.
 
   Ještě zbývá věnovat chvilku české redakci. Spokojenost tentokráte panuje i nad tiskem, barvami i zdrsněným papírem, který comicsu dokonale sedí; Netopejr i Crew si dali záležet a je to poznat.
   Drobnou chybičku jsem přeci jen odhalil. Příběh se samozřejmě dělí na jednotlivé kapitoly (podle originálních sešitů), které jsou od začátku pouze očíslovány. Od čtvrté kapitoly máme najednou i názvy jednotlivých dílů a já nechápu, proč tam nemohly být od začátku…
 
   Spider-Man je populární postavou, i v Čechách. Své čtenáře si vždy najde. A tato kniha nesmí uniknout žádnému z jeho fanoušků. Zaujme ale i ty, kteří Pavoučímu muži zrovna neholdují - možná právě proto, že to je ve Spideyho životě příběh vpravdě převratný…
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Amazing Spider-Man 01 - Návrat
Série: Amazing Spider-Man
Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Scott Hanna
John Romita jr.
Překlad: Jiří Pavlovský
Lettering: Karel Petřík
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 152
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Netopejr
Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Spiderman
22.02.2013 Ultimate Spider-man a spol. 3: Spidey je barevnější
21.08.2012 Velký přehled časopisů s komiksy (3) - Spider-man, Avengers, Star Wars magazín - Aktualizováno
20.06.2012 Amazing Spider-Man – Hříchy minulosti - 80 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!